Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Etkileyici Destinasyon

Yaz kendini gösterince hepimiz tatil planlarıyla boğuşmaya başlıyoruz. Genellikle de bu yıl yurtdışına çıkalım hevesiyle araştırmaya koyulup, vize dertleriyle uğraşmaya üşendiğimizden soluğu Çeşme’de alıyoruz. Peki ya çantanızı hazırlayıp adeta Çeşme’ye gidercesine kıtalar değiştirerek dünyayı keşfetseniz? İşte derdinize deva olacak birkaç öneri..

1-Tayland’ın kalbi; BANGKOK

bangkok

Kenti ikiye bölen Chao Praya Nehri ve kanallarıyla Uzak Doğu’nun Venedik’i olarak anılan Bangkok kültürden eğlenceye, sanattan alışverişe aradığınız her şeyi bulabileceğiniz renkli bir yelpazeye sahip. Budist tapınaklarında huzuru bulup, Thai masajıyla tüm yılın stresini atabilirsiniz. Ayrıca gece pazarlarında dünyanın ünlü markalarını satın alabilir, dünyaca ünlü gece hayatında eğlencenin tadına varabilirsiniz.

2- Deniz, doğa, macera; Phuket

phuket

Tayland’ın en büyük yüzölçümüne sahip adası olan Phuket sahip olduğu göz alıcı doğası ve ziyaretçilerine sunduğu imkanlarıyla dünya turizminde önemli bir yere sahip. Bu egzotik adada Tay kültürünü yakıdan tanırken bir yandan da muhteşem deniz ve beyaz kumların tadını çıkarabileceksiniz.

3-Eğlencenin adresi; Pattaya

pattaya

Pattaya için sıcakkanlı insanları, farklı renkleri ve tatlarıyla turistlerin ilgi odağı olan dünyanın eğlence merkezi diyebiliriz. Hem Uzak Doğu’yu tanımak hem de gece hayatının büyüsüyle yılın yorgunluğunu atmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

4-Uzak Doğu’nun arka bahçesi; Japonya      

japan

Animeden mangaya, geyşadan samuraya, dövüş sanatlarından suşiye kadar hayatımıza dahil olmuş, teknoloji deyince aklımıza gelen ülke olan Japonya’yı yerinde tanımaya ne dersiniz? Binlerce yıllık kültürü, mimarisi, büyüleyici park ve bahçeleri ve kendilerine özgü gelenek ve yaşam tarzlarıyla, kesinlikle görülmesi gereken farklı bir dünya.

5-Büyüleyici modern ülke; Hong Kong

hongkong

Tüm gün yaşayan, hareketli, gelişmiş, düzenli, renkli, gökdelenler ülkesine hoşgeldiniz. Rahatlıkla gezip eğleneceğiniz ışıklandırılmış caddeleri, yüksek binaları ve gösterişli mekanlarının yanı sıra ünlü sokak pazarları ve alışveriş merkezleriyle tam bir dünya alışveriş üssü. Üstelik tüm dünya markalarını %30-%40 daha ucuza satıyor.

6-Yeryüzündeki cennet; Bali

bali

Etkileyici tabiatı, dünyaca ünlü masaj ve spaları, organik bahçeleri, yogaları, dingin denizi ve sıcak insanlarıyla sakinliği arayanlar için bire bir.  Yaşayanlarının %90’ının Hindu olduğu bu adada bir yandan deniz ve güneşin tadını çıkarırken, diğer yandan olağanüstü doğasında huzuru bulacaksınız.

7- Asya’nın modern yüzü; Seul

seul1

Son dönemlerde Gangnam style dansı ve dizileriyle tüm dünyada gündeme oturan Güney Kore’nin başkenti olan Seul, gelenekselle modernin harmanlandığı etkileyici bir Uzak Doğu şehri olarak karşımıza çıkıyor. Gökdelenleri, dar tarihi sokakları, cezbedici alışveriş merkezleri, Budist tapınakları, eğlence parkları ve tarihi binaların bir arada hayat bulduğu, bu şehirde turist olarak aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

8-Kışın asla uğramadığı yer; Seyşeller

seyşeller1

Hint okyanusunun turkuaz berrak suları üzerinde bulunan eşsiz el değmemiş doğası ve beyaz kumlarıyla, huzur ve konforu bir arada sunan bu mercan ada neredeyse her daim yazı yaşıyor. Dünyanın tropikal turizm cennetlerinden biri olan bu adada, ister haziran ister ocak ya da martta sıcak kumlarda güneşlenip, dilediğinizce denizin tadını çıkarabilirsiniz. Şnorkelleri kapın, haydi Seyşeller’e!.

9-Medeniyetin başkenti; Singapur

singapur

Singapur, küçük ama yoğun ve düzenliyle sizi hayrete düşürecek bir şehir devleti. Gökdelenler, yüksek binalar, kalabalık caddeler, kusursuz planlama ve güvenliğiyle modern ve yeşil bir metropolde kendinizi şehrin akışına bırakmanız yeterli. Gece gündüz yaşayan Orchard Caddesi’nde gezinip, Singapore Flyer’dan tüm Singapur’u seyredip,  Chinatown’ın etnik havasında kendinizi kaybedip, Ulusal Orkide bahçelerinin etkisinden kurtulamayacaksınız.

10- Dünyadan çarpıcı bir nokta; Sri Lanka

sri

Bin bir koku ve tadın toprakları olan Asya’da gizli kalmış yeşillikler içinde bir cennet olan Sri Lanka tam olarak vizesiz bir bölge sayılmaz. İnternet üzerinden alacağınız 5 dakikanızı almayacak elektronik vizeyle bu adanın kapılarını aralayabilirsiniz. Fil Yetimhanesi’nde, yaklaşık 6000 basamak çıkarak yeşillere boğulmuş eşsiz manzarayı Sigiriya Kayası’ndan izleyebilirsiniz. Doğal yaşamından tapınaklarına, denizinden kültürüne her noktasında farklı deneyimler yaşamaya hazır olun. Unutulmaz anılarınızı arkada bırakıp dönmek istemeyeceksiniz.