Büyük Eksikliğimiz: Kore Fanlık Müessesesi

on

Dünya başkentleriyle karşılaştırdığımızda İstanbul dahil bütün büyük şehirlerimizin kozmopolitanlık eksikliğinden çektiği var. Arap kökenli bir falafelciden aldığımız dürümü yiyip Çin Mahallesi’nden mutfağımızda kullanmak için soslar almıyoruz veya eve dönerken metroda yeterince farklı dillerde konuşmalara kulak misafiri olmuyoruz. Bunun bir problem olup olmadığı tartışmalı bir konu, sebepleri ise ayrı bir tartışma. Sebeplerinden biri şüphesiz aralarda gereksinim ve boşluk bırakmayacak kadar zengin olan kültürümüz ve mutfağımız. Ancak yine de birbirimizin yüzüne bakarak metroda giderken bazen Nuri Bilge Ceylan’ın “yalnız ve güzel ülkem” repliği aklımıza geliyor.

page_nuri-bilge-ceylan-72-venedik-film-festivalinde-juri-uyesi_822854039
Ne güzel demiş.

Son yıllardaki hatrı sayılır Arap akını da aslında kozmopolitanlığımıza katkı sağlamıyor. Zira birbirine merak ve endişeyle uzaktan bakan iki ırkla olmaz kozmopolit İstanbul hayali, bu hayal daha ziyade sizin kutudan noodle yediğiniz ve Çinlilerin Türkçe konuştuğu tuhaf bir paralel evrende başlıyor.

Girizgahı biraz uzun tuttuk bu sefer affola, zira bahsetmek istediğimiz, başlıktan gördüğünüz üzere, 8.000 kilometre öteden bir Uzak Doğu ülkesinin dalga dalga yaklaşması ancak bize o kadar da yaklaşmaması. Güney Kore, ülkelerinin bölünmesinden bu yana Amerikan ve Batı kültürüne sıcak bakan taraf olmuş, oldukça militarist bir distopya yaşayan Kuzey ise bunun tam tersi tarafta bulunmuş. Savaş esnasında Güney’de konumlandırılan Amerikan askerleriyle başlayan bu haşır neşirlik, 90’lı yıllarda Geleneksel Kore değerleriyle Batının sentezlendiği Kore Pop’unun ve Kore Dizi Kültürünün doğmasına yol açmış.

30515-playthesiren-wj8c
Üyeleri hemcins olmayan Kore Pop grubu sayısı bir elin parmakları kadardır. Huzurlarınızda Play The Siren.

Ne kadar parmaklarımız kulaklarımızda “la la la” desek de Youtube’da en çok izlenen videolara baktığımızda milyonlarca hit almış Kore Pop şarkılarını görüp “Orada neler oluyor?” diye sorma gereği duyduk. Aslında bunun hemen öncesinde PSY’ın “Gangnam Style”ını duymuştuk ancak parodi anlatımıyla, ilerleyen yaşıyla, hafif fazla kilolarıyla PSY tam olarak bu yazıda anlatılan şey değildi.

maxresdefault
Haydi Oppan.

Kore Pop grupları genellikle müzik yapımcıların keşfettiği çocuk yaşta sayılacak gençlerin proje gruplar oluşturacak şekilde birbirleriyle eşlenmesiyle oluşuyor. Klasik bir Kore Pop grubunda 4 ile 8 arasında hemcins birey oluyor. Zaman zaman uzun yıllar geçerliliği olan ve çok küçük yaşta aileler vasıtasıyla yapılan kontratlar insan hakları kuruluşlarının tepkisini de çekmiyor değil. Yapılan bir araştırmaya göre bir Kore Pop “idolü” aşağı yukarı 3 milyon dolarlık bir maliyetle oluşturuluyor ve yapımcı da genci bir yatırım olarak görüp karşılığını bekliyor.

rain_1
Huzurlarınızda milyonların sevgilisi Rain.

