Wat Suwannakuha: Phuket Maymunlar Tapınağı

Phuket’ten gidilen Phang Nga Körfezi (James Bond Adası Turu diye de geçer) turlarının vazgeçilmez mola yerlerinden biridir Wat Tham (Mağara Tapınağı). Orijinal adı Wat Suwannakuha olan tapınak bir mağaranın içine kurulmuş. Tapınağın bahçesinde Budist Rahiplerin saat 11:00’de ikinci ve son öğünlerini yemek üzere buluşmalarını hatırlatmak maksadıyla kurulmuş bir çan kulesi var.

monkey-wat-suwan-kuha-temple  Bahçede hemen dikkatimizi çeken en önemli özellik tapınağın yüzlerce maymunla çevrelenmiş olması. Oldukça oyuncu olan bu maymunlar yemek için aldığınız meyvelerinize ve dondurmalarınıza büyük bir iştahla bakacaktır. En büyük tehlike herhangi bir ısırık veya pençeyle yaralanmanız. Zira sonraki günlerde olacağınız aşılar yüzünden tatiliniz boyunca bir daha denize giremeyeceksiniz. En güzeli bu sevimli hayvanları uzaktan sevmek ve fotoğraflamak…

 

Mağaranın içerisine girdiğinizde 160 sene önce burayı kuran Na Takuathung ailesinin kemiklerinin bulunduğu bir “Chedi” (Piramit Mezar)’nin girişe özenle yerleştirildiğini göreceksiniz. Budizm’in en önemli postürlerinden biri olan yatan buda heykeli hemen göze çarpıyor. Dünyanın en büyük yatar postürdeki Buda heykelinin Bangkok’daki Wat Pho (Baba Tapınak)’da olduğunu da hatırlatalım.

W1920WatSuwan003

Buda’ların fotoğrafını çekmekte hiçbir sıkıntı yok. Tapınaklarda en önemli konu omzu veya dizleri açık kıyafetlerle veya esprili ciddiyetsiz duruş ve hareketlerle Buda’nın yanında poz vermemek gerektiğidir. Tapınağın içerisinde merdivenlerle ulaşılan küçük mabetler ve arka tarafa doğru uzanan geniş bölümler göreceksiniz. Kafanızı yukarıya kaldırmak biraz korkutucu olabilir. Mağara’nın içerisinde hiç maymun yok ama tavan uyku halindeki yarasalarla kaplı durumda.

Budist rahiplere öğleden sonra yiyecek ikram etmemek ve kadınlar tarafından mümkün oldukça dokunmamak gerekir. İbadet halindeki rahipleri rahatsız etmemek şartıyla fotoğraflayabilirsiniz. Genel olarak saygı ve sevgi sınırları içerisinde, samimiyetle davrandığımız sürece Budizm’in meşhur dinginliğinde yaşayan rahipler size her zaman ağırbaşlı ve anlayışlı karşılık verecektir.

 

bagan-monks-c-awfulsara-565

Budizm’deki reenkarnasyon inancı sebebiyle Budist ülkelerde hayvanlara karşı her zaman dikkatli davranılmaktadır. Sonuç olarak bir sonraki hayata kaplumbağa, maymun belki bir monitör sürüngeni şeklinde gelmek de mümkün. Bu özen sayesinde ülkede yaşayan hayvanlar da oldukça barışçıl ve sakin.

 

 

 

 

Uzun lafın kısası; maymunlardan, fillerden, kertenkelelerden, sokak köpeklerinden Tayland’da size zarar gelmeyecektir. Bu tropik cenneti olduğu gibi kabul etmek gerekir.  Nihayetinde maymunlar sadece oyun ister. Veya elinizdeki muzdan bir ısırık…

monkey_banana_crazy