Pataungların güzellik sırrı

Hepimiz biliyoruz ki, insanlık var olduğundan bu yana dünya üzerinde güzelliği için çaba harcamayan kadın yok. Hatta birçoğu güzellik uğruna maddi manevi sahip olduğu birçok şeyden vazgeçmeye hazır. Öte yandan, farklı kültürlerin kendilerine has güzellik anlayışları nedeniyle, güzellik kavramının akıl almaz boyutlara büründüğüne şahit olduğumuz yerler de karşımıza çıkmıyor değil. İnsanoğlunun yaratıcı zekâsı, farklı gelenekler ve tabi ki kadınların sınır tanımayan doğasının etkisiyle ortaya çıkan, insanı hayrete düşüren güzellik kriterleriyle, dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri de Tayland’ın kuzey sınırında karşımıza çıkan, Karen kabilesine bağlı Padaungların geleneği: halkalarla boyun uzatma.

13322002734_40cf66fe87_o
Köydeki kadınlar ürettikleri el işleri ve turizmle geçimini sağlıyor..

Eski adı Burma olan Myanmar’ın kuzeyinde Tayland sınırına yakın yaşayan, 1990’larda ülkelerinde çıkan karışıklıklar sonucu, askeri müdahalelere dayanamayıp Kuzey Tayland’a sığınan Karenler, Tayland’ın en kalabalık dağ kabilesi. Kendilerine verilen köyde, medeniyetten uzak, geleneklerini hala devam ettirerek yaşayan bu sıcak insanlarla tanışmaya Chiang Rai’ye doğru uzandığımızda, boyun ve bacaklarındaki halkaları ve rengarenk kıyafetleriyle “Uzun Boyunlu Kadınlar” olarak anılan Padaung’un kadınları bizi karşılıyor.

Bu kadınların boyunlarıyla bütünleşmiş halkalar hakkında çok eskilere dayanan birçok efsane var. Anlatılanlara bakıldığında, geçmişte bu halkaların ortaya çıkma sebeplerinden biri, Karenlerin ataları olan dişi ejderhaya benzeme isteği. Bu inanca göre, sadece çarşamba günü doğan, yani ejderha olabilecek kadınların sahip olduğu halkalar, yine sadece dolunay günlerinde bu özel kadınlara takılırmış. Başka bir inanışa göre ise, kabile kadınları vahşi hayvanlardan korunmak için bu halkaları kullanmaya başlamış. Bunlar bu köyde duyabileceğiniz, dillerden dillere aktarılan hikayelerden sadece birkaçı. Geçmiş bize ne anlatırsa anlatsın, bugünlerde kadınlar daha güzel olduklarına inandıkları için bu halkaları takmakta.

6357214541_a523cb257e_o
Henüz halkalarıyla yeni tanışmış sevimli, küçük bir Padaung kadını..

Peki, nedir bu güzelliğin sırrı? Daha 5-6 yaşlarında küçücük çocukken sarılmaya başlayan bu halkalar, yirmili yaşlara ulaşıncaya kadar her iki üç yılda bir çıkartılıp sayısı arttırılarak yenileniyor. Bu kadınlar, en fazla 30-32 sıraya kadar halka takabiliyor ve bu da yaklaşık 10-12 kg ağırlık demek oluyor. Yani boyunlarının uzadığı düşünülen bu kadınların, aslında, yıllarca üzerilerine binen bu ağırlıklar yüzünden omurları sıkışarak, omuzları düşüyor ve bu da görünüşte boyunları uzamış izlenimi yaratıyor. Ama Pataunglular vücutlarında oluşan bu deformasyonu hiç önemsiyor gibi gözükmüyorlar. Onlara “Neden bu halkaları takıyorsunuz?” sorusunu yönelttiğinizde aldığınız cevap genellikle “Bu bizim geleneğimiz ve bizim için garip olmayan bir durum, üstelik daha da güzel görünmemizi sağlıyor.” şeklinde cevaplar oluyor. Küçükten büyüğe boyunlarındaki halkalarla bu kadar mutlu insanları başka bir yerde görme şansı sanırım yok.

Güzellik anlayışının Victoria Secret mankenlerinde can bulduğu global dünyada, Pataung kadınları takılan halkalar ve uzayan boyunlarla güzelliğe kavuşuyorlar mı tartışılır bir konu. Fakat bizleri hayal edemediğimiz bir dünyayla tanıştıran bu kadınların, vücutlarında ömür boyu taşıdıkları bu ağır aksesuarlarıyla herkesi etkisi altına aldığı kesin.

Kadın olmak zor zanaat diyor, merak edenlere halkanın takılışından kısa bir görüntü sunuyorum;