Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Tapınak

Göz kamaştıran tapınakları ile Uzak Doğu hem insanın ruhuna hitap eden hem de görsel bir şölen sunan zengin bir kültüre sahip. Uzak Doğu seyehatine çıkmak isteyen ama binlerce tapınak arasından hangilerini ziyaret etsem diye kara kara düşünenler varsa hiç merak etmeyin; sizler için mutlaka görülmesi gereken 10 tapınağı seçtik!

ANGKOR WAT/KAMBOÇYA

Çoğumuz bu tapınağı Angelina Jolie’nin rol aldığı Tomb Rider filminden tanıyoruz aslında. Sonrasında Tomb Rider tapınağı olarak da anılan Angkor Wat Unesco’nun dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tapınaklardan. Muhteşem ihtişamıyla Angkor Wat guiness rekorlar kitabına göre de dünyadaki en büyük dini yapıdır.

 

3901789587_8a7d9fdd1a_o

angkor wat3

WAT PHRA KAEW-ZÜMRÜT BUDA TAPINAĞI/BANGKOK

Zümrüt Buda Tapınağı Uzak Doğu mimarisinin eşsizliğini gözler önüne seriyor. Tapınağın içerisinde bulunan ve zümrüt blok üzerine oyulmuş Buda heykeli Budizm’in önemli sembollerinden.  Wat Phra Kaew aynı zamanda Tayland’ın en kutsal tapınağı.

Wat-Phra-Kaew.jpg

WAT PHO/ YATAN BUDA TAPINAĞI/BANGKOK

Tayland’ın en popüler tapınaklarından biri olan Yatan Buda tapınağı aynı zamanda thai masajının doğduğu yer olarak da bilinir. Tapınaklar ruhuma, masaj da bedenime iyi gelir diyorsanız burada thai masajı yaptırabilir hatta isterseniz bu masajlar için kursa bile kayıt olabilirsiniz.

wat pho

 CENNET TAPINAĞI / PEKİN

Pekin’in simgesi haline gelmiş Cennet Tapınağı Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Tapınağın güney girişinde yer alan kare mimari ile dünyayı  ve kuzeyinde bulunan dairesel mimari ile cenneti temsil eden bu tapınak tamamen ahşaptan yapılmış ve inşasında hiç çivi kullanılmamıştır. Sahip olduğu mimarisi ile tapınağa güney kapısından girdiğinizde, Feng Shui inançlarına göre, kötü ruhlardan arınmış oluyorsunuz.

cennet tapınak2

PHA THAH LUANG /LAOS

Tepede konumlandırılmış yapısı ve altın kaplamasıyla göz kamaştıran bu tapınak Laos’un milli gurur kaynağı ve başkent Vientian’in semboludür. Yüksek konumuyla dünyadan gökyüzüne yükselişi sembolize eden altın tapınak sizi görkemiyle büyüleyecek.

pha thah luang2

ANANDA TAPINAĞI/MYANMAR

Tapınak ve pagodalarla dolu Mynmar’ın şüphesiz en büyük ve ünlü tapınağı Ananda Tapınağıdır. Neredeyse 1000 yıllık geçmişi, Simetrik mimarisi ve bir müze gibi içinde her türlü Mynmar sanatını bulunduran yapısıyla Ananda tapınağını ziyaret etmeden Bagan’a gitmiş sayılmazsınız.

anandaaaa

BOUDHANAHT TAPINAĞI/NEPAL

Dünyanın en büyük budist anıtına sahip olan Boudhanaht Tapınağı budizmin merkezi olan Kahmanduda yer alıyor. En bütük stupa olma özelliğinin yanında dini açıdan da kutsal olan tapınakta hacı olmak için etrafını tavaf eden insaları görmeniz mümkün.

boudhanath2

WAY RANG KHUN- WHİTE TEMPLE / TAYLAND

Bembeyaz rengi, ince işçiliği ve alışılmamış yapısıyla Beyaz Tapınak sizi kendine hayran bırakacak. Masalsı yapısıyla kendinizi düşler diyarında gibi hissedebilirsiniz. Girişte yer alan Cehennem Çukuru tasviri ise görülmeye değer yerleden.

white temple2

KİNKAKUJİ-ALTIN TAPINAK /JAPONYA

Sahibi öldükten sonra tapınağa çevrilen bu yapı göl kenarındaki konumu ile size sakinliği yaşatacak. Gölde oluşan yansımasıyla kendinize doğaya ait hissedeceksiniz. Mimari yapısı ve bahçe düzenlemesiyle de ilgi çeken Kinkakuji zemininde bulunan altın kaplamalardan dolayı altın tapınak adıyla da biliniyor. Kinkakuji  1994 yılından beri UNESCO Dünya Mirasi Listesinde bulunuyor.

kinkakuji23

WAT TRİMİT-ALTIN BUDHA/BANGKOK

Dünya’nın som altından yapılma en büyük budasının tesadüfen keşfedildiğini biliyor muydunuz? Tapınağın içerisinde bulunan Buda heykeli yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen savaş zamanları düşman istilasından korumak amacıyla kille kaplanarak çirkin bir görünüme sokulmuş ve  bu gerçek 50 yıl kadar önce ortaya çıkmış. Bir tapınaktan diğerine taşınırken vinçten düşürülen ve o sırada keşfedilen 500 tonluk bu saf altın gözlerinizi kamaştıracak!

wat traimittttt