Çocukla Tatile Giderken…

on

Çocuklar bize hayatın bir armağanı, onlarla her gün bayramın ilk günü gibi! Hayat onlarla sil baştan bir tecrübe kazandırıyor insana ve bu tecrübelerden en keşfedilesi olanı da, hiç şüphesiz ‘seyahatler’… Özellikle de belli bir yaştan önce çocukla uzak ya da yakına yolculuğa çıkmak, nedense ilk başta ebeveynlere biraz ürkütücü gelebiliyor.
Bu yüzden ne yapıyoruz, hayatı ertelemiyoruz, bol bol deneyimliyoruz. İşe, sağdan soldan söylenen tüm olumsuzluklara kulaklarımızı kapatarak başlıyoruz, önümüze bakıyoruz.

Karar verin!
Bizim amacımız olumsuzluklar yaşansa da nasıl tolere edebileceğimizi öğrenmek; öyleyse öncelikle bir ‘Karar Verin!’, bitsin! ✌️
Çocuklarla seyahat etme düşüncesi zor bile gelse, hatırlamanız gereken en önemli şey şu: bu bir şekilde sona erecek, oraya ulaşacaksınız ve bunu atlatmış olacaksınız.

Hayatın en keyifli yanını,onlarla paylaşmaktan daha güzel ne olabilir ki...
Hayatın en keyifli yanı, onlarla en güzel zamanlarını paylaşmaktan başka ne olabilir ki…

Uçuşunuzu planlayın!
Eğer küçük bir çocuğunuz varsa ve çocuğunuzun uyku düzeni konusunda oldukça titizseniz; uçuşunuzu önceden planlamanızda fayda var. Özellikle uzun uçuşlarda, gece uçuşlarıyla başlangıç yapmak herkes için biraz daha kolaylık sağlayacaktır. Uzun uçuşlarda bir diğer konu ise, arada çok çok uzun süreler olmamak şartıyla aktarmalı hale getirmek de konforlu bir seçenek sayılabilir.

Biz de kuş olup uçsak ya...
Biz de kuş olup uçsak ya…

Rezervasyon ince iş…
Rezervasyon yaptıracağınız oteli iyi düşünün! Otel diyoruz çünkü, gezmenize bol bol vakit kalması için konforunuzun yerinde ve arkanızdan birtakım işleri halledecek birilerinin olması son derece önemli.  Bu yüzden otelin yeri ve standart bir konforu mutlaka olsun. Kaliteli zamanlar size kalsın.

1

Gideceğiniz yeri araştırın!
Her neresi olursa olsun, gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var; ne yenilir, ne içilir, ülkenin özel kuralları var mı? Örneğin; Singapur’a gidiyorsanız; ki çocukla gidilebilecek en iyi destinasyonlardan biri olduğu için oldukça tercih edilir; bir kurallar ülkesi olduğunu da unutmayın! Sakız çiğnemek, güvercinleri beslemek, uçurtma uçurmak gibi konularda ilginç kanunlarına bir göz gezdirmekte fayda var.  Singapur için mini bir araştırmanın önünü açtığımıza göre diğer seçeneğimiz olan Bali içinse, güneşin keyfini çıkaracağınız kumsallarında vakit geçirirken; mayo, gözlük, güneş koruyucu kremler, şapka ve oyun kovasına ve eğer tercihiniz Kuala Lumpur olursa da; birbirinden güzel tema parklarında koştururken oldukça rahat kıyafetlere ihtiyacınız olacağını da hatırlatalım.
İster turla isterseniz de kendiniz gidiyor olun, mutlaka gezeceğiniz yerlerle ilgili bol bol araştırma yapın ya da bize sorabilirsiniz.

Buradan karar veremeyenleri, bize kahve içmeye bekleriz.
Karar veremeyenleri, bize kahve içmeye bekleriz.

