Gizemli Şehir : Machu Picchu

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen,

Güneşin Bakireleri için inşa edilen,

Kızların, çocukların ve esirlerin bozulan evrensel düzenin yeniden kurulması için kurban edildiği yer,

And dağları’nın zirvesinde,

Bulutlara yakın,

İnka antik şehri Machu Picchu.

mp1

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar bir tartışma konusu olarak gizemini hala korumaktadır. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel içerikli çok fazla ipucu bulunmadığından sadece tahminler yapılmıştır. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Machu Picchu ismi de bu kente yakın olan bir dağın zirvesinin adıdır.

1450 yıllarında kurulan bu şehir, yaklaşık 1550’li yıllarda terk edilmiş ve 1911 yılında tarihçi Hiram Bingham tarafından bir gezi esnasında tekrar keşfedilmiştir. İnka gizemi ilk olarak bu noktada başlamaktadır. Tekerliği ve yazıyı bulamayan İnka uygarlığı 1450’li yıllarda bir mühendislik harikası olan, ağırlığı 100 tonu bulan taşları herhangi bir harç malzemesi kullanmadan nasıl inşa etmiş?

Şehir başlı başına gizem oluştururken, şehrin keşfini yapan Hiram Bingham hakkında da birçok spekülasyon yapılmış ve  bu keşfinin önüne geçmesine sebep olmuştur. Bingham’ın keşfinin 1912 ve 1913 yıları arasında olması ve yine o tarihlerde şehirde altın bulunması ve bulunan bu altınların da Amerika’ya taşınması işin farklı bir boyutudur. Yerli halk bu şehri zaten daha önceden bildiklerini ve Bingham’ın bu yeri keşfetmediğini söylemektedirler.

Şehir içinde 100’den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50 adetin üzerinde mezar keşfedilmiştir. İlk bulgularda bunların %80’inin kadın olduğu sanılmış, ama sonraki incelemelerde eşit dağılım olduğu tespit edilmiştir. Yapılmış olan bu keşfe istinaden şehrin, İnkalar’ın yetiştirme ve disiplin yeri olduğu teorisi geliştirilmiştir. Fakat zamanla bu teori de geçerliliğini yitirmiştir. Bugün kabul gören teori, şehrin 700’den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmış olduğudur.

Bazı kaynaklar Kutsal kentin Güneşin Bakireleri için inşa edildiğini söylemektedir. İnkalar için kutsal olan Azize Bakire Morena anısına bu tapınaklarda da “Güneşin Bakireleri” adında kızlar bulunurmuş. Güneş Tanrısı’nın hizmetine seçilen bu güzel kızların, bekaretlerinin bozulmaması için çok sıkı korunan bir yerde hep beraber yaşadığı söylenmektedir. Sadece iki kişi birlikte dışarı çıkabilirler ve genellikle bekçiler tarafından takip edildikleri düşünülmektedir. Kurban törenleri sırasında bu kızlar mayalanmış Mısır içkisi Chicha’yı hazırlar ve kumaş dokurlarmış.

Antik kent iki bölümden oluşmuş ve yaklaşık 35 hektarlık alana yayılmıştır.

İlk bölüm evlerin, tapınakların ve sarayın olduğu şehir bölümü, ikinci bölüm ise tarımın yapıldığı bölümdür.

mp2

Machu Picchu’ya yapacağınız gezide sadece muhteşem doğası ve mimarisi ile değil, bölgeye özgü birçok hayvanla da tanışacaksınız. Lama ve Alpakalar bunların en bilinenleri ve ikisini birbirinden ayırmak oldukça zor. Alpakalar, genellikle daha küçük oluyor ama aradaki asıl fark yün kalitesinde. Alpakaların yünleri çok kaliteli, yumuşak ve sıcak tutuyor. Bölgede Alpaka yününden yapılmış rengarenk kıyafetler ve hediyelik eşyalar da bulmak mümkün. Ayrıca kuş gözlemlemeye meraklı olanlar için bölgeye özgü 420’nin üzerindeki kuş çeşitlerini burada bulabilirsiniz.

Bölgeye ulaşım tabi ki çok da kolay olmayacak. Aguas Calientes istikametine doğru gitmek üzere Vistadome trenine binmek gerekiyor. Arka planda karla kaplı dağların olduğu, muazzam nehir ve orman manzaralı bir yoldan geçerek Machu Pichhu’ya kadar yolculuk ediyorsunuz. Tren yolcuğu sonrasında özel bir araçla 30 dakikalık bir yolculuk daha yapmak gerekiyor.

mp3

İnka Trekking yolu; Machu Picchu’ya gitmek için sınırlı sayıda insan tarafından tercih edilebilen ve özel izin gerektiren bir yürüyüş (trekking) yolu da bulunuyor. Bu yolu tercih etmek isterseniz, 2 veya 4 gün boyunca deneyimli rehberler eşliğinde dağların arasından yürümeniz gerekiyor.

Peki tüm bu anlatılanlardan sonra bu yolculuğa çıkmaya değer mi Machu Picchu ? Bunu ancak bu yola çıkan kişi belirleyebilir. “Yol kendine bir yer bulamamış kişinin özlemidir. Özgürlük budur belki de. Sürekli bir yersizlik; sürüp giden bir yol. Yerinde huzursuz olan kişi yola düşer. Yeni bir yol bulmak için olmasa bile biraz yürümek, yol almak için.”

Gideceğiniz her yol, seçeceğiniz her yön yeni ufuklar açacak, yeni yollar belirleyecektir. Her yol, yola çıkmadan önce uzun gibi görünür. Yola çıktığınız anda, yol kısalmaya başlar. Bu serüven boyunca yalnızca zirveyi hayal edin.

Adına şarkılar yapılmış gizemli şehir Machu Picchu ;

 

Machu Picchu ile ilgili sitemizde bulabileceğiniz turlarımız;

http://www.siamtur.com/siamclub_105/peru_bolivya_turu