Yer Altına Gizlenmiş Umutlar; Cu Chi

Dünya tarihinde önemli etkileri olan, akıl almaz bir mühendislik harikası Cu chi tünellerini bir şekilde bir yerlerde duymuş olmalısınız. Yer altıda 200 km uzunluğa sahip olan bu tüneller tarihin en önemli gerilla savaşlarından birinde büyük rol oynamış, hatta Vietnam’ı galibiyete taşımıştır.

Vietnamlılar tarafından 1940’ı yıllarda Fransız işgaline karşı kullanmak için kazılmaya başlayan bu tüneller daha sonra Amerika Savaşı’nda da Vietnam halkına -Amerikalıların asla keşfedemediği- büyük bir sığınak olmuştur. Bu zorlu savaşta ilk kurtarılan bölge olarak da önemli bir yere sahip, savaşın en kanlı noktalarından biri olan Cu Chi, şimdilerde huzura davet eden turistik bir ormanlık alan. Uzaktan bakıldığında binlerce insanın orada can vermiş olduğuna inanmak gerçekten güç.

Vietnam Tour cu chi tunnel 2

Cu Chi tünellerinin ucu bucağı yok, bölgenin altı tam bir köstebek yuvası. Üstelik o kadar karmaşık planlara sahip ki nereden girilip, nereye, nasıl ulaşabileceğinizi çözmek neredeyse imkansız. Zaten giriş çıkış noktalarını farkedilmesi baya zor, gerçi farkediliyor olunsaydı bile girebilinir miydi bilinmez, tüm yollar narin yapılı Vietnam halkının güç bela sığacağı genişlikte. (Tabii şimdilerde turistlerin rahatlıkla girebilmesi için düzenlenen yerler var.) Girişler yapraklarla örtülü, havalandırma bacaları karınca yuvalarının içine gizlenmiş, su basılmasına karşı baraj sistemleri oluşturulmuş, yüzeye yakın yerlere koruma amaçlı basit ama etkili bubi tuzakları kurulmuş.. Girişlerden gaz verilmesine karşı önlem olarak tüneli üç katmana bölmüşler. Aralarında mutfak, yatakhane ya da çalışma alanları olarak kullanılan odalar var. Oda demişken normal bir oda düşünmeyin boyları 1 1.5 metre arasında, 3, 4 metrekare büyüklüğünde bölmeler. Vietnam halkının zekasıyla Amerika’yı nasıl yendiğinin yaşayan kanıtı..

28154644.vietnam447

Bu tüneller bizlere bir halkın savaş sırasında verdiği yaşam mücadelesini gözler önüne seriyor. Amerikan bombardımanı başladığında farklı yerlere asılan büyük mermi parçalarına metallerle vurarak ve herkesi tünellere çağıran nidalarla halk uyarılıyor. Ardından genci, yaşlısı, çocuğu o an işini bırakıp en yakın tünele doğru koşmaya başlıyor. Sonra ne zaman biteceği belli olmayan tünel yaşamları başlıyor. Yıllarca süren savaşta, binlerce insanın yer altında günlerce, aylarca yaşam mücadelesi verdiğini düşünmek bile ürkütücü. Bu derin yaşanmışlıklara sahip olan tünelleri gördüğünüzde, anlatılanların ve filmlerden aklınızda kalanların etkisiyle bu tünellerde o günleri yeniden yaşıyoruz.

6969408-Cu_Chi_Tunnels_Cu_Chi cu_chi_tunnel_4

Kendinizi strateji oyunlarında hissedeceğiniz Cu Chi’de gördükleriniz maalesef bir zamanlar yaşanmış gerçekler, savaşın kimseye bir kar getirmediğinin somut kanıtları..