Süper Kapsamlı Uzak Doğu Mutfağı Rehberiniz

Uzak mı uzak ama son yıllarda sadece dünyada değil Türkiye’de de tercih edilenler listesinin ilk sıralarına kendini yazdırmış bir mutfak; Uzak Doğu mutfağı.

Batıdaki tarihine bakacak olursak ; 1800’lü yıllarda Çin’in Kanton bölgesinden Amerika’ya giden göçmenler gittikleri yerde küçük restoranlar açıp, burada sadece Çinliler için yemek sevisi yapıyorlarmış. Yemeklerin Amerikalılar tarafından tercih edilmesi ise neredeyse 100 yılı aşkın bir zaman almış. 1929 yılında büyük ekonomik kriz ile Dünya Ekonomik Bunalımı öncesi farklı yemek arayışları içerisine giren genç şehirliler, Çin yemeklerini egzotik ve sıra dışı bulmuş. Bunun hemen sonrasında ise Amerika’da da Çin mutfağı popülerleşmeye başlamış.

Kiminin yakınından bile geçemezken büyük bir kesimin de hayranlıkla tükettiği, yemekleriyle Uzak Doğu Mutfağı...
Kiminin yakınından bile geçemezken büyük bir kesimin de hayranlıkla tükettiği, yemekleriyle Uzak Doğu Mutfağı…

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise Çin mutfağının haricinde Japon mutfağı da Amerikalılar tarafından keşfedilmiş. Ve 1960’lara gelindiğinde Amerikalılar için Uzak Doğu mutfağı artık vazgeçilmez bir hal almış.
Türkiye’de ise Uzak Doğu mutfağının popülerleşmeye başlaması ancak 2000’li yılların başından itibaren gerçekleşti diyebiliriz. İlgi duyanı da çok… Ama tabii ki Avrupa ülkeleri kadar meraklı değiliz. ☺️
Asya yemeklerinin yaygınlaşması ve popülerleşmesindeki en büyük etkenlerden biri hiç şüphesiz hem lezzetli olması hem de hızlı bir şekilde tüketilmesi ama bunlardan da önemlisi bir hamburgerden ya da bir hot dog yani sosisliden çok daha sağlıklı olması. Tabii bu mutfağın kolay lokma olması sadece Avrupa ülkeleri için önemli! Çünkü onlar da bizim gibi bir sofra kültürü yok, maalesef ☺️ Biz de böyle uzun uzun sofra sohbetleri, emek emek yapılan yemekler… Bir başkadır Türk Mutfağı. ☺️

Önce SiamTur klasiği destinasyonlarından Vietnam ile başlayalım:

VIETNAM:
Vietnam mutfağı sağlıklı olması bakımından oldukça ön plandadır.  Sofralarında;balık sosu, karides sosu, soya sosu, pirinç, taze otlar, sebze ve meyveler ana yemek malzemelerini oluşturur. Buna ek olarak limon, nane, tarçın, biber, ıhlamur, fesleğen yaprağı gibi malzemeler de lezzet amaçlı kullanılır.
Budizm inancına göre et yenmediği için büyük bir vejetaryen kitlesi vardır.  Bu bakımdan da dini etkiler mutfak kültürünü de etkilemiştir. Dünyaca kabul gören mutfaklardan biri olan Vietnam mutfağı, aynı zamanda dünyanın da en sağlıklı mutfaklarından biridir.

PHO BO:
Taze pirinç noodle’ı, baharatlar ve et ile hazırlanan bir çeşit çorbadır.

Çorbaları da kültürleri gibi renkli
Çorbaları da kültürleri gibi renkli

 

BANH XEO:
Çıtır bir krebin içerisine domuz, karides, fasulye ve çeşitli baharatların eklenmesiyle hazırlanan ve bizdeki dürüm anlayışından çok çok uzakta olan, bir çeşit dürüm.

Dürümün her türlüsünü severiz de bu biraz karışık.
Dürümün her türlüsünü severiz de bu biraz karışık.

RAU MONG:
Bir çeşit yosun olan Rou moung, sarımsakla tatlandırılıp, wok tavada kızartılarak servis edilen bir yemektir. Yosun da olsa sizce de baya lezzzetli görünmüyor mu?

Uzak Doğu'da yosunun her türlüsü makbul demek ki.
Uzak Doğu’da yosunun her türlüsü makbul demek ki.

BANH KHOT:
Kıtır hamur içerisinde; karides, muang fasulyesi, soğan, dışında ise Hindistan cevizi sütü bulunan bir yemektir.

