Tayland Meyveleri

Tropik bir iklimi ziyaret etmenin en güzel hazlarından biri taze tropik meyveleri tatmaktır. Bu meyvelerin bir çoğu batı marketlerine kadar gidemiyorlar, gitseler bile tazelik ve fiyat olarak kendi memleketlerindeki standardı tutturamıyorlar.

Uzakdoğu Gazetesi olarak bu yazımızda sizlere muz, ananas, hindistan cevizi gibi herkesin bildiği meyvelerden bahsetmeyeceğiz. Tayland’da çok çeşitli meyve seçenekleri bulunmaktadır. Bazıları sadece Tayland’a özeldir, bazıları başka ülkelerden getirilmiş ve artık yerel üretimine başlanmıştır. Bazı meyveler tüm yıl boyunca bulunabilir, bazıları sadece belirli aylarda yetişirler. Taylılar genelde en sevdikleri meyvenin satışa sunulmasını bir sene boyunca beklerler. Mevsimi ve kalitesi meyve fiyatlarını doğrudan etkileyen etkenlerdir.

 

Mangosteen (Tay Dilinde: Mangkoot)

Görsel

Mevsimi:
Mayıs – Eylül

Mevsimindeyken fiyatı:
Kilosu 20-50 Baht

Tayland’da tüm meyvelerin kraliçesi diye de anılan Mangosteen gerçekten denemeye değer çok lezzetli bir üründür. Elinizle ayırabileceğiniz bordo renk bir kabuğun ardında sarımsak dişlerini andıran yumuşak, tatlı ve sulu bir meyvedir.

 

Durian (Tay Dilinde: Toorian)

Görsel

Mevsimi:

Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken fiyatı:
Kilosu 20-60 Baht

Bu da Tay Meyvelerinin Kralıdır. Bu ilginç meyve 5 kilograma kadar büyüyebilen dışı dikenli yeşil-kahverengi kabukla kaplı bir meyvedir. Güçlü bir küf aromasıyla meşhurdur ki bu sebeple çoğu insan tadına dahi bakmaz. Eğer bu kokuya karşı koyarak tadına bakabilirseniz altın rengi bölgesi pürüssüz, kendine has, kaymak tadındadır. Taylılar bunu çok sever ancak edinilmiş bir tattır, yabancı olanlara aynı şekilde keyif vermeyebilir. Bu meyveyi soyulmuş olarak satın alabilirsiniz, aksi taktirde bir bıçağa ihtiyacınız olacaktır.

 

Sweet Tamarind (Tay Dilinde: Makarm)

Görsel

Mevsimi:
Eylül – Kasım

Mevsimindeyken fiyatı:
Kilosu 50 – 100 Baht

Bu da Tayland’a özel meyvelerden biridir. Sweet Tamarind genelde ekşi olan bir meyvenin tatlı versiyonudur. Tayland’ın her bölgesinde yetişir ve tazeyken yenir. Ağaçlarda yetişir ve 5 – 15 cm uzunluğunda bakla kabuğuna benzer bir kabukla çevrilidir. Kabuk kırıldıktan sonra, meyvenin etrafında olabilecek lifler soyulur. Uzun, yapışkan ve koyu bir meyvedir, yenilmeyecek çekirdekler içerebilir. Kuru üzüm tadı tarif edebileceğimiz en yakın tattır.

 

Papaya (Tay Dilinde: Malagor)

Görsel

Mevsimi:
Tüm Yıl Boyunca

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 10 – 40 Baht

Bu uzun ince meyve 400 seneden fazla bir süre önce Meksika’dan Asya’ya getirilmiştir. Tam olgunlaşmadan önce, yeşil ve ekşi oldukları dönemlerinde Tayland’ın en meşhur yiyeceklerinden biri olan Som-Tam Salatasında kullanılırlar. Yeşil papaya ince şeritler halinde dilimlenir ve havanda dövülür. Limon suyu, fıstık, sarımsak ve biber eklenir. Bizim tavsiyemiz mutlaka bir tay lokantasına veya yemek tezgahına giderek Som-Tam’ın tadına bakmanız. Yanında yapışkan pilav ve kızarmış tavuk da varsa ne ala. Papaya olgunlaştığı zaman sarı ve turuncu bir meyvedir. Bıçakla açarak çekirdeklerini temizleyerek yumuşak ve tatlı bu meyveyi tadabilirsiniz.

