Her Güne Bir Kimono!

on

Uzakdoğu’nun en gözde kıyafetlerinden biridir Kimono!
Ki (giymek) ve mono ( şey) sözcüklerinden türetilmiştir. Japoncada aslen tüm kıyafetler için kullanılan kimono sözcüğü, daha sonradan hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilen uzun giysiyi tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Kimono T şeklinde, ayak bileğine kadar uzanan düz hatlı, yakalı ve uzun kollu bir giysidir. Kimono için kullanılan kumaş ise en az stilin kendisi kadar ünlüdür. Üzerinde gelenekselden çağdaşlığa uzanan sayısız desen ve dört mevsimin her biri için uygun kabul edilen türleri vardır.
Desenlerde genellikle ağaçların ve çiçeklerin tasvir edildiği baskılar kullanılır. En meşhuru Japon çamı, kiraz çiçekleri ve bambudur.

Kimono tek bir kumaş topundan üretilir. Ve her toptan yalnızca bir adet çıkar.
Kimono tek bir kumaş topundan üretilir. Ve her toptan yalnızca bir adet çıkar.

Özel günler için giyilen geleneksel kimonolar, düğünler, gençlik törenleri, mezuniyet törenleri, çay törenleri ve diğer kutlamalar gibi pek çok çeşitten oluşur ve çoğu zaman bu özel giysiyi giyebilmek neredeyse 1 saate yakın sürebilir.  Fakat kadınlar bu konuda fazlaca pratik yaparak, bir nevi sanat sayılan bu işi mükemmelleştirmeye çalışırlar

Kıyafetlerini giymeleri bile bir seremoni.
Kıyafetlerini giymeleri bile bir seremoni.

Oldukça zahmet gerektiren kimononun yapısına bakacak olursak; kolların özellikle bilek kısımlarından genişlediğini söyleyebiliriz. Bu tür, geleneksel olarak özel günlerde özellikle evlenmemiş kadınların giydiği bir türdür. Giysi gövde etrafına sarılarak her zaman sol tarafın sağ tarafın üzerine gelmesine dikkat edilerek giyilir. ‘’Obi’’ adı verilen geniş bir kuşak ile arkadan bağlanan kimonolar genellikle ”geta” veya ”zori” adı verilen geleneksel tahta sandaletler ve ”tabi” adı verilen çoraplarla giyilir. Ayrıca içine de, ”nagajuban” denilen kısa bir tür içlik giyilir.
Haydi şimdi de kaç tür kimono var, bir de onlara göz atalım.

Siz şuna 'parmak arası' desenize😊
Siz şuna ‘parmak arası’ desenize😊

HAKAMA-Kimono üzerine giyilen bir tür kıyafet!🎎
Hakama, kimono üzerine giyilen geleneksel bir Japon kıyafetidir. Bel çevresinde bağlanır ve uzunluğu ayak bileklerine kadar uzanır. Hakama önden pileli şekilde bir etek veya pantolon şeklinde de olabilir. Geçmişte sadece erkekler tarafından giyilen hakamalar, aynı zamanda işçiler, çiftçiler, samuraylar, akademisyenler ve aristokratlar için günlük olarak da kullanılırdı. Günümüzde ise hakama resmi törenlerde hem erkek hem de kadınlar tarafından giyilmektedir.

Çoğumuzun ''Son Samuray'' filminden tanıdığı tür.
Çoğumuzun ”Son Samuray” filminden tanıdığı tür.

YUKATA – Bir yaz kimonosu!🎎
Yukata, sıcak yaz günlerinde giymek için pamuktan yapılan oldukça rahat bir kimono türüdür. ”Yukata”, parlak baskılı renklerle oluşturulmuş bir tasarıma sahiptir. Günümüzde bu özel kimonolar çoğunlukla Japonya’daki geleneksel yaz festivallerinde tercih edilmektedir. Ayrıca, ”Yukata” ‘’Ryokan” olarak bilinen, bizim anlayacağımız haliyle bir tül kaplıca ve tatil yeri olan Japon tarzı hanlarda da kullanılmaktadır.

Bir kadını gülümseten şeylerden biri de, özel günlerinde ne giyeceğim diye düşünmemesidir.😊
Bir kadını gülümseten şeylerden biri de, özel günlerinde ne giyeceğim diye düşünmemesidir.😊

FURISODE – Bekar kadınlar tarafından giyilen resmi bir Kimono türü!🎎
Furisode, Japonya’daki genç ve evlenmemiş kadınlar tarafından giyilen en güzel kimono tarzlarındandır diyebiliriz. Parlak ipek kumaştan yapılan bu kimono, geleneksel Japon kültüründe ‘’bekar ve evlilik için hazır’’ anlamını taşımaktadır. Bu yüzden genç kızlar genellikle çay töreni veya akrabalarının düğün törenleri gibi resmi ve sosyal ortamlar için bunu giymeyi tercih ederler. Furisode’u diğer kimonolardan ayıran en belirgin özelliği ise kollarının neredeyse yere değecek kadar uzun olmasıdır.
Ne diyelim bunu giyenlerin bahtı açık, şansı bol olsun!😊

Bekar kızların gözde giyeceği ''Furisode''.
Bekar kızların gözde giyeceği ”Furisode”.