Tartoletimsi...
Tartoletimsi…

NOM HOA CHUOI:
Vietnam’ın geleneksel salatasıdır; yeşil papaya, havuç, kişniş, balık sosu ve fıstıkla hazırlanarak servis edilir.

Balık sosunu saymazsak, güzel olabilir.
Balık sosunu saymazsak, güzel olabilir.

Bir De Tatlı Alır Mıyız?
Che Dau Xanh:
Vietnam’ın klasik lezzetlerinden olan bu tatlı, bir çorba formunda sunulmaktadır. Vietnam’da çok yaygın olan Che Dau Xanh’ın birçok versiyonu da bulunmaktadır. İçinde küçük hamur topları bulunan tatlının üzerine susam serpilerek servis yapılır.

Deyim yerindeyse; tatlı çorbası...
Deyim yerindeyse; tatlı çorbası…

TAYLAND:
Yemekleri de gezilecek yerleri kadar egzotik… Tayland mutfağı acılı ve bol baharatlı çeşitlere sahip. Coğrafi konumu, kültürel oluşumundaki çeşitlilik, çoklu dinleri, geleneksel Tay mutfağını şekillendiren en önemli etkenlerden.
17. yy ortalarında Hollanda, Fransa ve Japon mutfaklarından da etkilenmiş olan Tayland, diğer Uzak Doğu ülkelerine göre acıyı çok sever. ☺
Tay mutfağında acı, tatlı, tuzlu ve ekşi tatlar çoğunlukla bir arada kullanılır. Gelelim Tay mutfağı yemeklerine;

PAD THAI:
Tayland’ın ulusal yemeği kabul edilen Pad Thai;
Tayland Başbakanı’nın tavsiyesiyle 60 yıl önce ülkeye gelen; Pad Thai; yani Noodle’a karides, fasulye filizi, tofu, soğan ve demirhindi macunu karıştırılmış erişte eşliğinde servis edilen bir çeşit yemektir.

Bir başbakan tavsiyesi...
Bir başbakan tavsiyesi…

 

ANANASLI KIZARMIŞ PİLAV (Khao Pad Sapparot):
Tay mutfağında, çokça kızarmış veya buharda pişirilmiş pilav ve noodle çeşitlerine rastlamanız mümkün.
Kendisi de en az görüntüsü kadar güzel ve her gün yenebilecek kadar lezzetli bir yemek olan ‘Ananaslı Kızarmış Pilav’; ananas, kaju fıstığı, yasemin pirinci ve bezelyeden yapılır. Dilerseniz içerisine karides yerine tavuk da koyarak bu güzel lezzeti çeşitlendirebilirsiniz.

Garip gelebilir ama ananas neredeyse etli yemeklere yakışan tek meyvedir diyebiliriz.
Garip gelebilir ama ananas neredeyse etli yemeklere yakışan tek meyvedir diyebiliriz.

TOM YAM KUNG:
Tayland kültüründe, dili ve dini üzerindeki Hindistan etkisi yemeklere de yansımış. Hal böyle olunca yemeklerin çoğundaki baharat bolluğunu tahmin etmek zor değil. Örneğin;körinin birçok farklı çeşidini Tayland’da bulmak mümkün. Burada genellikle köri, Hindistan cevizi sütüyle karıştırılmış haliyle yemeklerde kullanılır. Kırmızı köri, yeşil köri ve sarı köri olmak üzere genellikle haşlanmış pirinçle tüketilirler.
Yemeğe dönecek olursak; Tom Yam Kung, Tayland mutfağının en çok sevilen çorbalarındandır. Özellikle baharatlı ekşi karidesten yapılan bir çorba olması ile turistler tarafından da oldukça tercih edilmektedir.

Turistler diyor, tercih diyor... Giderseniz deneyin bari.☺️
Turistler diyor, tercih diyor… Giderseniz deneyin bari.☺️

SOM TAM:
Tayland’ın en ünlü salata çeşitlerinden biridir. Yeşil papayadan yapılan bu salatanın orijinalinde, genellikle içine siyah yengeç de ilave ediliyor ancak turist versiyonlarında tabii ki daha sadelikten yanalar. ☺

Yemekler giderek size de lezzetli gelmeye başladı mı? ☺️
Yemekler giderek size de lezzetli gelmeye başladı mı? ☺️

Bir De Tatlı Alır Mıyız?
Pirinçli Mango
Tüm Tayland’da ve hatta Asya genelinde meşhur olan bu tatlının içinde kullanılan pirincin, bildiğimiz ve sürekli mutfaklarımızda kullandığımız pirinçten biraz daha farklı. Pirinci Hindistan cevizi sütünde pişiren Taylandlılar, tatlı bir puding kıvamına gelene kadar pişirmeye devam edip, sonrasında mango ile servis ediyorlar.

