20 Bin Yıla Sığan Bir Medeniyet, Efsane Olmuş Bir Rock Yıldızı Ve Dahası…

Hem kültürün hem de mimarinin bir arada harmanlandığı, ünlü kaşif Vasco de Gama’ nın Avrupa’ dan esintiler getirdiği büyülü medeniyet, Zanzibar…
Zanzibar’ ı dünyadaki diğer şehirlerden ayıran özellikleri arasında, ilk sıralarda mimari yapısı ve kültürüyle Afrika, Arap, Hint ve Avrupa Medeniyetleri’ nin izlerini bir arada taşıması geliyor. Tarihi buluntulara göre de buradaki geçmiş, en az  20 bin yıl, yani geç Taş Devri’ nden kalma zamanlara dayanıyor. Bu kadar eski bir medeniyet olmasına karşın, Portekizli kaşif Gama’ nın 1498’ de buraya gelmesiyle Avrupa rüzgarının estiği bir bölge haline gelen Zanzibar, bu dönemden sonra yaklaşık 200 yıl sürecek Portekiz hakimiyetine girmiştir. Sonraki dönemde ise; Umman Sultanlığı, Britanya İmparatorluğu’ nun hakimiyetinde kalıp, 1964 yılında ise Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’ nin kurulmasıyla yarı özerk olmuştur. Tarihinde birçok kültür ve medeniyetle yoğrulmuş Zanzibar’ da, yeri gelmiş köleliğin yaşandığı dönemler de olmuştur. Kısacası kültürün altını dolduran her olgunun var olduğu bir şehir burası… Peki ya iklimi ?

1960 zamanları Zanzibar...
1960 zamanları Zanzibar…

Genellikle mart, nisan ve mayıs ayları dışında burada ‘uzun yağışlar’ görülmez. Bu aylar dışında, tatil için tüm koşullar hazır demektir. Doğasından da etkileneceğiniz Zanzibar’ da, ekolojik anlamda da bir çeşitlilik söz konusudur. Kırmızı Kolobus Maymunu, Zanzibar Servali ve Zanzibar Leoparı gibi onlarca değişik hayvan türüyle aynı havayı soluyacağınızı söyleyebiliriz.

Zanzibar Leoparı'da olsa, kedidir kedi 😄
Zanzibar Leoparı’da olsa, kedidir kedi 😄

Çıkalım mı artık şehir gezisine ?
Göz alıcı işlemelerle hayat bulan kapıları açalım önce. Dünyada ‘’Zanzibar Kapısı’’ olarak ün salmış bu kapıların birçoğu aslında Hint Kültürü’ nün bir parçasıdır. Saplamalı yuvarlak çivilerin işlendiği bu kapılardan bazılarının üzerinde Kur’an-ı Kerim’ den ayetler de yer almaktadır.

Bazı şeyler nerede olursan ol hiç değişmez.
Bazı şeyler nerede olursan ol hiç değişmez.

Şehirdeki hemen hemen tüm evlerin kapı önlerinde ve yanlarında basamaklar bulur. Eve gelen misafirlerin karşılanması için yapılan bu basamaklar, aynı zamanda gelenlere kahve ve tatlı gibi ikramların da sunulduğu kısımdır.

Günümüzde ise hala geleneksel işlevini devam ettiren bu basamaklar, ayrıca mahallelilerin ‘’Bao’’ oyununu oynadıkları yerlerdendir. Kadınlar komşularıyla bu basamaklarda sohbet eder, yağmurlu havalarda ise bu basamakları kullanarak yandaki eve geçerler.

İşte yine o yağmurlu günlerden biriydi. Böylesi güzel bir samimiyetin olduğu evlerden birinde doğdu ‘’İlk Asyalı Rock Star’’, Queen’in efsanevi solisti Freddie Mercury.

1946 yılında Farrokh Bulsara adıyla dünyaya geldi; Freddie Mercury.
1946 yılında Farrokh Bulsara adıyla dünyaya geldi; Freddie Mercury.

Kendi dünyanızın dışında, rengarenk ve bambaşka bir dünyada tarihin sayfalarını çevirmek isterseniz; Sıradaki Freddie Mercury sözleri size gelsin; ”And I need just go on and on, and on, and on”…

Böyle bir yere yolculuk etmek isterseniz; size eşlik etmek isteriz.