Bangkok Sokak Yemeği Rehberi

Bangkok sokak yemeği dünyaca ünlüdür ve her ne kadar bazen turistlerin damak tadına ters düşse de aslında bu ünü fazlasıyla hakeder. Kalabalık sokaklarda kaldırım üzerlerinde onlarca değişik yemek seçeneği sizi bekler. Gözü alışık olmayana her seçenek çok iştah açıcı görünmese de aslında sokaktaki yemek satıcıları hazırladıkları her tabak için herhangi bir retaurantdaki şef kadar uğraşırlar.

Turistlerin en büyük korkusu bu sokak yemeğinin midelerine dokunma riskidir. Evet sokak yemeğinden bazen hastalanabilirsiniz ama lüks bir restaurantta yenilen yemekten de bazen hastalanabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır. İş hacmi yüksek olan, kaliteli malzemeleri soğutucu veya buzluklarda uygun şekilde saklayan ve koruması gereken bir ismi olan tezgahı tercih etmek gibi.

Turistik sokaklardaki tezgahlarda İngilizce menü seçeneği sayesinde rahatlıkla sipariş verebilseniz de bazen sadece Tayca menü olmasından dolayı yan masalara göz gezdirerek veya menülerdeki resimlere bakarak da sipariş vermek zorunda kalabilirsiniz. Ama her şekilde keyifle yiyeceğiniz bir yemeği sipariş etme şansı bulursunuz.

Sokak yemeğinin en büyük avantajı ise oldukça hızlı olmasıdır. Siz daha plastik sandalye üzerinde bir kaç dakika oturmadan, yemeğiniz önünüze gelmiştir bile. Üstelik bu yemeğe ödemeniz gereken rakam sadece 3-5 ytl civarındadır.

Daha detaylı fikre sahip olunabilmesi açısından, bu çok zengin sokak menüsü üzerinden tavsiye edilebilecek en çarpıcı bir kaç seçeneği aşağıda sizlerle paylaştık.


NOODLES (ŞERİT HALİNDE MAKARNA):

bangkoksokakyemegi2bangkoksokakyemegi3

Pirinç unu, yumurtalı buğday unu ve soya unu gibi değişik çeşit unlar kullanılarak yapılan makarna benzeri ince şeritlere, soslar, sebze, deniz ürünleri ve et gibi çeşitli yan malzemeler ilavesiyle hazırlanan bir yemektir. Çin orijinli bu yemek kuru veya sulu olarak yenebilir.

KAO PAD (KIZARMIŞ PİLAV):

bangkoksokakyemegi4

Dünyanın en büyük pirinç üreticilerinden biri olan Thailand’da hiç kuşkusuz en popüler sokak yemeklerinden birisi de Kao Pad’dır. En az 2, en fazla 8 çeşit malzeme kullanılarak pişirilen bu lezzetli ve ilginç pilavın malzeme seçimi müşterinin zevki doğrultusunda belirlenir ve gerçekten sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Et, tavuk, deniz ürünleri ve her tür sebze kullanılarak yapılabilir. İçine konulan malzemeler çok fazla pişirilmeden hafif diri ve renkleri kaybolmamış şekilde bırakılır. Yapımında Kullanılan istiridye sosu ise yemeğe inanılmaz bir lezzet katar.

SOM TAM (YEŞİL PAPAYA SALATASI):

bangkoksokakyemegi5

Oldukça acı olan bu salata, rendelenmiş olgun olmayan yeşil papaya meyvesi kullanılarak yapılır. Yerel mutfağın 4 ana lezzeti olan ekşi limon, acı kırmızı biber, tuzlu balık sosu ve tatlı hurma şekerinin birleşmesinden meydana gelir. Malzemeler bir havan içerisinde karıştırılarak hafifçe dövülür. Lezzeti tamamlamak için üzerine konulan yer fıstığı parçacıkları ise salataya çok yakışmakta ve apayrı bir lezzet katmaktadır.

TOM YUM SOUP (TOM YUM ÇORBASI):

bangkoksokakyemegi6

Tayca da ‘Tom’ kaynama işlemi ‘Yum’ ise acılı ekşili bir salata anlamına gelmektedir ve adından da anlaşılacağı gibi bu çorba çok acı ve hafif ekşi tadıyla muhteşem bir lezzettir. Tavuklu, balıklı ve karidesli çeşitleri olmakla beraber en yaygın olan ve tercih edileni karidesli olandır. Ayrıca çorbanın suyu, tercihe göre hindistancevizi sütü eklenerek de yapılabilir. Orjinalinde çok acı bir çorba olduğu halde turistler için daha az acı olacak şekilde hazırlanabilir.

KHAO NEOW MA MUANG (MANGO VE YAPIŞKAN PİRİNÇ):

bangkoksokakyemegi7

Mango ve yapişkan pirinç tatlısı çok klasik bir Tay tatlısıdır ve gerçekten harika bir lezzete sahiptir. Hindistancevizi sütüne batırılmış yapışkan pirinç, kenarında veya üzerindeki taze mango dilimleriyle birlikte servis edilir. En önemlisi kullanılan mangonun olgun ve tatlı olmasıdır. Lifli, ham,tatsız ve mayhoş mango kullanıldığı takdirde tatlıda istediğiniz lezzeti yakalamakta zorlanabilirsiniz.