Ne bu bir pilav, ne de içindeki bildiğiniz pirinç!
Ne bu bir pilav, ne de içindeki bildiğiniz pirinç!

ÇİN MUTFAĞI:
Çin mutfağı neredeyse 5 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olup, dünyanın en eski bilinen mutfaklarından biridir.
Eski çağlardan beri mutfaklarında hemen herkes bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yin –yang felsefesini uyguluyormuş. Nasıl mı?
Farklı malzemeler, kesme teknikleri, çeşitli baharat ilaveleri, katkı maddelerinin hassaslıkla kullanımı, pişirme yöntemleri, renk koku, kıvam ve tat arasında uyumlu bir denge vardır. Çin yemekleri kolay ve hızlı hazırlanır; sağlıklı, çeşit bakımından da son derece zengin ve lezzetlidir.
Çin mutfağında tatlar bölgelere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Örneğin; kuzeyde tuzlu, güneyde tatlı, doğuda ekşi ve batıda acı tercih edilir.

Kısaca bölgelere göre mutfakları tanımak gerekirse;

Shandong Mutfağı (Kuzey):
Shandong özellikle çorbaları ve deniz ürünleriyle meşhurdur. Yemekler protein yönünden zengindir. Konfüçyüs mutfak geleneği Shandong mutfağının bir parçasıdır. Gösterişli sunumlara önem verilir.

Kızarmış Kral Karidesleri...
Kızarmış Kral Karidesleri…

Szechuan Mutfağı (Batı):
Hamur işleri ve atıştırmalıklar ön plandadır. Çok çeşitli malzemeler kullanılır. Tatlı ve ekşi ara sıra eşlik etse de Szechuan yemeklerinin en belirgin özelliği gerçekten son derece baharatlı ve acı olmasıdır.

Dan Dan Noodle
Dan Dan Noodle

Kanton Mutfağı (Güney):
‘Çin Yemeği’ denince ilk akla gelen Kanton mutfağıdır. Bu yemeklerin rafine ve eşsiz bir lezzeti vardır. Daha çok buğulama ve sadece pişirme teknikleri kullanılır. Sos, Kanton mutfağında önemliyse de genellikle hafif lezzette olmasına özen gösterilir. En çok kullanılan soslar ise; istiridye sosu, erik sosu ve tatlı sostur.

Maalesef, kavrulmuş domuz
Maalesef, kavrulmuş domuz

Huaiyang Mutfağı (Doğu):
Huaiyang mutfağı, diğer bölgelerle karşılaştırıldığında oldukça hafif, tatlımsı ve yalındır. Yemeğin ana malzemesi, rengi ve nasıl kesildiği fazlasıyla önemlidir. Geleneksel kahvaltı seçenekleri ve atıştırmalıklar bakımından çok zengindir.
Pişirme teknikleri, malzemelerin farklılığına göre değişir. Huaiyang mutfağı, orijinal tadı, tazeliğini ve gıda tüketimini korumayı hedeflemektedir.

Çam fıstıklı balık granülleri
Çam fıstıklı balık granülleri

ÇİN MANTISI:
Geleneksel yemeklerin bir diğeri ise, Çin mantısı olarak da bilinen ‘jiaozi’dir. Çin Yeni Yılı kutlamaları boyunca sıkça tüketilen bu yemek, bambu sepetlerde servis edilir. Bambu sepetlerin içinde buharda pişirilerek servis edilen küçük atıştırmalıklara ‘dim sum’ adı verilir. Genelde domuz kıyması, karides, çeşitli sebze ve çeşnilerle doldurulan küçük bohçalardan oluşan ‘wonton’ da bir ‘dim sum’ çeşididir aslında. Bu bohçalar pirinç unuyla hazırlanan yufkalardan yapılır.

Nerede bizim mantı...
Nerede bizim mantı…

PEKİN ÖRDEĞİ:
Onu en iyi filmlerinden tanıyorsunuz aslında… Lüks restoran ve otellerin vazgeçilmez menüsü; Pekin ördeği. Pekin ördeği dünya genelinde en yaygın olan ördek yemeği türüdür. Bu yemeğin adının böyle bilinmesinin sebebi ise hem bu şehirde yetişen özel bir ördek türü olması hem de şehre özgü bir pişirme usulünün olmasıdır.
Çin mutfağında binlerce yıldır yer yapılan Pekin ördeği; Pekin’deki su kanallarının çevresindeki tahıllarla beslenip, irileşiyor ve bu sebeple tadı da değişiyor. Bu yüzden özel bir tür olarak adlandırılıp, özel bir biçimde pişirilerek servis ediliyor.