Fazla eşya almayın!
Hani özellikle çok gezenlerden duyduğumuz bir laf vardır ya,  ‘artık her şey her yerde var’. O yüzden çocuğunuzun sağlığı konusunda konforunu sağlayacağı şeyler dışındaki diğer ‘’ıvır zıvırları’’kendinize ağırlık etmeyin. Ama küçük çocuğunuz varsa, çantanız biraz daha detaya ihtiyaç duyacaktır. Eğer hala kullanıyorsa öncelikli olarak bezini, ıslak mendilini, emziğini, sağlıklı atıştırmalıklarını, yedek kıyafetlerini, birkaç naylon poşet, oyuncağını, yastığını, okuma kitabını ve iniş kalkışlar sırasında basınç farkıyla başa çıkmayı kolaylaştırabileceğini düşündüğümüz birkaç tane şekeri de yanınıza almanız faydalı olacaktır.

En değerliniz yanınızda, fazla eşyaya gerek yok.
En değerliniz yanınızda, fazla eşyaya gerek yok

Sağlık önemli!
Seyahatinize gitmeden önce ‘seyahat sağlık sigortası’ adı altındaki hizmet için mutlaka bilgi sahibi olun. İster kendiniz isterseniz de çocuğunuz için, sigorta kapsamını önceden araştırmanız ve hatta yaptırmanız, olası bir durumda sizi panik olmaktan kurtaracak ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Aman ağzınızın tadı bozulmasın.
Aman ağzınızın tadı bozulmasın.

Etiketle ve takip et!
Çocuğunuza hemen bir sosyal medya hesabı açın ve takibe alın, dermişiz.   Tabii ki bunu gayet doğal yollardan yapmanızı öneriyoruz. Öncelikli olarak valizine isim ve iletişim bilgileriniz olan bir etiket yapıştırın ve aynı şekilde bir başka etiketi de eline, koluna, boynuna kısacası bulduğunuz bir yere daha iliştirin. Tedbiri elden bırakmayalım!

Onlara alabilecekleri kadar sorumluluğu mutlaka verin!
Onlara alabilecekleri kadar sorumluluğu mutlaka verin!

Yolculuk hakkında bilgi verin!
Gideceğiniz yere karar verdikten sonra, çocuğunuza veya çocuklarınıza, tabii sizi anlayabilecek kadar büyüklerse,  mutlaka yapacağınız uçuş ve gezeceğiniz yerler hakkında bilgi verin. Hatta onlara bununla ilgili görevler de verin; gideceğiniz yerlerin bir kısmını onlardan araştırmalarını isteyin. Böylece tatilde ‘sıkılmaları’ gibi bir sorununuz olmayacak, tersine dolu dolu bir tatil geçireceğiniz ‘parlak’ ☀️günleriniz olacak. Hatta bu dahil etme konusunu valizlerini hazırlarken de onlara şans tanıyarak yapabilirsiniz. Unutmayın, ağaç yaş iken eğilir.

Adam olacak çocuklar...
Adam olacak çocuklar…

Dikkat! Eğer bebek varsa…
Ve adım adım yaklaşıyoruz seyahat gününe! Bir diğer önemli konuda; eğer çocuğunuz belli bir yaşın altındaysa, ‘’bebek arabası mı , puset mi veya kanguru mu?’’ Hangisini yanınıza alacaksınız? Küçük çocuklarla seyahat ederken sıkça kararsızlığın yaşandığı bir konu bu ama kesin bir cevabı var mıdır derseniz, aslında yok. Ancak gideceğiniz yerde araç kiralama durumuna, kalacağınız yerin konumuna, gezi planlarınıza göre konuyu ortak bir paydada buluşturacak en önemli aracı alacağınıza eminiz diyor ve kararı size bırakıyoruz.

Siz rahat olduktan sonra onlarda rahat olur, emin olun!
Siz rahat olduktan sonra onlarda rahat olur, emin olun!

Çok teknolojik olduk. Haydi biraz da kağıt-kalem kullanalım!
Tüm hazırlıklar tamamsa şimdi en keyifli kısmına gelelim işin. Çocuklarınızla tatil öncesi minik bir alışverişe çıkın ve onlara güzel bir kalem ile seyahat günlüğü tutabilecekleri bir ajanda alın. Bu onları gezdikçe yazmaya, yazdıkça gezmeye teşvik edecektir. Hem de en önemli ve en geliştirilesi yeteneklerini unutmamalarını sağlayacaktır. Artık hazırsanız, onlara seçmeleri için sunabileceğiniz tatil rotaları için buradan fikir alabilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir tatil dileriz…

gg