All izz well

Sorun ne kadar büyük olursa olsun “all izz well” diyeceksiniz. –Aamir Khan/3 idiots

Kendine has tarzı, farklı kültürü, müzikleri ve danslarıyla bambaşka bir sektör: Bollywood.

Peki ya Bollywood kelimesi nereden geliyor? hemen şıklarını verelim;

  1. Hollywood ve Benzeri
  2. Bizim Hollywood da Böyle
  3. Bombay ve Hollywood
  4. Bara* Hollywood

Evet doğru bildiniz, c şıkkı. Bollywood kelime olarak Mumbai’nin eski adı olan Bombay ve Hollywood kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Hindistan’ın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük film sektörü olma özelliğini gösteriyor.

Aslında zaman içerisinde Tollywood ve Kollywood gibi kendi ülkesinde çoğalsa da hala Hindistan’ın en büyük film prodüksiyon merkezidir. En çok film üreten ülke olarak birinciliğini sürdüren Hindistan, bir yılda 1000’den fazla film üreterek Hollywood’u ikiye katlıyor.

İzleyenler bilir, Bollywood filmlerinin kendine özgü bir tarzı vardır. En önemli özelliklerinin başında şüphesiz müzik ve dans sahneleri gelir.

Yani Bollywood = Müzik + Dans + Film

Bu denkleme göre filmlerin neredeyse tamamında müzikal bir sahne oluşuyor ve bu durumda film sürelerinin birazcık uzadığı da bir gerçek. Ortalama olarak 3 saat süren filmlerin yanı sıra bu süreyi aşan filmler de yok değil. Kimisine oldukça keyifli gelen ama kimisine göre de bir hayli uzun olan film sürelerini değerlendirmeyi size bırakıyoruz.

Yine de bu şekilde basit bir denklem ile filmlerin hakkını yemek doğru olmaz. Oldukça başarılı yapımların bulunduğu bu sektör filmlerinin IMDb’de oldukça yüksek puanları bulunuyor. Ayrıca IMDb top 250 film arasında 5 tane de Bollywood filmi bulunuyor.

http://www.imdb.com/list/ls058705053/

Bunların dışında özgünlüğüyle de dikkat çekmeyi başarıyor Hint filmleri. Yıllar yıllar geçse de kendi kültürlerini, yaşam tarzlarını ve inançlarını sahnelere yansıtan, kültürel değerlerinden ödün vermeyerek üretime devam eden Hintliler bu konuda takdiri hakediyorlar.

Dünya’nın her yerinden geniş bir izleyici kitlesine sahip Bollywood filmlerinin hayranları da oldukça fazla. Bollywood denince akla gelen ilk isim olan Aamir Khan oyunculuğu, yapımcılığı ve yönetmenliği ile birçok ödüle layık görülmüş dünyaca ünlü Bollywood aktörlerinden. En iyi kadın oyuncu ödüllü ve tescilli güzel Priyanka Chopra da bunlardan sadece birisi.bollywoodpic

 

*Bara=Hintçe ‘büyük’ anlamına gelir.