Bu da meşhur ''Pekin Ördeği''
Bu da meşhur ”Pekin Ördeği”

Bir De Tatlı Alır Mıyız?
Çin mutfağında tatlılar da, tıpkı yemekler gibi güney, kuzey, doğu, batı arasında çeşitleniyor. Biz, sizler için güneyden bir lezzet seçtik;
Balkabaklı Gözleme:
Balkabağına,şeker ve un katılarak hazırlanan karışımın krep gibi kızartılmasıyla hazırlanır. Özellikle kış mevsiminde oldukça popülerdir.

Siz de deneyebilirsiniz.
Siz de deneyebilirsiniz.

JAPON MUTFAĞI:
Hemen şu anda yoldan geçen ilk kişiye Japon mutfağını soracak olursanız, alacağınız ilk cevap hiç kuşkusuz ‘suşi’ olur. Oysa sanılanın aksine gündelik Japon mutfağında suşi o kadar da sık tüketilmez.
Japon mutfağı, karşılaşabileceğiniz en sağlıklı mutfaklardan biridir. Geleneksel Japon mutfağında yağ ve baharat kullanımı oldukça seyrektir. Ana malzemelerin özgün tatlarını bastıracak katkılardan özellikle kaçınılır. Bu nedenle besin değerlerini korumak amacıyla çoğu yiyecek ‘az’ pişirilir.
Çoğu tarifin ana malzemeleri arasında soya sosu, mirin, ‘dashi’ (balık suyu) ve Sake yer alır.  Yemeğin bitiminde ise yeşil çay içilir. Yeşil çay tüketimi ülkede çok yaygındır. Geleneksel içkileriyse kimi zaman sıcak olarak da tüketilen, pirinç ve tahıl tozundan elde edilen ‘Sake’dir.
Japonya, milattan önce 300’lü yıllarda Çin mutfağının etkisi altına girerek, soya, soya sosu, tofu ve yemek çubuğunu da kendi kültürüne katmıştır.

Bir Gelenek Olarak Çorba;
Japon mutfağında pirinç, deniz yosunu ve çorba ön plandadır. En ünlü çorbaları ve hatta ulusal yemekleri sayılabilecek olan ‘miso’ bir tür soya ezmesi ile hazırlanır. Çorbalar genellikle ‘dashi’ denilen balık suyu ve tarife göre sebze, et, balık, tofu ve ‘noodle’ ile harmanlanır. Bir noodle çorbası olan Ramen de, oldukça sık tüketilir.

Bizim burada bildiğimiz 'ramen' dan çok daha sulu.
Bizim burada bildiğimiz ‘ramen’ dan çok daha sulu.

TEMPURA:
‘’Yağı yerinde’’ derler ya bizim oralarda… İşte yağı yerinde bir lezzet; Tempura. Deniz ürünleri ve sebzelerden oluşan karışımdan yapılan, genellikle de susam yağında kızartılmış bir Japon yemeğidir.
Bizim anlayacağımız şekilde; mücverin deniz ürünü olmayan hali.

Bir nevi deniz ürünlü mücver.
Bir nevi deniz ürünlü mücver.

NABEYAKİ UDON:
Adı her ne kadar bir basketbol oyuncusunu çağrıştırsa da, o  süper ve özel bir çorba.  Nabeyaki Udon, pişmiş ve kilden bir tencerede servis edilen bir Udon(bir çeşit erişte) çorbasıdır.
Nabeyaki Udon’un içeriği ise bir çorbaya göre oldukça zengindir. Üst katmandan aşağı doğru sayacak olursak; üst kısmı genellikle yumurta, karides ve Kamaboko (bir çeşit yengeç bacağı), balık kekleri, haşlanmış ıspanak, havuç, Shiitake mantarı gibi malzemelerden yapılır. Hatta çorbaya eklemeden önce karidesler tempura olarak da pişirilebilir. Yine isteğe bağlı olarak seçeceğiniz her türlü sebze ile bu yemek yapılabilir.

Soğuk kış günleri için sıcak bir öneri. 🍲

Çorba deyip geçmeyin, bizce adı çok karizmatik.
Çorba deyip geçmeyin, bizce adı çok karizmatik.