 

Mango (Tay Dilinde: Mamuang)

Görsel

Mevsimi:
Ocak – Mayıs

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 30 – 60 Baht

Mango tüm dünyada popüler de olsa, Tay mangosu tatlılığıyla meşhurdur ve mutlaka tadılmalıdır. Yeşilken şeker/tuz eklenerek yenebilir veya Som-tam türü bir salata yapımında kullanılabilir. Olgunlaşmış Mangolar sarıya veya turuncuya dönüşür ve çok tatlı olur. Ortasındaki yassı çekirdeğin etrafında toplanan meyve bıçak yardımıyla ayrılır. En kaliteli mangolar, ağızın içinde eriyenlerdir. Taylılar, mangoyu yapışken pilav ve tatlı hindistan cevizi sütüyle tüketirler.

 

Jack Fruit (Tay Dilinde: Kanoon)

Görsel

Mevsimi:
Ocak – Mayıs

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 20-40 Baht

Bu büyük meyveler çirkin ve kokuludur. Dünyanın en büyük ağaçta yetişen meyvesidir ve 30 kiloyu geçebilirler. Dışından bakıldığındaki itici özelliklerine rağmen içi gevrek ve taze tatlıdır. Kabuğu açıldığında içinden bir çok sarı meyve çıkar. Her bir meyve elma şeklindedir ve bir çekirdek içerir. Jackfruit’leri tüm olarak veya içindeki meyvelerini ayrı ayrı satın alabilirsiniz.

 

Rambutan (Tay Dilinde: Ngor)

Görsel

Mevsimi:
Sadece Mayıs – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 10 – 30 Baht

Bu meyvenin tüylü kabuğunu elinizle ayırdığınızda altından yumurta şeklinde meyvesi çıkar. Tatlı, yapışkan bir meyvedir, ortasında bir çekirdek bulunur. Çekirdeği elinizle veya ağzınızda ayıklayabilirsiniz. Şekli itibariyle en dikkat çekici meyvelerden biridir.

 

Dragon Fruit (Tay Dilinde: Gair-ow Mang Gorn)

Görsel

Mevsimi:
Tüm Yıl Boyunca

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 30 – 60 Baht

Bu inanılmaz şekilli meyve en iyi soğukken tüketilir. Ortasından bıçakla keserek, meyveyi kaşıkla yemek popüler bir yöntemdir. Küçük siyah çekirdeklerle dolu beyaz kısmı yenilmektedir. Kırmızı etli daha küçük bir versiyonu da bulunmaktadır. Bu meyvenin en güzel yanı kabuğu hariç heryerinin yenilebilmesidir. Yeterince olgunlaşmadığı zaman tatsız bir meyvedir. Dış kabuğunun parlaklığı tazeliğini işaret eder.

 

Santol (Tay Dilinde: Gratawn)

Görsel

Mevsimi:
Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 20 – 40 Baht

Bu yuvarlak sarı-yeşil meyve bıçakla soyulmalıdır. Sert ve hafif ekşi bir dışı vardır. İçi yumuşak ve tatlıdır. Ortasındaki çekirdekler emilerek çıkarılır.

 

Lychee (Tay Dilinde: Linchee)

20080630lychee500

Mevsimi:
Sadece Nisan – Haziran

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 30 – 80 Baht

Çin asıllı olan bu meyve artık Kuzey Tayland’da bolca yetiştirilmektedir. Dünyada da oldukça popülerdir ve taze ve konserve halinde ihraç edilir. Ağaçlarda yetişir, dışı pembe ve kırmızı arasıdır. El ile kabuğu ayrılarak tatlı ve lezzetli meyveye ulaşılır. Bir adet çekirdeği vardır.

