Sri Lanka’nın Ters Yüz Dağı: Sigiriya

Göz alabildiğine uzanan, kusursuz bir yeşil hayal edin. Üzerinde en ufak bir bina olmayan, ağaçların arasında sadece hayal gücünüzle sınırlı çeşitlilikte hayvanlar yaşayan, gizemli, devasa bir orman. Şimdi ormanın ortasına 270 metre yüksekliğinde bir dağ oturtun. Şimdi o dağı ters çevirin.

sigiriya  Sigiriya Kayalığı’na hoş geldiniz. Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki bu kayalık Sri Lanka’nın en popüler turist noktasıdır. Kayalığın en eski 3. Yüzyılda Budist Rahipler tarafından ibadet amaçlı kullanıldığı tahmin edilmektedir.  5. Yüzyılda Sri Lanka Prensi Kashyapa, babasından sonra üvey kardeşlerinden Moggallana’nın tahta çıkacağını öğrenince çılgına döner. Babasını açlık ve susuzluktan ölmesi için bir odaya kilitler, kardeşini ise ülkeden sürerek tahta çıkar. Ancak Kashyapa, Moggallana’nın geri döneceğini bildiği için Başkent’i Anuradhapura’dan buraya taşır. Ormanın ortasında, 270 metrelik bir kayanın tepesine…

Bu sırada Moggallana intikam yemini etmiştir. Güney Hindistan’da Tamil ordularını toplayarak dönmesi 18 seneyi bulur. Döndüğünde Kral Kashyapa’nın ordusu Sigiriya’dan aşağı inerek Moggallana’yı karşılar. Ancak Kashyapa’nın sürdüğü filin geriye doğru bir hareketini orduları yanlış yorumlayarak krallarını savaş alanında terk ederler. Kashyapa kardeşiyle yüzleşmek yerine kendi kılıcıyla kendini öldürmeyi tercih eder.

Savaştan sonra krallık gerçek sahibi Moggallana’ya, başkent ise Anuradhapura’ya geçmiştir. Yeni kral, Sigiriya’yı da gerçek sahipleri olan Budist rahiplere armağan eder.

Dış taraftaki kraliyet bahçelerinden sonra, iki adet dev küre şeklindeki kayaların arasından geçiyoruz. İç bahçelerden ve Kobra şeklindeki enteresan bir taştan sonra uzun tırmanışımız başlıyor.

sigiriya2

750 basamaktan oluşan merdivenleri tırmanmak biraz yorucu olabilir. Ancak tepedeki manzara her adımınıza değecektir. Tırmanış esnasında kralın yürürken kendini görebilmesi için aşırı derecede parlatılmış bir duvar dikkatlerimizi çekiyor. Artık pek yansıma yapmasa da burasının adı “Ayna Duvarı”. Üzerinde 18. Yüzyıla kadar turistler tarafından yazılmış birçok yazı var. O tarihlerden beri buraya yazı yazmak yasak.

Sigiriya_frescoes_2Duvarlarda ayrıca 5. Yüzyıldan kalma 500’ün üzerinde fresk var. Kusursuz hatları olan kadınlardan oluşan bu renkli freskler, sarayın asıl saray olmadığı, kralın burayı keyif mekanı olarak kullandığı düşüncelerini doğurmuştur. Orijinalinde çok daha fazla olan fresklerin bir kısmı Budist rahipler tarafından meditasyona engel olduğu için silinmiş.

Son parkura geldiğimizde merdivenlerin başında iki büyük aslan pençesi görüyoruz. Merdivenler bu aslanın ağzının içine girerek başlamaktaymış ancak kafa artık yerinde yok. Sinhala dilinde Sigiriya’nın “Aslan Kayası” anlamına geldiğini de hatırlatmakta fayda var.

source73-01

Tepeye ulaştığımızda saraydan geriye pek bir şey kalmamış da olsa, temelleri incelediğimizde bir şehir planlama harikası olduğunu görüyoruz.  Odaların tam olarak ne için kullanıldığı tespit edilememiştir ancak havuzlu odaların hamam olarak, çok geniş odaların balo salonu olarak kullanıldığı düşünülmüştür.

Sigiriya fortress

Sigiriya’nın tepesinden nefes kesen orman manzarası gerçekten bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır. Bir zamanlar intikam için gelecek üvey kardeşini bekleyen Kashyapa’nın endişeyle ufuklara baktığı yerden yeşili seyre dalmak için bile Sri Lanka’yı ziyaret etmek gerekir.

2 Comments

  1. Mustafa Demir dedi ki:

    ya ne kadar görmek istiyorum anlatamam

Comments are closed.