UCHIKAKE – Düğün töreni için Kimono!🎎
Hani derler ya bizde ‘’yeni gelin gibi süzülüyor’’ diye… İşte bu tam da yeni gelinlerin süzülmesi için tasarlanan, aynı zamanda da son derece resmi bir kimono türüdür. Bu sebepledir ki genellikle oldukça gösterişli olup, renkleri de beyaz ve kırmızıdan oluşur. ”Uchikake” oldukça dökümlü bir görüntüye sahiptir ve diğer kimonolar gibi ”obi” ile de bağlanmaz.

Gelinleri ilk günden sıkmıyorlar demek ki. 😄
Gelinleri ilk günden sıkmıyorlar demek ki. 😄

HAPPI-Festivallerde giyilen bir çeşit takım formasıdır. 🎎
Japon festivallerinde takım forması olarak kullanılan bir türdür. Üzerlerinde takımın amblemi olan süslenmiş basit bornoz benzeri pamuklu bir yelektir. Altına genellikle kısa bir şort, normal pantolon veya altlık giyilir.
Happiler giyildiğinde kendisi ile uyumlu olan bir kumaştan yapılmış bir saç bandı ile tamamlanır.

Kimono en çok bunlara mı yakışıyor ne.😘
Kimono en çok bunlara mı yakışıyor ne.😘

JIKATABI-Geleneksel Japon ayakkabısının fashion versiyonu!🎎
”Jikatabi” geleneksel Japon ayakkabıları gibi şekillendirilmiş kauçuk tabanlı kumaş botlardır. Japon inşaat işçileri, çiftçiler, bahçıvanlar tarafından çok kullanılan bir tür olarak bilinir. ”Jikatabide” de ”tabi”deki gibi baş parmak kısmı ayrıdır. Çelik tabanlı çizmelerin koruyucu özelliğinden yoksun olsalar da, Japonya’da pek çok işçi zemini ayakları altında hissetmenin önemli olduğunu söylediklerinden, bazı jikatabiler inşaatlarda da kullanılabilmek için özel olarak sertleştirilmiş tabandan üretilmektedirler. Geçmişte de samuraylar, zanaatkarlar ve çiftçiler tarafından giyilen ayakkabılara benzemesi sebebi ile halen popülerliğini korumaktadır.

Fena da olmamış hani. 😊
Fena da olmamış hani. 😊

JINBEI- ”Jinbei” genellikle bir tür  uyku kıyafeti veya ev kıyafeti olarak kullanılır.🎎
”Jinbei”, erkek, kadın, erkek, kız ve hatta bebeklerin yaz aylarında giydiği bir kimono türüdür ve genellikle gece yatarken veya evde günlük giyebileceğimiz türdendir.  Önceleri, erkek Japonlar sadece kendi evlerinde veya evlerinin dışında ”jinbei” giyerlerdi (örneğin, postayı toplamak ya da yerel bir işletmede veya bazen yerel bir lokantada alışveriş yaparken veya yemek yerken). Bazen ”jinbei”, yaz festivalleri sırasında ”yukata” yerine, genellikle  erkekler tarafından ya da genç kadınlar tarafından da kullanılmaktadır. Bayanlar ”jinbei” tercihlerini daha parlak renklerden ve üzerindeki motifleri ise popüler kültür karakterlerinden seçerler.
Geleneksel ”jinbei”, kenevir ya da pamuktan yapılır ve genellikle mavi ya da yeşil olan, tekdüze bir renkle boyanır.  Adeta üst kısım kalçalara düşen kısa kollu veya kolsuz bir ceketi andırır. ”Jinbei” için dikiş, sıcak havalarda muhafaza edilmek üzere havalandırmayı sağlamak için çok gevşek bir şekilde dokunmuştur.

'Tatlı Rüyalar' Kimonosu🌛
‘Tatlı Rüyalar’ Kimonosu🌛

Evet, geldik bir yazının daha sonuna. Halk olarak seremonilere oldukça önem veren Japonlar, seremonileri ne amaçla yapılırsa yapılsın, her anlamda oldukları gibi kıyafet anlamında da son derece özenli olduklarını bir kez daha kanıtladılar. Çoğumuzun gördüğü yerde ‘şıp’ diye tanıdığı kimonoları gördüğünüzde artık hafızanızı ‘acaba bu ne için giyilirdi’ sorusuyla bir yoklarsınız diye düşünüyorum.

O zaman Sayoonara!