Bali’de Ses Çıkarmanın Yasak Olduğu Gün

on

Vakit geldi, sessiz olun…’’Nyepi’’; Bali’de her yıl dünya üzerindeki herhangi bir yerden farklı olarak kutlanan bir çeşit ‘Yeni Yıl Kutlaması’, aynı zamanda da en önemli ve kutsal Hindu bayramıdır. Aslında Bali, ‘Saka Yeni Yılı’nı yani ‘Sessizliğin Günü’nü, Batı Hint kökenli Saka Takvimi’nin dönüşü olarak kutlamaktadır.
Yeni yılı dinamik ve ışıltılı şenliklerle kutlayan dünyanın dört bir yanındaki diğer kültürlerin aksine Bali, yeni yılı 6 gün boyunca çeşitli ritüellerle kutlar ancak bu olayı taçlandıran gün ‘’sessiz kalmak’’ anlamına gelen ‘’NYEPI’’ dir.
Her sene yılın en sessiz günü; ada sakinlerinin bir dizi kurala uyduğu, oruç tutulan, meditasyon yapılan ve içsel arınmanın yaşandığı bir gündür. Sessizlik gününde tüm rutin faaliyetler neredeyse durma noktasına gelir, yollar trafiğe kapatılır ve kimse evinden dışarı çıkmaz. Geceleri ne evlerde ne de otellerde ışık yakılmaz. Sokakta ise sadece acil durumlar için polis ve ambulanslar dolaşır.

Bali'deki sokak devriyeleri...
Bali’deki sokak devriyeleri…

Kısacası  karanlık ve inziva tüm adayı etkisi altına alır. Hayatın neredeyse durduğu bu özel günün seremonileri, tabii ki öncesinde ve sonrasındaki günde de devam eder. Nyepi’den önceki akşam, oldukça önemlidir. Çünkü o gece bambudan ve geri dönüştürülmüş kağıttan büyük bir ustalıkla hazırlanmış dev canavarlar, yani Ogoh –Ogoh’ların, yüksek müzik eşliğinde katıldıkları birtakım törenler gerçekleştirilir.

Ogoh Ogoh,bir diğer adıyla ruh emici de diyebiliriz. 😊
Ogoh Ogoh,bir diğer adıyla ruh emici de diyebiliriz. 😊

Bu canavar bebeklerin adı ‘’salyalı’’ anlamına gelen ‘’ogah ogah’’ kelimesinden gelmektedir. 👹 Bu canavarlar genellikle birden fazla kafa ve kola sahiptirler ve sokaklarda tıpkı bir insan gibi dans ettirilip, hareket ettirilirler. Balililer için öncesinde yapılan bu tören, ‘’Nyepi’’ ye hazırlanmak için çok büyük bir önem taşır. Halk törene tencere, tava ve gürültü çıkaran çeşitli aletlerle katılır. Çünkü olabildiğince fazla gürültü yaptıklarında, kötü ruhları korkutarak Ogoh-Ogoh’un içine gönderdiklerine inanırlar. Tören bitiminde ise kötü ruhları çeken bu dev canavarlar ateşe verilir. Böylece kötü ruhlardan temizlenen halk, huzura ve iyi enerjiye hazırlanmış olur. Bu yüzden de Nyepi’de korudukları sessizlikle, kötü ruhların evlerine girmesini engellemiş olurlar. Bu gecenin en büyüleyici yanlarından biri de; sessizlik ve karanlığın verdiği huzurla yüzlerce yıldızı görmenizi sağlayan berrak gökyüzüdür.
Sizce de çok güzel değil mi? 👍🌌

Herkese yetecek kadar 'dilek' var...
Herkese yetecek kadar ‘dilek’ var…

Nyepi’de sessizliğin korunmasının yanı sıra yerine getirilmesi gereken ‘’Dört Nyepi Yasakları’’ ritüeli de çok önemlidir. Bunlar sırasıyla; ’amati geni’ ya da’ ateş yok’, ‘amati lelungan’ ya da ‘seyahat yok’, ‘amati karya’ ya da ‘aktivite yok’ ve son olarak da ‘amati lelanguan’ ‘eğlence yok’ ritüelleridir. Tüm bunların hepsi, Doğa Ana’nın 364 gün süren yorgunluğundan sonra inzivaya çekilerek ‘yenilenme’ şansı bulması için gerçekleştirilir. Buraya kadar anlıyoruz ki; Nyepi, Endonezya’yı yerden göğe kadar huzura kavuşturan bir gelenek.

Sessiz karşılama...
Sessiz karşılama…

Dolayısıyla bu huzurlu gecenin ertesi günü de herkes için ‘’ yepyeni bir başlangıç’’ anlamına geliyor. Öyleyse gün, ‘’Ngembak Geni’’ günüdür! Aileler ve arkadaşlar toplanarak, geçmişte yaptıkları kötü şeyler için af dilemek, Bali yemeklerinin tadını çıkarmak ve birtakım dini ritüelleri yerine getirmek için toplanırlar. Böylece yeniden nefes almaya başlar Bali’de yeni bir yaşam. O gün yapılan yeni başlangıçlar, Bali’nin birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapan güzel kumsallarında adeta bir karnaval havasında gerçekleşir.

Tören hazırlıkları...
Tören hazırlıkları…

Bizim de alışık olduğumuz tabirle yeni yıl için ‘bit pazarı’ kurulur sahillerde. Burada hem yiyecek-içecek hem de temsili heykeller yer alır. Tam bir yeniliği karşılama, bir karnaval havası yani…

Melasti töreni; Nyepi'den önceki arındırma ritüelidir.
Melasti töreni; Nyepi’den önceki arındırma ritüelidir.

Uzak Doğu’nun ilginç hikayelerinin ve insanı gerçekten şaşırtan ritüellerinin birinin daha sonuna geldik. Hoşçakal Endonezya, Hoşçakal Bali…

Bir kez daha görüşünceye dek, en yakın zamandaki turlarımızı incelemek ister misiniz?