Japonya’da Sushi’den başka ne yenir?

Japonya yemek kültürü denildiğinde  aklımıza ilk sushi gelir. Aslında her ülkeden her çeşit yemek japon yaşam tarzını süsler. Japonya kendi başına eşsiz bir tat olan ”sashimi”den(çiğ balığın servis edilmiş hali) sağlık kaynağı eriştelerine kadar çok çeşitli damak zevkleri sunan ve dünyanın en iyilerinden bir tanesi olan mutfağını geliştirmekle kalmamış, aynı zamanda dünya çapında üne sahip uluslararası aşçıları kendi benzersiz lezzetlerini ortaya koymaları için kendisine çekmiştir. Özellikle Tokyo, Kyoto ve Osaka sonsuz lezzet ve çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor.

Bir ülkeyi tanıyabilmek için o ülkenin yemeklerinden yemek lazımdır ki bir ülkenin yemekleri o ülkenin ulusal karakterini, lezzet tercihini, estetik anlayışını, hayat biçimini gösteren öğelerden bir tanesidir. Bu sebeptendir ki buna  yemek kültürü denilir. Japon mutfağı denilince pirincin önemini vurgulamadan geçmek olmaz. Pirinç pilavı öğlen ve akşam yemeklerinde yan yemek, kahvaltıda ise soya sosu veya diğer farklı soslarla karıştırılarak ana öğün olarak tüketiliyor.  Japonlar doğaya olan bağlılıklarından dolayı yemeklerinde kullandıkları malzemelerin doğal özelliklerini bozmamaya gayret ediyorlar. Aşırı baharatlı,tuzlu ve tatlı yiyeceklere japon mutfağında rastlamanız pek mümkün değil.  Öyle ki bir restorana gittiğinizde bulabileceğiniz en son şey tuz olacaktır. Kim bilir belki de Japonların uzun yaşama sebepleri yeme içme alışkanlıklarına  bağlıdır. Japonya’da birçok restoranda oturma ücreti ödeniyor özellikle de Tokyo’da 300 yen (yaklaşık 10 tl) gibi bir rakamdır kişi başı. Yemek başlamadan önce ıslak havlu getirilir ve su ücretsizdir. Öncelikle öne çıkan iki farklı çeşit restoran tipini ele alalım:

İzakaya

Izakaya-Restaurant-Shinjuku-Tokyo-Japan

Türkçe karşılığı meyhane. İnsanların iş çıkışında gelip alkol aldıkları ve yemek yedikleri yer. Küçük ara sokaklarda yer alan,  genelde daracık olan restoranlar. Bazılarında yemek sadece yakitori (tavuk ızgara) şeklinde olurken bazıları ise daha fazla seçenek sunuyor.

Tatami

tatami-692x368

Birçok restoranda ayakkabılarınızı çıkarmanızı isteyebilirler. Daha sonra ise yerdeki masanın etrafına bizdeki yer sofraları gibi oturmanızı isteyebilirler. Bu oturulan yerde bulunan ve genelde pirinç saplarından yapılan kilim veya mindere ”tatami” diyorlar. Oldukça hoş tasarlanan ve insanın hiç çıkası gelmediği bu tarz Japon restoranlarında sadece oturmakla kalmayıp uzanmak bile isteyebilirsiniz. (Ancak sormadan böyle bir şey yapmanızı tavsiye etmeyiz.)

Japon mutfağında sushi, sashimi, takoyaki,tempura gibi deniz ürünleri ile elde edilen yemeklere ek olarak noodle,udon,ramen gibi bizdeki erişteye benzer oldukça lezzetli yemek çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca sofralarında pirinci hiç eksik etmediklerini de bir kere daha söylemeliyim.

Şimdi de gidince denenmesi gereken iki farklı lezzeti ele alalım:

Kobe Bifteği                       

Slide_2

Dünyanın en lezzetli ve en pahalı eti. Japonya’da inekler klasik müzik dinletilerek özel alkolsüz bir bira ile özel yetiştiricileri tarafından besleniyorlar. Bu bira etin dengeli ve daha güzel olması içiriliyor. İnekler  yağlanmıyor ve masaj yapılarak kaslanması da engelleniyor. Böylece et yumuşak oluyor. Kilosu ne kadar mı? Tam 1.000 dolar. Ama Japonya dışında. Yerinde yani Japonya’da yerseniz porsiyonu (200gr) 40 dolar. Peki değer mi? Bunun kararını vermek size kalmış ama bir gün Japonya’ya giderseniz denemeden dönmeyin derim.

Fugu Balığı

fugu-692x432

Nehir domuzu olarak de bilinen bu balık zehirli bir türdür. Yanlış pişirildiğinde insanı öldürebilir yine de Japonya’da insanlar bu balığı tüketiyor. Hatta vakti zamanında Japonya İmparatorluğu tarafından yasaklanmış. Bu balığın ustası olmak için 11 yıl eğitim almak gerekiyor. Lisans almak isteyen kişinin önce kendi pişirdiği balığı yemesi gerekiyor. Eğer testi geçerse lisansı alıyor. (Konuyla ilgili ayrıntılı başka bir makalemiz mevcut)

Yemek Kültürü

indir
Peki nasıl kullanılır 🙂 Siz en iyisi gittiğinizde garsona sorun ve mutlaka öğrenin. Bu çubuklarla yemek yemek oldukça eğlenceli:)

Ülkemizde Japon ve Çin lokantalarında kullanılan çubuklara chopstick diyorlar. Ama Japonya’da bunun adı hashi, bu yüzden chopstick derseniz anlamayabilirler. Bu çubuklar 6000 yıldan uzun bir süredir Uzak Doğu’da kullanılıyor. İlk olarak Çinliler kullanmış daha sonrasında bütün Doğu Asya’ya yayılmış.

Japonlar için her şeyde olduğu gibi yemek yerken de saygı ve adap  çok önemlidir. Noodle,udon gibi yemekleri höpürdeterek yiyebilirsiniz. Bu yemeğin ne kadar lezzetli olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilir. Hashi yani chopstickleri kullanırken ise birbirinize hashi ile yemek vermeyin. Bir şey yada birini gösterirken hashi ile işaret ederek göstermeyin. Ha bir de japon birisi ile yemek yiyorsanız herkes masada olmadan yemeğe başlamayın. Yemeğe başlarken ”itadakimasu” bitirirken ise ”gochisousama” demeye çalışabilirsiniz. Bakalım ne olacak 🙂