Bu Güzellik 40 Yıldır Uykuda…

O, dünyanın en küçük aktif yanardağı… Böyle deyince bir sevimli mi geldi kulağa ne? ☺️

Bulunduğu ada üzerinde yaklaşık 23 km²’lik bir alanı kaplayan ve tam kırk yedi farklı koniden ve kraterden meydana gelmiştir; Filipinler’ in Luzon Adası’nda bulunan Taal Volkanı.
500.000 yıl önce iki tektonik plakanın çarpışması sonucu oluşan Luzon Adası’ndaki volkanlar zincirinin bir parçasıdır. Buna ‘’Ateşin Pasifik Halkası’’ da diyebiliriz. Bu büyük kalderanın oluşumu ve sonrasındaki patlamalar sebebiyle, Taal Gölü’nde başka bir volkanik ada daha meydana gelmiştir.
16. Yüzyıldan beri Taal’de otuzdan fazla patlama kaydedilmiş ve bu patlamaların çoğu Volkan Adası ile sınırlı kalmıştır. Bu yüzden adada kalıcı yerleşim, hükümet tarafından tarafından yasaklanmıştır. Tüm yasaklara rağmen, risk alarak buradaki verimli topraklara yerleşen aileler; turizm, balıkçılık ve tarım ürünleri ile kendilerine yeni bir yaşam yaratmışlardır.

Verimi topraktan alan yaşamlar...
Verimi topraktan alan yaşamlar…

Bu, tıpkı oraya gittiğinizde uzaktan gördüğünüz manzara ve yayılan sisin ardında var olanlara duyulan merak gibi. Çünkü bu atmosferde gördüklerinizin zihninizdeki karşılığı çok da düşündüğünüz gibi çıkmayacak. Hiç şüphesiz bu manzaraya giderken ki yolunuz da, en az tepede görecekleriniz kadar merak uyandırıcı. Yaklaşık 35 ile 45 dakika arası süren yolculuğunuzda karşılaşacağınız mezarı andıran haç işaretlerine ( evet yanlış duymadınız😲) ve hemen her türlü içeceği bulabileceğiniz tezgahlara  rastlayacaksınız. Kim ne derse desin bu yolu yürümenin keyfi başka; ama bunu göze alamayanlar için de Midilli atlarını kiralayabileceğiniz yerlerin olduğunu söyleyelim. Ama bize soracak olursanız oraya kadar gitmişken, o zamanı kesinlikle dimdik ayaklarınızın üzerinde geçirmenizi öneririz. 😉

Hakkında efsaneler yarattıracak kadar güzel😉
Hakkında efsaneler yarattıracak kadar güzel😉

Gelelim Taal Volkanı’nın yan tarafında nokta işareti bulunan haçlara… Kimin aklına gelmez ki onları görür görmez, orada ölenlerin mezarlarına ait olmadığı! Ancak bunlar bir mezar değil, sadece yukarı yürümeniz sırasında size yardımcı olması için konulan mesafe işaretleri.😉 Şimdi derin bir nefes alabilir ve biraz etrafınıza bakabilirsiniz. Volkanik alanların etrafındaki verimli topraklar, her  türlü tehlikesine rağmen burada hayat kurmayı göze aldırsa da, ne üzücüdür ki kendi ekseni etrafındaki canlılara pek de yaşam hakkı tanımaz. Ancak yine de dikkatli bakarsanız; kayaların arasında yemyeşil floralar ve minik canlılar görebilirsiniz. 😉

Ön yargının her zaman doğru sonuçlar vermeyeceğinin fotoğrafı
Ön yargının her zaman doğru sonuçlar vermeyeceğinin fotoğrafı

Madem sizi bu yürüyüşe teşvik ettik, o zaman biraz da rahatınız için öneriler de bulunalım:

  • Yalnız gidecek olanlar, bu yolculukta kendilerine rehber kiralayabilirler ancak; bizimle gidecek olanların buna tabii ki ihtiyacı olmayacak. ☺️
  • Buradaki en önemli nokta: volkanik külleri teneffüs etmemek için yanınıza maske veya yüzünüze bağlayacağınız fular türü bir şeyler almanız.
  • Ve kıyafetleriniz… Külkedisi olmak için kostüme ihtiyacınız olmayacak; ama merak etmeyin, büyü de bozulmayacak. 😉 Sadece kıyafetlerinizi seçerken, tozlanınca üzülmeyeceğiniz ve kolay temizlenebileceğini düşündüklerinizden seçmeniz yeterli olacaktır.
  • Gelmişken gölde yüzmeyi aklından geçirenler için hemen söyleyelim ve hatta siz bunu ilk maddeymiş gibi kabul edin ve aklınızın bir diğer köşesinde en üste yazın. Göldeki su asitli olduğundan yüzmek; asit yanıkları oluşmasına sebebiyet verebilir.
  • Yanınıza bol miktarda su ve tabii küçük birkaç atıştırmalık da alsanız fena olmaz. Malum köyde satılanların çeşidi bol ama alternatifi de olmadığı için astronomik paralar ödeyebilirsiniz. 😉
  • Evet kıyafet ve beslenme kısmını da hallettikten sonra, cildinizi sıcaktan korumak da son derece önemli bir konu. Bu yüzden tırmanış için seçeceğiniz saatin güneşin en tepede olduğu saatler olmamasında ve yanınızda koruyucu güneş kremlerinizi bulundurmanızda fayda var.
Onlar böyle çok daha güzel, yürümeye devam😉
Onlar böyle çok daha güzel, yürümeye devam😉

Bugüne kadar pek çok turist, Taal Yanardağı’nda teknelere binmek ve yanardağın eteğine tırmanmak için Tagaytay ve Batangas’ı ziyaret ediyor. Siz de isterseniz, birlikte gezebiliriz.

Ayrıca Taal Volkanı’nın adeta Matruşka’yı andıran yapısıyla biraz akıl oyunu oynamak isterseniz; birkaç yıl önce kaleme aldığımız yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.