Maldivler’de Duyacağınız Tek Ses…

Hint Okyanusu’nun incisi Maldivler’de duyacağınız tek ses; su üzeri bungalow’unuzun denize inen merdivenlerine vuran dalgaların sesi olacaktır. 

Yıllardır dünya çapında balayı çiftlerinin gözdesi olmaya devam eden Maldivler’de; şehirlerin gürültüsünden, iş hayatınızın temposundan ve kayınvalidenizin dırdırından uzak, mükemmel bir balayı geçirmek şüphesiz her çiftin ömür boyu mutlu bir birlikteliğe adım atmak istediği yol olacaktır.

Maldivler; 26 Atol üzerine yayılmış 1,192 adacıktan oluşur. Adalar 90,000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır ve ülkenin rakım ortalaması sadece 1,5 metredir. Dolayısıyla suyla iç içe ancak birbirinden bir hayli uzak olmasıyla sessizliğin yerküredeki adresi olarak bilinir.

Maldivliler bir ada milletidir. Kendilerinin yaşadıkları adalarla 5 yıldızlı lüks resortların bulunduğu adalar farklıdır. Müslüman bir millet olan Maldivliler, geçimlerini büyük oranda turizm ve balıkçılık sektöründen kazanır.

Volkanik atollerin üzerinde bulunan mercanlar aslında canlı organizmalardır ve her zaman güneş ışıklarına yakın olacak şekilde suyun içinde genleşirler. Bu sebepten bilinenin aksine Maldivler’in suya gömülmesi o kadar yakın bir olasılık olarak görülmüyor. Her sene açılan birbirinden lüks otel serileri de bu tezin yanlışlığını kanıtlar niteliktedir. Mesela huzurlarınızda Conrad Maldives’in meşhur su altı odası:

conradmaldivesunderwatersuitenight

Maldivler, dalış turları için de gözde destinasyonlardan biridir. 1100 balık, 5 deniz kaplumbağası, 21 balina ve yunus, 187 mercan, 145 yengeç ve 48 karides türlerine ev sahipliği yapmasıyla sualtı biyoçeşitliliğin en zengin olduğu noktalardan biridir.

Balayı çiftlerine bu zorlu karar sürecinde yol göstermek amacıyla en çok sorulan soruları aşağıdaki gibi derleyelim dedik:

1-     Neden Maldivler’i seçmeliyim? (Ve neden seçmemeliyim?)

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Maldivler sakin ve romantik bir tatil için seçebileceğimiz Türkiye’ye en yakın destinasyondur. En yakın rakibi denebilecek Bora Bora takım adaları şüphesiz 24 saatin üzerinde uçuş zamanı ve Şengen vizesi + Amerikan transit vizesi gereksinimiyle Türk Pazarı için oldukça maliyetli ve güçsüz bir rakip.

Maldivler’de son yıllarda artan girişimlerle bir çok otel seçeneğiyle rekabet artmış ve bir çok otel seçeneğinde uygun paket seçenekleriyle gitgide balayı turizminin gözdesi olmuştur.

Genel olarak Phuket, Samui, Bali gibi destinasyonlarla kıyaslandığında Maldivler’e balayında gidilip daha sonra eşinizle (ve belki çocuklarınızla) bu diğer destinasyonları keşfetme yoluna gidebilirsiniz. Bu açıdan daha izole ve sakin bir tatil seçeneği sunuyor.

Öte yandan hareketli, alışverişli, bol bol keşfetmeli bir tur isteyen maceraperest çiftler için maalesef çok seçenek sunmuyor.

2-     Maldivlerin en iyi sezonu ne zamandır? Maldivlerin muson dönemi ne zamandır?

Bu konuda her kafadan ses çıkmaktadır, ancak Maldivler’de sezon fark etmeksizin günde ortalama 8 saat güneş ışığından faydalanıldığı müjdesiyle raporumuza başlayabiliriz.

