Zaha Hadid’in Uzak Doğu’daki Ezber Bozan Eserleri

Zaha Hadid, 1950 Bağdat doğumlu İngiliz vatandaşı. Dekonstrüktivist yani postmodern mimar.

Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde matematik bölümünü bitirdikten sonra İngiltere’de mimarlık eğitimi almıştır. Böylece mimarlık kariyerine başlayan Zaha Hadid, Graduate School of Design’da, Harvard ve İllinois Üniversitelerinde, Hamburg Hochschule für Bildende Künste’de ve Knowlton mimarlık okulunda eğitmenlik yapmıştır. Amarican Academy of Arts and Letters’ın onur üyesi olmuştur. Vefatından önce Viyana’da uygulamalı sanatlar üniversitesinde profesörlük yapmıştır. Ayrıca Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden onur diploması almıştır.

Yaptığı sıra dışı, çarpıcı ve etkileyici projeleri ile birçok ödülün de sahibi olmuştur. 2004 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar olarak tarihe geçmiştir. 2008 yılında Forbes dergisinin “Dünya’nın En güçlü 100 Kadını” listesinde  yer almıştır.

Başarılı kariyer hayatı boyunca dünya çapında çok konuşulacak projeler tasarlamıştır. Ünlü mimar tasarladığı ancak hayata geçirilmediği Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi dışında, ne yazık ki ülkemizde imzasını taşıyan bir eser bırakamadan ayrıldı aramızdan. Bronşit nedeniyle kaldırıldığı hastanede geçirdiği kalp krizi nedeniyle 65 yaşında hayata gözlerini yumdu.

7.jpg

Zaha Hadid’in Uzak Doğu Ülkelerinde bıraktığı eserleri:

Hong Kong Polytechnic Üniversitesi, Çin

1

City of Dreams oteli Macau, Çin

2

Chansha Meixihu Kültür ve Sanat Merkezi ,Çin

3

Signature Towers, Dubai

4

Opus Office Tower, Abu-Dhabi

5

2020 Tokyo Olimpik Stadyumu, Japonya

6