Bir De Tatlı Alır Mıyız?
Sakuramochi:
Tatlısında bile pirinç olan Japonlar…
Bütün yemeklerin olmazsa olmazı olan pirinç, tabii ki tatlıların da vazgeçilmezi. Pirinç toplarından oluşan sakuramochi, mutlaka denenmesi gereken geleneksel lezzetlerden biri. İçerisinde; kırmızı fasulye, pirinç, şeker ve su bulunur. Ayrıca kimi zaman bu lezzetli topları renklendirmek için gıda boyası da kullanılır. Özenle hazırlanmış sakuramochiler sunulurken kiraz yapraklarına sarılır ya da bu yapraklarla süslenerek servis yapılır.

Sakura çiçekleri gibi....
Sakura çiçekleri gibi….

KORE MUTFAĞI:
Bibimap:
“Bibimbap” kelime olarak karışık pilav anlamına gelmektedir. Bir kasede, sote edilmiş sebzeler, acı biber ezmesi, yumurta ve dilimlenmiş et parçaları eşliğinde sıcak pilav üzerine servis edilir. Yemeğin hemen öncesinde tüm malzemeler birbirine karıştırılır. Bibimbap soğuk veya sıcak olarak servis edilebilir. Çoğunlukla jülyen kesilmiş salatalık ve kabak, mantar, beyaz turp, ıspanak, soya filizi, salata yaprağı, deniz yosunu (gim) gibi sebzeler kullanılarak yapılır.

Yemeye kıyamaz insan...
Yemeye kıyamaz insan…

KIMCHI:
Kimchi, Uzak Doğu mutfağının en önemli yemekleri arasında yer almaktadır. Korelilerin severek tükettiği Kimchi, ülkenin geleneksel yemekleri arasında sayılmaktadır. Ana maddesi Çin lahanası olan Kimchi, fermente edilmiş sebzelerden meydana gelmektedir.
Kimchi genellikle bir sebze ve aroma verici baharatlar karışımından oluşur. En bilinen ve yaygın malzeme Çin lahanası olmakla beraber bölgesel ve mevsimsel çeşitlemeler mevcuttur. Turp, sarımsak, kırmızı biber, taze soğan, mürekkep balığı, istiridye, diğer deniz ürünleri, taze zencefil, tuz ve şeker kullanılır. Kimchi, daha çok yemeklerin yanında garnitür olarak servis edilir.

Sizin de aklınıza lahana turşusu geldi mi?
Sizin de aklınıza lahana turşusu geldi mi?

Bir De Tatlı Alır Mıyız?
Çıtır çıtır bir tatlı bulduk, çayın yanında iyi gider diye düşündük.
Bungeoppang
Korece’de ‘’bungeo’’, büyük bir sazan çeşididir. Ve ‘’ppang’’ ise ekmek demektir. Birleştirince sanki ‘’balık ekmek’’ oldu farkındayız ama bu bir tatlı.
Bu tatlıyı kızartılacak bir hamur gibi düşünebilirsiniz. İçinde yumurta, şeker ve bal var. Tavayı ısıttıktan sonra karışımı kızartırken, hamurun üzerine biraz da kırmızı fasulye ekleyip tekrar üzerine hamurdan koyup, kızartmaya devam edin. Eğer seçeceğiniz herhangi bir kalıp içerisinde de bu karışımı hazırlarsanız, kimbilir ‘’balık ekmek’’ dışında sizin de neleriniz olur. 😄

Tatlı balık tatlısı
Tatlı balık tatlısı

Bir Çaylarını İçersiniz;
Kore Çay Geleneği yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe sahip ve Budist Çin alışkanlıklarının bir yansımasıdır. Meyve çayları, sağlık çayları, yeşil çay ve benzerlerinin yanı sıra en fazla bilinen ‘Ginseng Çayı’, bal, kuru hurma, çam fıstığı ve ginseng kuruları eşliğinde içilir. Sadece Güney Kore’de yetişen ‘kırmızı ginseng’ bile bağışıklık sistemi için çok faydalıdır.

“Mat-itkae Duseyo” Afiyet olsun!
“Mat-itkae Duseyo” Afiyet olsun!

Bizimkilerin yerini tutar mı bilinmez ama kendine has kültürü ve doğasıyla mutfaklarında da farklılık yaratmayı seven Uzak Doğu ülkelerinin birbirinden garip isimli ve ilginç yiyecekleriyle tanıştık.

Dileriz bir gün de, bu lezzetleri yerinde tadarsınız.

Gitmek isterseniz haberimiz olsun; www.siamtur.com/iletisim