Maldivler’de herhangi bir yükselti olmaması nedeniyle muson tipi hızlı yağmur bulutlarının önüne hiçbir engel takılmadan çok hızlı bir şekilde geçmeleri, yağışların çok kısa sürelerde meydana gelmesine sebep olmaktadır. Maldivlerin hava durumuyla ilgili sadece 3 gün ilerisi tahmin edilebilmektedir, bunun haricinde aylar / haftalar öncesinden yapılan tahminler önceki yıllara dayandırılmaktadır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Dolayısıyla Maldivlerde doğru bir hava tahmini yapılması mümkün olmadığından tek vermeniz gereken karar gidip keyfini çıkarmak olacaktır. Yağmur da yağsa, Maldivler bir cennettir. Bir haftalık tatilinizin bir ya da iki gününden fazla kısmına yağmur denk gelmesi için biraz şanssız olmanız gerekiyor. Veya sene boyunca 30 derece olan sıcaklık hesaba katıldığında bardağın dolu kısmından bakarak yağmurun da keyfini çıkarmanız mümkün. Profesyonel fikrimize göre kimsenin hava durumu veya muson nedeniyle böylesine bir balayı planından vazgeçmemesi gerekmektedir.

3-     Maldivler’de hangi oteli seçmeliyim?

Maldivler’de otel seçerken resort’un lokasyonu, yaşı, balayı bütçeniz ve tesisin imkanları ön plana alınmalıdır. Deniz kirliliği veya uçak trafiğinden uzak durmak için yerleşimin yüksek olduğu adalara biraz mesafeli olmakta fayda var.

Aynı şekilde başkent Malé’ye çok uzak olan otellerde de iç hat uçuş zorunluluğu geliyor. 6-7 saatlik bir uçuştan sonra tekrar tarifeli bir sefere binmek yerine sürat motoru veya deniz uçağıyla ulaşılabilecek yakın adalar daha cazip olabilir.

Genel olarak bütçenize özel, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir resort seçebilmek için en doğru hareket seyahat danışmanınıza başvurmak olacaktır. Siamtur olarak bölgenin bütün otelleriyle anlaşmalıyız, en doğru yönlendirmeyi yapabilmemiz için blog’umuzun “hakkımızda” sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz.

4-     Maldivler’de yapılacak bir tur paketi pahalı mıdır?

Maldivler, hint okyanusunun ortasında en yakın komşusuna 400 – 700 kilometre uzaklıktadır. Bu durumda tahmin edilebileceği gibi; inşaat, su arıtma, insan kaynakları, geri dönüşüm, uydu tv, uydu internet, lojistik gibi konular oldukça maliyetli olmaktadır. Öte yandan Maldivler hükümeti, otellere yüksek oranda vergi uygulaması yapmaktadır.

Bu kadar zorluk içinde butik bir tatil sunan adacıklarımızın oda fiyatlarını Tayland, Endonezya gibi devletlerin adalarındaki fiyatlarla karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Yine de daha önce bahsettiğimiz artan girişimciliklerle 10 sene öncesine kıyasla çok daha makul ve fiyat/performans oranı yüksek seçeneklerle her sene daha da artan sayıda Türkiye’den turist almaktadır.

5-     Maldivler’de yeme-içme pahalı mıdır?

Yine bir önceki maddede özetlediğimiz gibi, okyanusun ortasındaki bu adacıklara bu kadar lüks tüketim ürünün ulaşımı ve bu kadar uzman aşçının çalıştırılması şüphesiz maliyetlidir. Öte yandan adanın sunduğu yeme-içme fiyatlarına mecbur kalacağınız için rekabet yoksunluğundan otellerin yüksek fiyatlar uygulaması gayet tahmin edilebilir bir durumdur. Harcamalarınız için Amerikan Doları ve kredi kartı taşımanız yeterli olacaktır. Ancak otel-adalarda ATM bulmak imkansızdır.

Maldivler’de eğer bütçenize dikkat ederek tatil yapmak istiyorsanız mümkün mertebe en azından Yarım Pansiyon seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Her şey dahil paketlerde ise paket içeriğinin detaylarını seyahat danışmanınızdan talep ediniz.

—————————————————————————————————————————-

Sular altında kalacak mı bilinmez, ancak her şeyin iki kişi için özel olarak hazırlandığı, balayı çiftlerini ağırlamakta dünyanın en uzman ekiplerini çalıştıran bu cennet köşesi belki de balayı haricinde gidilmeyecek bir yer olmasıyla bile değerlendirme listenizin üst sıralarını hak ediyor.

Not: Unutmadan ekleyelim, Maldivler’de hiçbir resort’un bulunduğu mercan kayalığında köpek balığı yoktur. Köpek balığına en yakın karşılaşabileceğiniz tablo şu olacaktır:

Resim