Doğaüstü bir doğa: Ninh Binh

 

Vietnam denince akla savaşlarla dolu geçmişi, komünizm temelli politik yapısı ve son 30 sene içinde kazandığı tarımsal ve endüstriyel başarıları geliyor belki akla. Ancak henüz Vietnam’a gitmemiş olanlar için en büyük sürpriz şüphesiz aklımızda bitki örtüleriyle yer etmiş Brezilya, Madagaskar, Yeni Zelanda gibi ülkeleri bile kıskandıracak büyüleyici manzaraları olacaktır.

Ninh-Binh-
İnanılmaz bir manzara!

Bir zamanlar kuzey ve güney olarak bölünmüş bir ülke olan Vietnam’da Kuzey’in komünist ve muhafazakar yapısının, Güney’in yüzünü batıya dönmüş parıltılı hayat tarzıyla oluşturduğu kontrast bugün bile az da olsa hissedilebiliyor. Ninh Binh, başkent Hanoi’ye 95 kilometre uzaklıkta bir Kuzey Vietnam köyü olarak Gerçek Vietnam diye tasvir edilebilecek bakirliğin muazzam bir örneğidir. Çin’in devasa adası Hainan ile Vietnam’ın arasında kalan Tonkin Körfezi’ne Kızıl Nehrin döküldüğü yer olmasından dolayı sahip olduğu jeopolitik değerle Fransız kolonyalizminin dikkatini çekmiş olan Ninh Binh, Vietnam’ın 10. ve 11. yüzyılda başkentliğini yapmıştır. Aynı zamanda birbirleriyle savaş içerisinde olan 12 hanedanı birleştiren efsanevi ilk imparator Dinh Tien’in imparatorluğu kurduğu yer olarak da bilinir.

Turistik olarak değerlendirildiğinde Hanoi, Saygon, Halong ve Hue gibi şehirlerin gölgesinde kalsa da, bir şekilde ziyaret etmiş kişilerin değerlendirmelerinde hayat değiştirici bir deneyim olarak tasvir edilir. Yemyeşil ve zaman zaman sarıya çalan pirinç tarlalarının arasından akan nehrin üzerinde geleneksel Vietnam kayığı Sampan’larda doğa ananın seslerinden başka hiçbir ses olmadan akıp gitmek, bu esnada da kireçtaşından oluşan tepecikleri saymak, özümsemek gerçekten de hayatınızı değiştirebilir.

maxresdefault
İnanılmaz bir teknik!

Yol üzerinde yorulan kayıkçılarımız ellerini bırakıp kendi icat ettikleri sistemle küreği ayaklarıyla çekmeye başlarlar. Mağaraları keşfetme zamanı gelmiştir. Suyun hemen üzerindeki mağara tavanlarının arasında gezerken kürek navigasyonunda ne kadar iyi olduklarını da fark eder ve tertemiz mağara havasını ciğerlerinize çekersiniz.

Bich_Dong_Tapinagi
Bich Dong Pagodası

 

 

 

 

 

En önemli duraklardan biri kuşkusuz Bich Dong pagodası olacaktır. 15. yüzyılda dik bir yamaca inşa edilmiş üç adet tapınaktan oluşan kompleks, mağara eklentisi şeklinde yapılmış Pagodalara çok güzel bir örnektir.

Temple_commémoratif_au_roi_Dinh_Tien_Hoang_Hoa_Lu
Dinh Tien Tapınağı

Ninh Binh yakınlarındaki antik başkent Hoa Lu’ya gidilerek Kral Dinh ve Kral Le’nin tapınakları da ziyaret edilebilir. Vietnam’ın Çin ve Fransız baskılarıyla boğuştuğu yüzlerce yıllık tarihini en iyi şekilde hazmetmek için krallarını incelemek gerekir. Bir kral Çin’e sıcak bakarken, bir diğeri suikaste kurban gitmiş, bir diğeri Fransızlar tarafından atanmışken, bir diğeri ise ülkesini fersah fersah ileri taşımıştır. Dolayısıyla az veya çok etkileriyle bu muazzam Güney Doğu Asya ülkesinin geçmişini şekillendiren bu insanları tanımak ve bunu yaparken Vietnam’ın geleneksel mimarisini seyretmek eşsiz bir tecrübe olacaktır.