İnsan Yapımı Doğa Harikası Banaue-Batad Ve Pirinç Terasları

on

Filipinler denilince akla deniz, kum ,güneş ve dalış gelir. Haksız sayılmayız aslında. Endonezya’dan sonra 7645 adasıyla dünyanın en büyük ikinci takım adasıdır Filipinler.  2. Dünya Savaşı’ndan kalma batıkları, müthiş resifleri (su içinde bulunan ve  zamanla su yüzeyine çıkmış sıra kayalar), El Nido ve Boracay kumsalları, Oslob’da köpek balıklarıyla (Whale Shark ) yüzme fırsatı gibi olağanüstü imkanlar sunabiliyor bizlere. Peki ya 2000 yıllık geçmişe sahip pirinç tarlalarıyla, yemyeşil doğası ve şelaleleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan  Banaue ve Batad? Gelin isterseniz büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu iki muhteşem doğa harikasını biraz tanıyalım.

Banaue

Banaue
cennetten bir köşe gibi görünüyor değil mi:)

 Filipinler’in kuzeyinde bulunan en büyük ada konumundaki Luzon’da küçücük bir kasaba Banaue. Başkent Manila’dan yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan Banaue’ye  450 peso ( yaklaşık 30 lira) karşılığında 10 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Haftanın her günü saat 21:00’de hareket ediyor. Şehre giriş 20 peso. Bir defaya mahsus herkesten alınan bir ücret. Banaue 1995 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Filipinliler buraya Dünya’nın 8. Harikası diyor. Ayak bastığınızda sizi apayrı bir dünyaya geldiğinizi düşündürecek bir güzellikte. Muhteşem bir manzaraya sahip yemyeşil pirinç teraslarına sahip bir yer Banaue.

Filipinliler
Oldukça sıcakkanlı görünüyorlar:)

Yaşam koşulları son derece ilkel şartlarda olan yerel halkın cana yakınlığı ve ziyaretçilere yaklaşımı ise ayrı bir güzel. İnanılmaz insan manzaralarına ev sahipliği yapıyor burası. Kendilerine özgü yerel giyim tarzları, fiziki özellikleri ve kültürleri çok farklı bu insanların. Konuşurken insanın gözünün içine bakarak konuşuyorlar ve gözlerinin içi gülüyor hepsinin. Banaue’ye ayak bastığınızda bölgede bulunan pirinç terasları ve view point(bölgeleri en iyi görebileceğiniz yerler) hakkında bilgi alabiliyorsunuz turist danışma  merkezlerinden. Bir motorsiklet kiralayarak ulaşabiliyor bu noktalara. Vadilere insan emeği ile yapılmış uçsuz bucaksız pirinç teraslarını ve hayranlık uyandıran şelaleleri daha iyi görebiliyorsunuz bu noktalardan. İnsan sanki büyüleniyor ve ayrılmak istemiyor buradan. Burada yerel yemekler çok ucuz, aynı şekilde hediyelik eşyalar da çok uygun fiyatlara satılıyor. Birkaç karaoke bar dışında fazla bir eğlence mekanı yok burada (Filipinliler karaokeyi çok seviyor). Zaten olmaması daha iyi, zira böyle bir yere gelindiğinde doğanın tadını doya doya çıkarmak gerek.

trekking in Banaue
Buralarda yürümek biraz yorucu olabilir ama bu güzellikler için inanın değiyor 🙂

Banaue’nin esprisi biraz da trekking aslında. Turist danışma merkezlerinden alabileceğiniz bir harita ile civardaki köyleri de gezip, bambudan yapılan evleri ve tüm yaşamını pirinçle kazanan köylüleri ziyaret edebilirsiniz. İnsanlarla sohbet ettiğinizde size Batad pirinç teraslarından bahsediyor ve oraya gidip gitmediğinizi soruyorlar.

Banaue village
Banaue’den şirin bir köy manzarası.

Dilerseniz bölgenin farklı bir ihtişama sahip olan yeri  Batad’ı tanıyalım biraz da.

Batad

Batad
Adeta bir kartpostal gibi 🙂

Banaue’ye bağlı bir köy konumunda ve yaklaşık 19 km mesafede bir yer burası. Buraya benzer birkaç bölge daha var ama Batad bunların arasında en ihtişamlı ve en popüler olanı. İçerisinde bulunan Tappiya şelaleri ve trekking rotaları ile gezginlerin uğrak noktası. Batad’a gelmenin iki yolu var.

jeepney
Tabi ki bu araçların üzerinde seyahat edilmiyor:)

Birincisi jeepney (Filipinler’de toplu taşıma için kullanılan jeep ve dolmuş karışımı bir otobüs). Günün belirli saatlerinde hareket ediyor fakat önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Gidiş dönüş bir kişi için 300 peso(yaklaşık 20 tl).

tricycle
Biraz abartılı bir fotoğraf olduğu kesin:)

İkincisi ise tricycle (üç tekerlekli bisiklet). Ücreti jeepney gibi bir kişi için gidiş dönüş olarak yaklaşık 300 peso. Bölgeye giriş ise kişi başı 50 peso. Batad’a geldiğinizde daha da büyüleniyorsunuz gördüğünüz görsellik karşısında. Hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Tüm bu güzellikler insan emeği. Terasların içerisine kurulan köy evlerinin görünümü bile çok şık görünüyor. Harika bir manzara. Burada konaklamak, sabah olduğunda horoz ve kuş sesleri ile uyanmak muhteşem olsa gerek. Etrafta uçuşan kelebekler ise ayrı bir güzellik katıyor buraya. Burada ki trekking rotaları Banaue’ye göre biraz daha fazla. Özellikle Tappiya Şelalesi’ne gitmek harika bir deneyim imkanı sunuyor bizlere. Burada ki trekking noktalarının biraz zorlayıcı tarafı dik yamaçlar ve merdivenler.

 

Banaue ve Batad adeta cennetten bir köşe gibi. Kartpostal niteliğindeki görünüşleri, yüzlerinden gülücükleri eksik olmayan halkı, görkemli pirinç tarlaları ve trekking rotaları ile mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları. Trekking rotaları demişken, bir de bu rotalardan geri dönüşü var tabi. En zor tarafı da bu geri dönüş geliyor insana. Bu kadar yolu katetmek değil de, bu güzellikleri geride bırakmak zor geliyor tabi ki. Ama görülen bütün bu güzellikler bir ömür boyu kalıyor hafızalarınızda 🙂