Gidilmesi En Tehlikeli Yer

Pripyat’ın Çernobil Faciası’ndan kalma radyoaktivitesi veya Kuzey Kore’nin eşi benzeri olmayan militarizmi değil bugünkü konumuz.

Hint okyanusunun ortasında, Myanmar’ın hemen güneyinde yüz ölçümü Manhattan adası kadar olan bir ada Kuzey Sentinel.  Özelliği ise şimdiye kadar dış dünyayla hiç bağlantı kurmamış Sentinel İnsanlarının yaşadığı yer olması. Sentinelliler dünyada yaşayan izole son toplumlar arasında. Yabancılara karşı aşırı agresif tavırları yaklaşık 60,000 senedir adada yaşamalarının belki de en önemli sebebi.

Kuzey Sentinel, Hindistan’a bağlı Andaman Ve Nikobar Adaları özerk bölgesinin bir adası. Hindistan hükümeti tarafından 20. yüzyıl boyunca çeşitli irtibat çalışmaları yapılmış olsa da 2000’den fazla etnisite bulundurmasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir kültür hoşgörüsü sağlayan Hindistan’dan beklenildiği üzere bir zaman sonra kendi hallerine bırakılmalarına karar verilmiş.

Sentinelliler dünya üzerinde paleolitik dönemden kalma son insanlar. Hala da uydu görüntülemeleri ve düşük irtifada uçuşlarla yapılan incelemelere göre avcı-toplayıcı tavırlarını sürdürmekteler zira adada herhangi bir ekili tarla bulunmuyor.  Balıkçılık ve hindistan cevizi toplayıcılığıyla hayatta kaldıkları tahmin ediliyor. Resif üzerinde bulunan adada doğal liman olmaması nedeniyle büyük gemilerin hiçbir zaman yanaşamaması da izole toplumlarının hayatta kalma sırlarından biri gibi gözüküyor. Aynı resifler sayesinde fazla derinlere inmeden balık bulabilmeleri de bir diğeri olsa gerek.

Hindistan’ın izolasyon kararı vermesindeki etkenlerden biri de 1880’de İngiliz kolonisi döneminde adadan inceleme için alınan 4 yerlinin vücutlarında modern dünya virüs ve bakterilerine dayanabilecek bağışıklığın bulunmaması nedeniyle çok kısa sürede ölmeleri olmuştur.

1981 senesinde yanlışlıkla adanın resiflerinde karaya oturan Primrose isimli Hong Kong bandıralı bir ticaret gemisinin mürettebatı facianın eşiğinden dönmüş. Geminin kaptanı adaya çıkmamalarını emrettikten kısa bir süre sonra yerlilerin mızrak ve oklarla sandal yapmalarını izleyen mürettebat acil olarak yardım çağrısında bulunmuş. Çetin dalgalar yüzünden gemiye çıkamayan yerliler Hindistan kurtarma helikopterlerine mızrak atmaktan başka bir şey yapamamış. Primrose’un enkazı hala google earth’den görülebilse de yerlilerin teknolojiyle imtihanları sadece gemi enkazlarından mızrak ucu yapmak olduğundan geminin bir kısmı eksilmiş olabilir.

2004 Hint okyanusu tsunamisinde 220,000 kişi hayatını kaybetti. Sentinellilerin tsunamide hayatlarını kaybetmiş olduğundan endişe eden bir Hindistan yardım helikopteri binlerce yıldır alınan cevabın aynısını aldı. Metal kuşa atılan mızraklar ve oklar. Belli ki tsunami’yi sezerek tepelere çıkmışlardı.

2006’da yanlışlıkla karaya çıkan iki balıkçı yerliler tarafından öldürüldüğünde cenazeleri bile alınamamış. Hindistan hükümeti ise yerlilerin cinayetten yargılanamayacağını öne sürerek herhangi bir araştırma bile başlatmadı. Zira adaya aslında 3 kilometreden fazla yaklaşmak yasak.

Sık tropik ormanları nedeniyle Sentinellilerin kaç kişi olduğu, nasıl evlerde yaşadığı bilinmiyor. Hangi dili konuştukları, kendilerine ne isim verdiklerini de kendilerinden başka bilen yok. Hindistan diye bir yerin varlığını da bilmiyorlar ancak her nüfus sayımında uzak bir gemiden sayılıyorlar. 2011’de sahilde 15 kişi görülmüş ve 1,2 milyar uzak kuzenlerinin yanında ilgili haneye yazılmıştır.

 

Dip not: Kapak görseli temsilidir. Sentinellilerin çekilebilmiş en net fotoğrafları aşağıdadır:

194547357_640 3444200487 sentinelese