 

Longon (Tay Dilinde: Lam Yai)

Görsel

Mevsimi:
Sadece Haziran – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 10 – 40 Baht

Klasik Tay meyvelerindendir ve Taylılar arasında çok popülerdir. “Khun Lam Yai” diye bir şarkısı bile vardır ancak şarkıda anlatılan kadın meyveye benzetilmekten memnun değildir. Üzüm gibi salkımlar halinde yetişir. Kabuğu gevrektir, kolaylıkla kırılabilir. Kaymak kıvamındaki gri meyve lychee tadını andırır. Tek bir çekirdeği vardır. Dünya marketlerine konservede ihrac edilmektedir.

 

Langsat (Tay Dilinde: Longkorng)

Görsel

Mevsimi:
Sadece Haziran – Ekim

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 30 – 90 Baht

Salkım olarak yetişir ve dışından Longon’a benzemektedir. Deriye benzeyen kabuğu parmaklarla soyulur ve birkaç parça halindeki gri meyveye ulaşılır. Tatlı-ekşi bir tadı ve yapışkan bir yüzeyi vardır. Bazı bölmelerinde çok acı bir çekirdeği vardır ve çiğnenmesi önerilmez.

 

Rose Apple (Tay Dilinde: Champoo)

Görsel

Mevsimi:
Haziran – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 40 – 100 Baht

Bu çekici, çan şeklindeki meyveler kırmızı ve yeşil tonlarında bulunabilir. Çok gevrek ve sulu bir meyvedir. Tüm meyve yenebilir ancak hafif acı olan ortasını bırakmak da yaygın bir davranıştır.

 

Pomello (Tay Dilinde: Som-oh)

Görsel

Mevsimi:
Ağustos – Ekim

Mevsimindeyken Fiyatı:
Tanesi 10 – 40 Baht

Bu büyük, yuvarlak, yeşil meyve greyfurta benzer ancak o kadar sulu ve ekşi değildir. Kalın kabuğu bıçakla soyulur ve dilimler elle ayrılır. Etli kısmı pembe yeşil arasıdır. Ferahlatıcı bir tadı vardır.

 

Custard Apple veya Sugar Apple (Tay Dilinde: Noi Nah)

Görsel

Mevsimi:
Temmuz – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 30 – 80 Baht

Bu meyve büyük bir elma boyutundadır ve yeşil pullarla kaplıdır. Bıçakla soyulabilir veya ortadan kesilebilir. Beyaz, yumuşak ve tatlı bir meyvesi vardır. Çekirdekler kaşıkla çıkarılabilir veya ağızdan tükürülebilir.

 

Snake Fruit (Tay Dilinde: Ragam)

Görsel

Mevsimi:
Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı:
Kilosu 20-40 Baht

Salacca Ailesinin bir üyesi olan bu meyve sıkı salkımlar halinde yetişir. Kırmızımsı bir kahverengindedir ve keskin dikenlerle kaplıdır. Tepesinden küçük bir kısmı kesilerek buradan soyulabilir. Genelde 2-3 parça meyve bulunur içinde. Sulu değil, sıkı bir meyvedir. Parçaların eti azdır ve büyük bir kısmı çekirdekten oluşur.Açık kahverengi meyve çekirdekten ayrılır. Ayırt edici fümemsi bir tadı vardır.

 

Sala (Tay Dilinde: Sala)

Görsel

Mevsimi:
Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken fiyatı:
Kilosu 30 – 60 Baht

Snake Fruit gibi Sala da Salacca Ailesinin bir üyesidir. Şeklen ve tad olarak Snake Fruit’e benzetilir. Daha uzunca ve daha incedir; daha seyrek salkımlarda yetişir. Snake Fruit’ten daha etli olduğu için daha çok beğenilen bir meyvedir.

One Comment

  1. Ziya Onay dedi ki:

    tum meyveler birer sifadir anma taylanin hindistaninkiler bir baska guzeller yiyenlere afiyet olsun

Comments are closed.