Singapur’da Son Vals

Bu haftaki konumuz geçtiğimiz yıllarda Raffles İstanbul otelin açılışıyla ülkemize kadar ismi gelmiş olan Sir Stamford Raffles ve ismini yaşatan Raffles oteller zincirinin tarihi.

19.yy başlarında İngiliz Doğu Hindistan Şirketini temsil eden Stamford Raffles dönemin Malay sultanıyla bir anlaşma yaparak Singapur’un güneyinde bir İngiliz ticaret limanı kurulmasını sağladı. Zamanla bölge genişleyerek tüm Singapur adası İngiliz himayesine girdi.

Singapur’un kuruluşunda rolü olan ve bugün dahi izleri çok net görülebilen dört tane devlet var. İngiltere, Malezya, Çin ve Hindistan. Ada ülkeyi bu kadar kozmopolit ve renkli yapan şey de zaten bu karmaşa. İngilizce konuşan Hint asıllı insanlar, Malay yarımadasının tropik bitki örtüsü, Çin’in meşhur tapınak ve peyzaj düzenlemeleri adada ilk fark edeceğiniz şeyler olacak.

Ancak etrafta heykellerini de görebileceğiniz Sir Stamford özel bir yere sahip. 1 Aralık 1887’de iki ermeni asıllı kardeş olan Sarkies Kardeşler açtıkları otele yarım adanın geçmişinin en önemli miraslarından olan Raffles ismini uygun gördü. 30’lu yıllarda Büyük Buhran döneminde iflasını açıklayan kardeşler iki sene içinde ekonomilerini düzelterek oteli tekrar işletmeye açtılar.

Bu dönem Singapur’a seyahat eden ve bu seyahatlerinin izlerini eserlerinde de görebileceğiniz iki önemli batılı yazar bulunuyor. Bir tanesi dönemin en meşhur İngiliz oyun ve öykü yazarlarından Somerset Maugham, bir diğeri de Amerikan romanının en ünlü temsilcilerinden Ernest Hemingway. Raffles ismi ikisi için de kolonizasyon döneminin sonlarında dünyanın her köşesinde görülebilen “egzotik bir ülkede batı lükslüğü” konseptini canlandırıyordu. Sayelerinde dünyaca meşhur olmuş Raffles’ın bar kısmı The Long Bar da bu dönemde parlıyor. Kim bilir ne hikayeler yaşandı o dönemde. En önemlilerinden biri kuşkusuz hala kokteyl barların favorileri arasında olan Singapur Sling kokteylini The Long Bar barmeni Ngiam Tong Boon’un ilk icat ettiği akşam olsa gerek.

Meraklıları için söyleyelim Singapur Sling, taze meyve suları, nar, kiraz ve portakal likörleriyle hazırlanan bir cin kokteylidir. Uzak doğuda her kokteyl barda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gelelim yazımıza ismini veren kara geceye. 15 Şubat 1942’de Japonya’nın Singapur’u işgali sırasında İngiliz ordusu pes etmiş ve Japon ordusu şehrin içlerine doğru ilerleyerek bir çok savaş suçu işlemeye başlamıştı. Raffles içerisindeki İngilizler katledileceklerini veya esir düşeceklerini fark edince son bir vals yapmaya karar verirler. Bu esnada otel çalışanları da bütün otel gümüşlerini avluya gömerler ve sessizce sonlarını beklerler.

1989 senesinde Raffles otelinin renovasyon işlerini gerçekleştirmek üzere kurulan Raffles Hotels & Resort şirketi 160 milyon dolar harcayarak çok büyük çaplı bir renovasyon yapar. Ancak Long Bar’ın yeri değiştirilmiş ve bütün odalar süitlere çevrilmişti. Dünya çapında tarihçiler ve mimarlar bu renovasyona karşı çıksa da 1991 senesinde renovasyon tamamlandı. Bundan sonraki el değiştirmeleri isterseniz kronolojik olarak iletelim:

  • 2001’de Raffles Hotels bir Swissair ve Nestle iştiraki olan Swissotel serisini satın aldı.
  • 2005’de Amerikan yatırım şirketi Colony Capital ve Suudi Arabistanlı Kingdom Hotels, Raffles Hotels’i satın aldı.
  • Aynı yatırım şirketlerine ait Kanadalı Fairmont Otelleriyle birleştirilen seri Fairmont Raffles Hotels International olarak isim değiştirildi.
  • 2016’da FRHI’yi Fransız otelcilik devi Accor satın aldı.
  • Bu satın alımla Ibis, Mercure, Sofitel otel zincirlerinin sahibi Accor dünyanın meşhur lüks otellerinden Raffles Singapur, Savoy Londra ve Plaza New York’un sahibi olmuş oldu.