2500 Senelik Gelenek: Tay Masajı

2500 seneden daha uzun bir süredir uygulanmakta olan Tay masajı, Budha’nın doktoru olduğu söylenen efsanevi Shivago Komarpaj tarafından oluşturulmuş olup, bazı rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılan çok eski ve doğal bir terapi şeklidir. Yarı sert zeminde bir minder üzerinde uygulanan bu masaj derin masaj ve esnetme teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Kişinin rahatlamasına ve kan dolaşımının düzenlenmesine olanak sağlar. Vücuttaki enerji tıkanıklıklarının açılması, zayıf ve düzgün çalışmayan organların tedavisi, ağrı ve sızıların giderilmesi, stres, tansiyon, felç, nörolojik rahatsızlıklar ve vücut duruş şeklinin düzeltilmesi gibi bir çok değişik hastalığın tedavisinde faydalanılmaktadır.

Tay masajının geleneksel masajdan farkı Sen çizgileri olarak bilinen enerji kanallarının kullanılmasıyla yapılıyor olmasıdır. Temel teoriye göre vücudun hatlarını çizen 72 bin adet Sen çizgisi bulunmaktadır ve bu çizgiler Çin’in akupunktur tedavisi Hindistan’ın Ayurveda masaj uygulamaları ile örtüşmektedir.

Öncelikle masajı yaptıran kişinin rahat kıyafetler içinde olması gerekir. Diğer masajların aksine Tay masajı giyinikken uygulanır ve masaj esnasında herhangi bir yağ kullanılmaz. Yaklaşık iki saat süren masaj sırasında tüm vücudun esnemesi için çalışılır. Tek kişi için olabildiği gibi, geniş odalarda gruplar halinde de uygulama yapılabilmektedir. Tüm vücudu kapsayacak şekilde ritmik basınç uygulama ve germe hareketlerinden oluşan bu masaj, kişinin yaşına ve vücut tipine göre şekillendirilebilmesi itibarıyle herkese rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Tayland, masaj seven bir kişi için gerçek bir cennet olarak adlandırılabilir, çünkü hemen hemen her sokakta veya alışveriş merkezi içerisinde gayet seyyar ve portatif masaj salonlarına rastlayabilirsiniz. Alış veriş yorgunluğunu, hemen sokağın köşesinde rastlayacağınız masaj salonunda üzerinizden atma şansına sahip olmak ve üstelik bu masajın güleryüzlü insanlar tarafından uygulanıyor olması ayrı bir keyiftir aslında. Masaj esnasında oluşan enerji akışı itibarıyle masajı yapan ve yaptıran arasında kurulan bağ, masajın kalitesi açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yani sessizlik ve uyum içinde yapılan bir masaj her iki tarafın da rahatlamasını sağlayacak şekilde etki göstermektedir. Gerçekten işinin ehli, iyi eğitim görmüş bir uzman tarafından yapılan Tay masajı sonrası, kendinizi tepeden tırnağa hafiflemiş hissedeceğinize hiç şüphe yoktur.