Bavul Hazırlarken Unutulmaması Gereken 15 Şey

Bu sıcaklarda ve karışık siyasi ortamda bir tatile gitsek de bir hafta kafa dinlesek diyenleriniz; biliyoruz ki bir kulağınız patrondayken diğer kulağınız saatin tıkırtısında, bir gözünüz excel’deyken diğer gözünüz takvimde olarak çalışmaktasınız.

Özellikle uçak fobisiyle birleşmiş anksiyete sahibi olanlar, liste takıntısı olanlar ve uçağın tekerlekleri yerden yükselir yükselmez “acaba ütüyü prizden çektim mi?” diye kuşkuya kapılanlar; sizlere U.D.G’den dev hizmet! Bakalım atladığınız bir yer var mı?

batman_bin_suparmans

1.Seyahat dökümanlarınız yanınızda mı?

Bunu ilk sıraya yazmamızın sebebi, günümüz şartlarında seyahate diye evden çıkıp bir iki saat sonra tekrar eve dönmenizi sağlayacak tek şey pasaportunuz/nüfus cüzdanınız olmaktadır. Hazır bunu yanınıza almışken gittiğiniz yer vize istiyor mu, pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan uzun mu, aktarma yaptığınız noktalara transit vize gereksinimi var mı gibi sizi bir şekilde New York yerine Üsküdar’a getirecek detayları kontrol etmekte fayda var.

Bunun yanı sıra problem yaşamamak adına uçak/otobüs biletiniz, varsa seyahat sigortanız, otel voucherlarınız ve karşılama yapacak olan kişilerin bilgilerini yanına almanızı tavsiye ederiz.

shutterstock_44980972_resized

2. Gümrük prosedürlerine ve aşı gereksinimlerine bir baktınız mı?

Gittiğiniz veya aktarma yapacağınız ülkede gümrük prosedürlerine aykırı davrandığınız taktirde yüklüce para cezası alabilir ve hatta ülkenize geri gönderilebilirsiniz. Genellikle içki ve tütün ürünlerine dikkat etmekte fayda var. Örneğin Maldivler’e içki sokamıyorsunuz. Dubai’den el bagajında içkiyle geçemiyorsunuz. Tayland’a karton karton sigara götürmenizi hiç tavsiye etmeyiz. Ülkemize dönerken de Türkiye için geçerli gümrük kanununu duty free’deki levhalardan iyice bir okuyun deriz.

Bunun yanı sıra eğer gelişmekte olan ormanlık bir ülkeye gidiyorsanız bazı aşıları olmanız gerekebilir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken Sıtma ve Sarı Humma hastalığı. Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi CDC’nin web sitesi’nden gideceğiniz bölgenin gereksinimlerini kontrol edebilirsiniz. : http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list

marilyn_monroe_diamonds_are_a_girls_best_friend

3. Değerli eşyalar, seyahat belgeleri, bir adet ceket, dergi ve kitaplar el bagajına!

Dünyanın havacılık liderliğini yapan firmalarda bile bagaj kaybı olabiliyor. Bagaj kaybolduğunda belirli bir sigorta bedelinin üstünü ödemezler, “Benim elmaslarım vardı kardeşim, bu ne rezalet?” argümanını kabul etmezler. Bunun haricinde Vietnam gibi bazı ülkelere ise valizde kamera sokmak yasak, indiğinizde kameranızın olması gereken yerde olmadığını görebilir, kayıp eşya bürosuna gidip “kameraya benzeyen ancak kamera olmayan bir şey” kaybettiğinizi anlatmak istemeyebilirsiniz.

Bunun haricinde indiğiniz gibi pasaport polisi dönüş uçak biletinizi veya sigorta poliçenizi sorabilir. Bu tip dökümanları da yanınıza alın deriz.

Son olarak Afrika’ya gidiyor olsanız dahi uçakta üşümemek için ince bir hırka ve 10 saatlik uçuş sürelerini değerlendirebileceğiniz ipad, kitap, dergi gibi oyalanmalıklarınızı da el bagajınıza koyun.

744763-0bc90ef2-0865-11e3-83dc-3d9ceca4e3ce

4. Kesici, delici eşyalar ve sıvılar check-in bagajına!

“Hadi artık çıkalım, manikürü de uçakta yaparım” Hiç tavsiye etmeyiz. Bazı havaalanları cebinizdeki çakmakları da alabilir fazla pahalı çakmak taşımamak da iyi fikir. Sıvılar da 100 ml’ye kadar (Dikkat: içinde 100 ml’den az sıvı da olsa şişe hacmine bakılır) kapalı ve mühürlenebilir poşetlerde uçağa alınabilmektedir. Deodorant, parfüm, şampuan gibi eşyalarınızı uçakaltı check-in bagajınıza koymak en mantıklısı olacaktır.

1510075_4

5. Elektrik, Gaz, Pencereler?

Evden çıkmadan pencerelerinizi, elektrikli aletlerinizi ve doğalgaz vanasını kapatmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra eğer varsa ev alarmınızı kurmayı, e-postalarınızı yönlendirmeyi, buzdolabındaki bozulabilecek gıdalarla birlikte çöpünüzü atmayı da sakın unutmayın.

hm1ds

6. Peki ya evcil hayvanlar ve bitkiler?

Köpeğinizi yalnız bırakmak iyi bir fikir değil ancak kedi, kuş, kaplumbağa gibi hayvanlarınızı ve bitkilerinizi 3-4 günde bir komşunuz/dostunuz/aileniz kontrol edebilecekse evde bırakabilirsiniz. Bu süre zarfı içinde başlarına gelecek en kötü şey kendilerini evin bir yerine hapsetmek veya pencereden çıkmak olacağından bu iki konuya dikkat edelim.

