İlk Defa Gidenin Tayland Rehberi (Henüz Gitmeyen Kaldıysa)

on

Tayland, Uzak Doğu’da hiç şüphesiz bir çok kişinin gitmek istediği ülkelerin ilk sırasında yerini alıyor. Ama gitmeden önce ‘’bunları bilseniz iyi olur’’ diyeceklerimizi sizin için derledik.

 • Güler yüzlü insanların ülkesindesiniz, bu yüzden öncelikle en tatlı smiley ifadesini bir takının yüzünüze ve gerektiği yerde teşekkür etmeyi asla unutmayın. Yeri gelmişken söyleyelim Tayca “teşekkür ederim” eğer erkekseniz ‘’Kap kun Kap’’, kadınsanız “Kap kun Ka” olarak söyleniyor.
 • Uzak Doğu deyip, şöyle birkaç saniye düşünenlerin bile düşünce gücüyle burun deliklerini tıkayacak hayaller kurduklarının farkındayız. Aslında çok da düşündüğünüz gibi değil. Yani ne çok pisler ne de çok temiz. Sanırız salaş doğru kelime, alışırsınız dert etmeyin 😄

  Thai-Man-Waving

 • Tapınak ve evlere girerken ayakkabıları çıkarmakta fayda var. Ki bununla da bitmiyor. Gireceğiniz dükkanın bile önünde terlik ya da ayakkabı varsa, orada da ayakkabılarınızı çıkarmanız istenebilir.

Tayland-Beyaz-Tapınak-2

 • Mekanların hassasiyetinden bahsetmişken, konudan bir tek ayakkabı çıkartarak kurtulamıyorsunuz tabii ki. Tapınaklara girerken dizlerinizden yukarısının ve omuzlarınızın kapalı olacağı kıyafetler giymeniz de fayda var. Ancak genelde sıcak iklimlerde, bu gibi ziyaretler için bir şal taşımanız sorunu çözecektir.
 • Çok gerildiniz tamam, hadi biraz da masajdan bahsedelim. Masaj yaptırmak isteyen yumuşacık kalpleriniz zarar görmesin diye, mutlaka doğru masaj salonuna gittiğinize emin olun. Çünkü bir kere doğru kişiye masaj yaptırdıktan sonra, bağımlısı olabiliyorsunuz.
 • Şehirde gezerken Tuk tuk ve taksi arasında seçim yapmanız gerekiyorsa ve taksimetreyi açtırmayı başarabileceğinize inanıyorsanız, taksiyi tercih etmenizde fayda var. Ancak Tuk tuk’un eğlencesi de bir başka… 😄

DSC06461

 • Burada trafik sol şeritten akıyor. Yani bize göre ters. Karşıdan karşıya geçerken hem sola hem de sağa bakmanızda fayda var; çünkü bizdeki gibi çılgın şoförlerle karşılaşmanız an meselesi. Araba veya motorsiklet kiralamak isteyenler oldukça dikkatli olmalı, ters trafik sebebiyle kazaların çoğunu Farang (Tayca yabancı demek) kesimi yapıyor maalesef.
 • Metro ve taksilerde klima konusunda oldukça bonkörler zira elektrik ve yakıt çok ucuz. Hava çok sıcak bile olsa hasta olabilirsiniz; çünkü içerisi resmen buz. Terli terli hasta olmamak için yanınızda bir gömlek ya da hırka bulundurmak iyi bir çözüm olabilir.
 • Gezdik, yorulduk. Dinlenme ve yemek zamanı… Deniz ürünleri sevenlere hemen müjdeyi verelim. Her türlüsünü bulabileceğiniz en doğru adrestesiniz çünkü. Çok alışkın olmayanlar ilk etapta tedirgin olabilir ancak Taylandlıların ne kadar sağlıklı göründüklerini görünce bir şeyleri doğru yaptıklarını fark ediyorsunuz. (Acı biberin yağ yaktığı söylenir)

58b92c59c03c0e2448c19525

 • Yemek demişken, hem gezip hem yerim kafası buralarda biraz yadırganıyor. Özellikle turistik alanların dışındaki yerleşimlerde yürürken yemek yemek büyük kabalık olarak görülüyor. Ayrıca mısırı koçanından yemek de ayıp, bu nedenle mısırın tanelerini kesip satıyorlar. Görürseniz şaşırmayın. Ayrıca evlerde mutfak olmaz genelde, herkes sokaktan yemeğini satın alır, evine götürür ve öyle yer. Genelde kadınlar çalışıp erkekler yan gelip yattığı için yemek yapacak zaman olmayabiliyor.
 • Ama öyle meyve çeşitleri var ki, dillere destan. Hem suyunu içip hem de kendisini rahatlıkla yiyebilirsiniz.

_mg_2660

 • Beslenme işini de çözdüğümüze göre biraz alışveriş yapabiliriz. Avm’ler hariç çoğu yerde pazarlık yapmakta fayda var. Size söylenen rakamın üçte birini söyleyin, satıcı çok büyük şok yaşamazsa yaklaştınız demektir. Son çare uzaklaşmaya başlamak sanırsak, arkanızdan seslenip “tamam tamam gel” demesi an meselesi artık 😄
 • Alışveriş için Tay bahtı harcandığını biliyorsunuzdur. Dolar veya Euro vererek her köşe başındaki change ofislerden yerel para biriminden alabilirsiniz.  (Bu işin pek dolandırıcılığı olmaz Tayland’da ama yine de kura dikkat)
 • Büyük şehirlerle yetinmeyin! Phuket, Samui, Chang, Samed, Phangan, Tao, ne adalar var Tayland’da. Zira bizim ülkemiz gibi her tarafı denizlerle çevrili bir yer Tayland.

Tayland-Ko-Tarutao

 • Tayland’da gezerken alışık olmadığınız türden kültürler görmeye de hazır olun. 😄 Buda heykeline meyve suyu ikram edenlerden tutun, öğleden sonra alkollü içecek satışı yasağına, Tuk tuk çılgınlığından, her alanda iş bulabilen ve karşımıza bir market yetkilisi olarak çıkabilecek transeksüellere kadar birçok ilginç şeyle karşılaşılabilir.
 • Tabii ki temennimiz her seyahatinizin olduğu gibi buradaki seyahatinizin de çok güzel geçmesi ama olur da rahatsızlanırsanız, burada yabancılar için ambulanslar ücretsiz hizmet veriyor. Hastaneler ise çok uygun fiyatlı ve gelişmiş.
 • Taylandlıların geleneklerine, dinlerine ve krallarına bağlı insanlar olduğunu unutmamak lazım. Sinemaya giderseniz film başlamadan önce krala saygı duruşunda bulunmanız istenirse şaşırmayın!
 • Oldukça içli insanlar olan Taylılar en ufak bir gerginliği bile yaşamak istemezler. Saygılı ve sevgi dolu olduğunuz sürece hepsine bir seferde sarılabilmeyi dileyecekseniz. Ufak tefek kazıklanmalardan moralinizi bozmayın. Sonuçta bu sizin tatiliniz ve burası “gülümsemelerin diyarı”.

Şimdiden herkese keyifli bir seyahat diliyoruz.