Bu maliyet ve çabaya grup üyelerini aynı evde yaşatmak, dans ve müzik dersleri almalarını sağlamak ve yabancı dil öğrenmelerini sağlamak da dahil. Kore Pop denilen tarz aslında tam olarak bir müzik tarzı değil. Zira müziklerinde pop, caz, rock, hip hop, tekno gibi bir çok tarz kullanılabiliyor. Görsel öğeler oldukça ön planda. Koreografiler ve sahne şovları çok dikkatli hazırlanıyor ve bunlar zaman zaman müziğin önünde bir öncelikle servis ediliyor.

Kore Pop grupları arasında özellikle son yıllarda tepki çeken bir konu da Batı tarzı güzellik anlayışı ile ön plana çıkma çabaları olmuştur. Ten rengini kimyasal yollarla açma ve tehlikeli kilo verme yöntemleri kullanma bunların başında geliyor.  Öte yandan yine bir çeşit batı özentiliğiyle günbegün daha fazla İngilizce kelime şarkı sözlerinde kullanılıyor.

INCHEON, SOUTH KOREA - AUGUST 13: Members of SHINee perform onstage during the Incheon Korean Wave Festival 2011 at Incheon World Cup Stadium on August 13, 2011 in Incheon, South Korea. (Photo by Han Myung-Gu/WireImage)
K-pop’da görsellik önemlidir.

90’lı yıllarda başlayan “Hallyu” yani “Kore Akımı” sayesinde bu küçük yarımada ülkesine olan ilgi giderek arttı. Günümüzde Japonya başta olmak üzere, Çin, Tayland ve Filipinler gibi Uzak Doğu ülkelerinde çok büyük fan kitleleri bulunmakta. Bir Kore İdolü bu ülkeleri ziyaret ettiğinde sadece karşılamak için havaalanlarına akın akın insan gidiyor veya yerel bir filmde Koreli bir idolün rol almasını sağlamak başlı başına bir box office patlaması yaratıyor.

Kore rüzgarı dizi ve pop müziğiyle dünyanın diğer kesimlerinde de fan klüplerin oluşmasını sağladı. Özellikle 2010’larda başlayan bu akımla Kore fanı denilen insanlar Rain, BEAST, 4Minute, SHINee gibi grupların Avrupa konserlerinde izdihamlar oluşturmuş, biletlerin saniyeler içinde satılmasına, rezervasyon sistemlerinin çökmesine sebep olacak ölçüde ilgi görmüş.

Zaman zaman bu hayran kültürü idolleri de rahatsız edecek noktalara gelmiş, birçok obsesyon seviyesindeki hayran özel hayata tecavüz denilebilecek suçlar işleyerek akıllara bir zamanlar Beatles’ın, Elvis’in yaşadığı zorlukları getirmiştir.

fasn
Fanlık müessesesi

Yazının başındaki karamsar izolasyon içgörümüz bir yana dursun, ülkemizde de Kore fanlığı giderek artmakta. Facebook’da açılan gruplarla ve yapılan organizasyonlarla hatrı sayılır bir Kore fanlığı müessesesi son 5 senede baş gösterdi. Bir daha PSY kadar popüler bir şey çıkar mı bilinmez, kendisi bugüne bugün dünyada 1 milyar görüntüleme almış ilk Youtube videosu rekorunun sahibi, ancak Kore kelimesini önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağız gibi görünüyor. Tabi başında “Kuzey” yerine “Güney” kelimesi olması temennimizi de eksik etmeyelim, zira o da başka bir yazının konusu olacak kadar bütün dünyayı diken üstünde tutmaya başladı.

North Korean leader Kim Jong Un watches the test-fire of a strategic submarine underwater ballistic missile (not pictured), in this undated photo released by North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) in Pyongyang on May 9, 2015. REUTERS/KCNA ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. SOUTH KOREA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SOUTH KOREA TPX IMAGES OF THE DAY - RTX1C7QK
Aman be kardeşim.