HİNDİSTAN

Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir ve dünyanın en büyükdemokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi'nin bulunmasıyla birlikte Hindistan'ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır.Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya'ya çok yakındır.

İndus Vadisi Uygarlığı, tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölge olan Hint Yarımadası, uzun tarihin çoğu boyunca ticari ve kültürel zenginliği için biliniyordu. Dört tane önemli dünya dinleri olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeri olmasıyla birlikte Zerdüştçülük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam hepsi M.S. birinci yüzyıldan itibaren ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.

Hindistan, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. 1991'den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâlâ çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür. Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

ÖZELLİKLER
Başkenti: Yeni Delhi
Popüler Şehirleri: Bombay, Kalküta, Chennai, Jaypur, Goa
Para Birimi: Hint Rupisi
Resmi Dili: Hintçe, İngilizce
Zaman Dilimi: TR + 5
Nüfusu: 210 Milyon
Yüzölçümü: 3.290.000 km2
Telefon Kodu: +91

- Agra Kalesi

- Tac Mahal

- Jama Mescidi

- Salim Chisti Kabri

- Panch Mahal

- Amber Kalesi

- Sheesh Mahal

- Jai Mahal

- Şehir Sarayı Müzesi 

- Jantar Mantar Rasathanesi

- Rüzgarlı Saray- Hawa Mahal

- Kızıl Kale

- Hint Kapısı

- Cumhurbaşkanlığı Köşkü

- Parlamento Binası

- Mattanchery Sarayı (Dutch Sarayı)

- Yahudi Mahallesi

- Yahudi Sinagogu

- Kochi Kalesi

- Alleppey

- Periyar Milli Parkı

- Anakkara Köyü

- Periyar Baharat Vadisi

- Thirumalai Nayak Sarayı

- Meenakshi Amman Tapınağı

- Hollanda Sarayı 

- St Francis Kilisesi

- Luz Kilisesi

- St George Kalesi

- Parthasarathy Tapınağı