Eğer anahtar bırakabileceğiniz kimse yoksa bir çok petshop ve veterinerde hayvan oteli hizmeti oluyor. Tatile giderken evcil hayvanlarınızı güvendiğiniz veterinerinize bırakarak geceliği 10-30 tl arasında kafa rahatlığıyla tatile gidebilirsiniz.

SetWidth1920-flight-tickets-bg-large2

7. Uçak biletinize son bir kere baksanız ya? 

Uçağınız akşam 5’te değil mi? Sabah 5’te değil yani? Atatürk Havalimanı’na gidiyorsunuz ama ya Sabiha Gökçen’deyse? Gidiş dönüş tarih ve saatlerinizi, otelin check-in ve check-out tarihleriyle kıyaslayarak son bir kere kontrol etmek oldukça faydalı olacaktır.

investigation-reveals-that-most-airport-security-incidents-come-from-employees

8. Havalimanlarında çok aranacaksınız!

Maalesef ülkemizde havalimanlarına girerken de uçağa binerken de aranıyoruz. Bu süreçleri hızlandırıp rahatınızı korumak için kemer ve saat takmayabilir, tablet ve laptop’ınızı sorulduğunda kolayca çıkarabileceğiniz şekilde çantanıza yerleştirebilirsiniz.

shoe-suitcase

9. Ayakkabı ve Havludan tasarruf edin.

Hatta bu ikiliye seyyar ütü ve saç kurutma makinesini de ekleyebiliriz. Kalacağınız oteli önceden arayarak odalarda hangilerinin bulunduğunu öğrenmek yükünüzü oldukça hafifletecektir. Özellikle plaj havlusu almayarak valizde 3 t-shirt’lük yer açabilirsiniz, fena mı?

Ayakkabıya gelecek olursak… Biliyoruz, bu konu sizin için çok önemli. Ancak çok fazla yer kapladığından bir terlik, bir ayakkabı şeklinde ikiye indirirseniz (ayağınızdaki dahil!) süper olur.

First-Aid-Kit

10. İlk Yardım Çantanız hazır mı?

Tabii ki şok cihazı veya tentürdiyot’a gerek (umarız) olmayacaktır. Ancak ağrı kesici, yanık kremi, bulantı ilacı gibi sıkça lazım olabilen ilaçları yanınızda bulundurmak özellikle yabancı ülkelerde çok işe yarayacaktır. Hatta uçakta da yanınızda bulunsa olur.

leather_travel_luggage_tag_large_open_229105

11. Valiz etiketi candır.

Özellikle grupça seyahat ediyorsanız aynı renkte alacağınız valiz etiketleriyle grubunuza ait valizleri uzaktan seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra etiketin üzerine isim, adres ve telefonunuzu yazmak bagaj kaybı durumunda bulan kişinin işini oldukça kolaylaştıracaktır.

iPhone-Charger

12. Şarj aletleri!

Tüm elektronik cihazlarınız hayatta kalmak için elektriğe ihtiyaç duyacaktır. Check-list yaparken her elektronik madde için bir de şarj aleti kutucuğu açmayı unutmayın. Farklı ülkelerde farklı prizler bulunsa da özellikle turistik bir beldeye gidiyorsanız gerek otel resepsiyonlarında olsun gerek çarşı merkezlerinde olsun bir adaptör alarak bu sorunun üstesinden kolaylıkla geleceğinizi düşünüyoruz.

FragileItemsInYourLuggage

13. Kırılacak eşyalar?

Eğer tatile 32 parça tabak takımınızla gidiyorsanız her bir parçayı ayrıca sarmakta fayda var. Bunun haricinde kırılacak eşyalarınız varsa valizinizi havayoluna teslim ederken “Fragile – Kırılabilir” etiketi yapıştırılmasını talep edebilirsiniz. Senelerce kokusu burnunuzdan gitmeyecek bir sürpriz istiyorsanız aynı şekilde dönüş uçağına binmeden aldığınız içki ve parfüm şişelerini de iyice sarmayı unutmayın.

mountain-bike-fitness-phone

14. Telefonunuz yurt dışında çalışacak mı?

Uçağa binmeden önce bir ara operatörünüzün çağrı merkezini arayarak bu bilgiyi bir kontrol etmenizde fayda var. Eğer faturalı hat kullanıyorsanız, internet veya gelen aramalardan büyük bir sürprizle karşılaşmamak için telefonunuzda gerekli ayarlamaları yapın. Örneğin, uluslararası kullanım için 3G’yi kapatmanız arka planda çalışan uygulamaların haberiniz olmadan internet kullanmasını engelleyecektir.

09dfd58e88fc717cbec2cb0efdabb545

15. Kilo sınırı ve orada alacaklarınız

Özellikle “budget” klasmanındaki havayolu şirketleri ağırlık aşımı olduğu zaman gözünüzün yaşına bakmayarak para talep edecektir. Bunu engellemek için valizinizi evden çıkmadan tartabilirsiniz. Valizinize yerleştirme yaparken mutlaka tatilden alacağınız hediyelikler ve/veya diğer ürünler için hacimsel ve ağırlıksal alanlar bırakmayı unutmayın.

Finalde düzenli oluşlarıyla dünya çapında üne sahip İngilizlerden iki videoyla son rötuşları yapalım:

BONUS 1: VALİZ NASIL YAPILIR?

BONUS 2: Yanınıza alınacaklar listesi

One Comment

  1. Mustafa erşahin says:

    Çok titizlikle hazırlanmış ve detaylı ve çok faydalı bir yazıydı . Çok hoşuma gitti düşünenin emeğine sağlık. Afferin

Comments are closed.