Vietnam’da Büyülü Bir Fransız Köyü: Ba Na Tepeleri

Yaklaşık yüz yıl kadar önce, Vietnam’daki Fransız sömürgecilerin, tropikal bölgelerdeki sıcaktan kaçmak için, ovadan çok daha soğuk olan ormanlık tepelere gitmesiyle başlayan bir serüvenden bugüne…

Dünyanın en kalabalık 14. ülkesi ve en kalabalık 9. Asya ülkesi olan Vietnam’ın Da Nang şehrindeyiz.  Ama hikayemizin asıl kahramanı Ba Na Tepeleri. Burası Da Nang’tan iki saat uzaklıkta ve kabul edelim ki tam bir keyif bölgesi. Neden mi?

Bana-Hills

Deniz seviyesinden 1.500 m yükseklikte bulunan Ba Na’da, Güney Çin Denizi ile dağların muhteşem manzarası karşılar sizi.
1920’li yıllarda inşa edilen Fransız tatil beldesine ev sahipliği yapan Ba Na Tepesi, o zamanlar  200’den fazla villaya sahip, kulüp ve restoranın keyfini çıkaran Fransız turistler için bir eğlence alanıyken; bugün ise buraya gelen ziyaretçilerine huzurlu bir  atmosfer sunuyor. Tabii ki böyle bir atmosferden de beklentiler büyük. Buranın en çarpıcı özelliği; 2013’te açılan ve 5801 metre uzunluğunda olan teleferiği ile ‘’En uzun kesintisiz tek parça teleferik’’ ve ‘’En duraksız teleferik’’ unvanları ile dünya rekoru kırarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş olmasıdır. Rekor seviyedeki yüksekliği düşünmediğiniz sürece, etrafınızdaki ormanları ve dağları da hayranlıkla izlemeniz mümkün.

FRENCH VILLAGE BANA HILLS VIETNAM-16

Doğanın kapılarını aralamışken, burnumuza gelen mis gibi çiçek kokularına yöneliyoruz. Avrupa tarzında tasarlanmış 7 küçük bahçecikten oluşan Le Jardin D’ Amour Çiçek Bahçesi’ne varıyoruz. Burası özenle seçilmiş, pek çok güzel çiçeğin  bir arada bulunduğu romantik ve pitoresk bir alan. Hayran kalıyoruz. Çiçeklerin kokusu burnumuzda yolumuza devam ediyoruz. Biraz da bu güzel atmosferin insanı gerçek anlamda sarhoş eden şarap mahsenlerine iniyoruz. 1923 yılında inşa edilmiş ve hala mükemmel bir durumda olan Shakyamuni Heykeli’nin hemen ötesinde bulunan Debay Şarap Mahzeni’ne varıyoruz. Bir zamanlar Fransızlar için lüks bir eğlence mekanı olan Debay, şimdilerde kokteyller, hafif atıştırmalıklar ve tabii ki çeşitli üzüm şaraplarının bulunduğu keyifli bir mekan.

ba_na_hills_3-696x522

Yazımızın başında da söylemiştik; burası adeta bir keyif bölgesi diye. İçinde ‘’keyif’’ geçiyorsa, çocukları da unutmayalım tabii. Ba Na Tepeleri’nin huzurlu atmosferinde özellikle çocuklarınızı heyecanlandıracak bir adres olan Fantasy Lunapark’tayız. Öncelikle bu parkın temasının hepimizin çocukken başucu kitapları olan, Fransız yazar Jules Verne’nin ‘’Dünyanın Merkezine Yolculuk ve ’’Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’’ a dayandığını söyleyelim. Ba Na Hills Fantasy Park, hem Vietnam’daki hem de dünyadaki benzersiz kapalı eğlence bölgeleri arasında yer almaktadır. Ba Na Chua Dağı’nın üst kısmında yer alan bu muhteşem alanda, daha önce hiç olmadığı kadar eğlenebilirsiniz. Vietnam’ın ilk Balmumu Müzesinin ve bunun yanında tam bir adrenalin makinesi olan 29m serbest düşüş kulesinin de burada olduğunu söyleyelim. Ayrıca bu kulenin tepesinden Vietnam’ın muhteşem manzarasının keyfini çıkarmak da başka bir güzel.
Kısacası herkesin mutlu olmak adına bir şeyler bulabileceği bir yer burası. Güzel, puslu doğal manzarası ve dağ silüetleri ile orta çağ esintilerini günümüze taşıyan bu yer, insana gerçekten de mutluluk hissi yaşatıyor.

Doğanın parçası olmayı özetleyen belki de en güzel söz;  Nietzsche’den gelsin:

”Doğa bize aIdırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyIe rahat hissederiz ki…”