Dünya’dan Bir Cennet; Bagan

Dokuzuncu yüzyıldan kalma Pagan Krallığı’nın başkenti, antik kent Bagan’a adım atıp da büyüsüne kapılmamak elde değil. Kırmızı toprağın arasından yükselen, içinizi ısıtan pagodalar ile zamanda asılı kalmış masalsı bir dünyaya hoş geldiniz..

15796169470_cf4c656666_o

Sanki düşler ülkesinden gelip nazikçe bu altın topraklara konmuş Bagan’da gün doğumunu izlemek ömrünüze ömür katacak diyebilirim. Güneş kibar bir şekilde kendini gösterirken, bir anda fonda süzülen balonlar yer almaya başlıyor. Sessizliğin büyüsünü bozmaktan korkan içinizdeki ses heyecan ve huzurla “sanırım cennet dedikleri yer burası” diye usulca fısıldıyor. Kesinlikle haklı, dünya üzerinde bir cennet varsa eğer, o cennet tam da burası olmalı..

11151711953_f063997314_o

Güneşin doğuşuyla beraber, hafiflemiş sis perdesinin arasında yavaşça netleşen pagodalar size selam veriyor.  Aynalarla, Buda heykelleriyle, tik ağacından yapılan sundurmalarla ve her daim tazelenen çiçeklerle donatılmış, irili ufaklı yaklaşık iki bin tane tapınak. Her birinin tepesinde birbirinden farklı, soluk kesen manzaralara tanık oluyorsunuz. Pagodaları gezerken ayağınızda ne varsa çıkarmanız gerekiyor. İlk başta kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz ama bir süre sonra tozu toprağı önemsemeyip çıplak ayaklarla kendinizi daha da özgür hissettiğinizde, içinizdeki heyecan ve mutlulukla ‘iyi ki yapmışım!’ diyeceksiniz. Zaten içinizde hiç çocukken çıplak ayak yürümenin zevkini hatırlamayan yoktur.

19046432900_bfb490067f_o

Gün sona doğru yaklaşırken gün batımını izlemek için en mükemmel nokta olan Shwesandaw Tapınağı’na tırmanıyoruz. Güneş isteksizce buralardan ayrılma vaktinin geldiğini anlıyor. Puslu havanın arasında hafiften gizlenmeye başlamış pagodalar onu izliyor. Bir çocuğu teselli edercesine onların altından çatılarına güneş ışınları veda buselerini konduruyor. Sanki büyük bir mucize gerçekleşiyorcasına nefeslerinizi tutup heyecanla neler olacağını bekliyorsunuz. Sarı, turuncu ve kırmızı tonunun bin bir çeşidi ahenkle dans ederek veda ediyor.

11232957464_daa2b54089_o

Gün biterken veda sırası bize geliyor fakat buradaki mistik atmosferden kimse kopmak istemiyor. Bagan’da yaşam şartları kimi zaman zor görünse de, gördüklerimiz ve yaşadıklarımız bu toprakları bırakıp gitmemizi fazlasıyla zorlaştırıyor.