Seyahat Etmek Özgürlüktür!

 

Çıktığınız bir yolculuk sırasında veya bulunduğunuz yerdeki kalabalığın içinde gelen “burada ne işim var?” sorusu kimi zaman sizi olduğunuz ortamdan, hayatınızdan, yaşadığınız şehirden koparıp bir boşluğa sürükler.

Psikolojideki ismi “Depersonalizasyon”. Genellikle bu durum akabinde “Derealizasyon”u getirir. İşin aslı bir yere ait hissedemezsiniz ve dönem dönem bu konuyla ilgili sıkıntı yaşarsınız. Özellikle kalabalık ortamlarda şiddetli bir şekilde bu durumun gerçekliği yüzünüze çarpar.

Büyük şehirlerde yaşayan insanların birçoğunun bir balıkçı kasabasına yerleşme hayali vardır. Farkında olmasa da kendini aslında bulunduğu yere değil, o balıkçı kasabasına ait hisseder.  Bunu gerçekleştiren çok az insan var ama pek de önemi yok gibi. Albert Camus’nün Sisifos’unda olduğu gibi, büyük bir kayayı dik bir tepeden yukarı itme cezasına mahkum edilen Sisifos, asla gerçekleştiremeyeceğini bildiği halde o kayayı itmeye devam etmiş. En azından bunu denemiş olduğunu bilmek ve bunun için çabalamak bile onu mutlu etmeye yetmiş. Hayat hep böyle değil midir zaten? İnsan bir anlam icat etmedikçe yaşamın ödül mü, yoksa ceza mı olduğunun farkına varamıyor. Sisyphus-Image-01C

Hiç görmediğiniz ve gitmediğiniz şehirlerin ismini duyduğunuzda bile size çekici gelir. Kim bilir belki içten içe bir arayışa girmiş olabilirsiniz. Vaktiniz varken gidin, görün, keşfedin.  Sizin ait olduğunuz yer belki başka bir ülke, başka bir şehirdir.

Denemeye değmez mi?2

Bangkok sokaklarında gezerken belki kendinize ait bir şey bulursunuz. Maldivlerin Hint okyanusunda yüzerken huzurun verdiği o muhteşem duygu ile kendi iç dünyanızı keşfedersiniz.  Belki Bali’nin Tanah Lot Tapınağında gün batımını izlerken hayatınız boyunca o manzarayı görmeyi beklediğinizi fark edersiniz.  Phuket’in Khai adasında şnorkel yaparak, deniz altındaki canlıların ne kadar güzel olabileceğini görüp, bunu görme fırsatını yakaladığınız için mutlu olursunuz. Hindistan’daki Taj Mahal’i görüp aşk için neler yapılabileceğini fark edersiniz.

Ufak seyahatler belki bir şeyleri değiştirmek için bir adım oluverir. Seyahat etmek insanı özgür kılar.

Seyahat etmek özgürlüktür!3