Her Çiçek Açışında, Ölümü Gizleyen; Sakura Ağacı.

on

Aslında o sadece bir kiraz ağacı…
Üstelik meyve bile vermiyor. Sakura Türkçe’de ‘’Kiraz Çiçeği’’ anlamına gelmektedir. İsminin anlamı ne kadar basit görünse de, ağacın hikayesini okuduktan sonra, aklınıza bu ağacın çağrıştırdığı nice ismin geleceğine eminiz.
Ağır ağır açar bu ağacın çiçekleri ama dökülmesi de bir o kadar hızlı olur. Tıpkı hayatın başlangıcı ve sonu gibi…

Her çiçeği düşüşünde ölümü yaşar; Sakura.
Her çiçeği düşüşünde ölümü yaşar; Sakura.

Sakura çiçekleri Japonya’da baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha en güzel halindeyken dallarından düşmeye başlar; bu yüzden edebiyatta ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder onlar için. Biraz da felsefe ile derinlere inecek olursak; Japon kültürünün önemli bir parçası olan Samuraylara değinmeden geçemeyiz.
Samuraylar için; korkusuz, güçlü, gözü pek, disiplinli bir yaşam süren savaşçılar diyebiliriz. Sakura ağacı ise onların bu sınırlı dünyasında adeta bir rehber gibidir. Çünkü onlar kiraz çiçeklerine her baktıklarında, olası bir savaş sırasında her an ölümü akıllarına getirerek bu ağaca olduğundan farklı bir anlam yüklerler. Bu ağaç, Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı ve acısız ölümü de ifade eder. Bir şeyin hem güzel hem de ölüme her an ne kadar yakın olabildiği sorusunun cevabı ise Japon kültürünün ölüme olan bakış açısında saklıdır.

Yaşamla ölüm arasında;korkusuz, güçlü, gözü pek, disiplinli...
Yaşamla ölüm arasında;korkusuz, güçlü, gözü pek, disiplinli…

Japonlar için oldukça kutsal sayılan Sakura ağaçlarının ‘’merhaba’’ dönemi; her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftasıdır. Göz alabildiğine güzellikteki çiçekleriyle yeryüzünü selamlar. Çiçeklerin açtığı bu dönem Japonya’nın en çok turist kabul ettiği dönemdir. Öyle ki hava durumundan sonra bile özellikle ‘’Sakura Durumu’’ da ayrıca verilir. Bu dönemde Japonlar parklara, bahçelere ve tapınaklara akın ederler. Amaç yalnızca bu büyüleyici güzellikteki çiçekleri seyretmek içindir. Çiçekleri izleme seremonisine ‘’hanami’’ adı verilir. Hanami festivallerinin en can alıcı etkinliği ise ‘ZEN’ sükunetine yaraşır şekilde, yalnızca yürümektir. Zen felsefesi kısaca; ‘’ Otururken otur, Yürürken yürü, Çalışırken çalış.’’tır. Yani, Zen; andan ana atlamamak, an’da yaşamak, aynı zamanda an’ı yargılamamak demektir.
İşte Zen felsefesinin hakim olduğu bu festivallerde, 11 kentte ikişer hafta kutlanan ‘’Sakura Zensen’’; Japon kültüründe hayata yeni başlangıcı simgeler. Coşku dolu bir bayram olarak kutlanmasının ötesinde, Japon halkının hayatına da belli dokunuşlar yapar. Çünkü pek çok önemli olay, çiçeklerin açış gününe göre planlanır. Evlilikler gibi mesela… 😊

Yeni bir hayat, açan bahar dalları gibi...
Yeni bir hayat, açan bahar dalları gibi…

Bu güzellikler şöleni, yalnızca Japon halkını değil, dünyanın dört bir köşesinden gelen yarım milyon turisti de Sakura bahçelerinin değerli misafirlerinden biri yapar. Yüzyıllardan beri şairlerin, müzisyenlerin ilham kaynağı olan Sakuralar, II. Dünya Savaşı’nda ‘’Kamikaze’’ adı verilen intihar pilotlarının da son uçuşlarına çıkmadan uçaklarına çizdikleri bir figür olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. İnanışa göre de, ülkelerini korumak için intihar görevini tamamlayan kahraman pilotlar, bir sonraki hayatlarında ‘kiraz çiçeği’ olarak reenkarne olduklarına inanırlar.
Sakura, hayatın ve inanışların da bu denli hüzünlü ama bir o kadar da anlamlı bir yanını taşıdığı için, aynı zamanda da Japonya’da en çok sevilen kadın isimlerinden biridir. 😊

Sakura_1381-2012-04-17

Genel olarak yaşam döngüsünün bir temsili olması ile birlikte, kiraz çiçeği ağacının Budizm ile derin bağlantılarının olduğuna da inanılmaktadır. Sakuralar Japonya’nın doğal zenginliği olarak kabul edilirler, bu yüzden de ağacın ya da tohumunun ülke dışına çıkartılması yasaklanmıştır. Sadece evrensel dostluğu ve başka ülkelerle ilişkilerini geliştirmek amacıyla hediye edilmiş 9 ülkeye gönderilmiştir. Belki bu cümleyi okurken çoğunuzun içinden geçen ‘’acaba aralarında biz de var mıyız?’’ sorusudur. Evet, Türkiye olarak biz de bu güzel çiçeklere sahip ülkelerden biriyiz.

''Deniz derindir durulmaz dostluk ebedidir unutulmaz.''
”Deniz derindir durulmaz dostluk ebedidir unutulmaz.”

İstanbul’da bundan 120 yıl önce Japonya’ya yapılan dostluk ziyaretinden dönerken batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 600 denizcimizin anısına ülkemize de bu güzel çiçekler hediye edilmiştir. 🌸🌸🌸🌸

Kim bilir belki bir gün, siz de ‘Sakura Zensen’e tanıklık etmek için bahçelere koşan tomurcukseverlerden olursunuz ya da olmak isterseniz; planlarınızı şimdiden yapabilirsiniz.