VİETNAM

Vietnam - Kamboçya
2590 $
KURBAN BAYRAMI 25/08/2017
5* Otellerde Tüm turlar ve tüm yemekler dahil
Vietnam - Kamboçya - Tayland
2590 $
Bir Siamtur klasiği
03/10/2017
5* otellerde tüm turlar dahil
Vietnam - Laos - Kamboçya
3290 $
Bir Siamtur Klasiği 07/10/2017
5* Otellerde Tüm turlar ve yemekler dahil
Vietnam - Laos - Kamboçya
3190 $
Bir Siamtur Klasiği 01/11/2017
5* Otellerde Tüm turlar dahil
Vietnam - Kamboçya
2490 $
Bir Siamtur Klasiği 14/11/2017
5* Otellerde Tüm turlar ve yemekler dahil
Vietnam-Kamboçya
2190 $
Bir Siamtur Klasiği 05/12/2017
4*- 5* Otellerde Tüm turlar ve yemekler dahil
Vietnam - Kamboçya - Tayland
2690 $
ARALIK AYI ÖZEL
06/12/2017
5* otellerde tüm turlar dahil
Vietnam - Laos - Kamboçya
3190 $
Şubat Tatili 20/01/2018
5* Otellerde Tüm turlar ve tüm yemekler dahil
Vietnam - Kamboçya - Phuket
2790 $
SUBAT TATİLİ
21/01/2018
5* ve 4* otellerde tüm turlar dahil
Vietnam - Kamboçya
2590 $
Şubat Tatili 23/01/2018
5* Otellerde Tüm turlar ve Yemekler dahil
Vietnam - Kamboçya
2190 $
Bir Siamtur Klasiği 06/03/2018
4*- 5* Otellerde Tüm turlar ve yemekler dahil
Vietnam - Laos - Kamboçya
3190 $
Bir Siamtur Klasiği 06/03/2018
5* Otellerde Tüm turlar dahil
Vietnam - Laos - Kamboçya
3190 $
Bir Siamtur Klasiği 03/04/2018
5* Otellerde Tüm turlar dahil
Vietnam - Kamboçya
2490 $
Bir Siamtur Klasiği 03/04/2018
5* Otellerde Tüm turlar ve yemekler dahil
Kuzey Vietnam
2199 $
BALAYI TURU
Vietnam (Kuzeyden Güneye)
2590 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam - Kamboçya - Laos - Tayland
3390 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam (Hanoi)
1099 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam (Saygon - Hanoi)
1590 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam - Kamboçya - Tayland
2690 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam - Kamboçya - Laos
3290 $
KÜLTÜR TURU
Vietnam - Kamboçya
2540 $
KÜLTÜR TURU
Kuzey Vietnam
2199 $
KLASİK TUR

Vietnam (Vietnamca: Việt Nam) resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası'nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam'ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlükleridir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Geri kalan toprakların büyük bir bölümünü ormanlık, dağlık bölge kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong'dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976'da tek ülke olarak birleşmiş, ancak yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır.

ÖZELLİKLER
Başkenti: Hanoi
Başkent Sıcaklık ve Saat Bilgisi:Find more about Weather in Hanoi, VS
Popüler Şehirleri: Saygon (Ho Chi Minh City), Halong, Hue, Hoi An
Para Birimi: Dong
Resmi Dili: Vietnamca
Zaman Dilimi: TR + 5
Nüfusu: 90 Milyon
Yüzölçümü: 330.000 km2
Telefon Kodu: +84

- Reunification Sarayı

- Notre Dame Katedrali

- Saygon Şehir turu

- Saygon Nehir Turu

- Mekong Deltası Turu

- My Tho Şehri

- Hanoi Şehir Turu

- Ho Chi Minh in Mozolesi

- Konfüçyus un öğretileriyle bezeli Edebiyat Tapınağı

- Hoan Kiem Gölünü

- Ngoc Son Tapınağı 

- Thang Long

- Halong Körfezi (halong bay)

- Tosbağa Kayalığı

- Kelebek Mağarası

- Aslan Kayalığı 

- Bai Tho Dağları

Hanoi Hilton'a Hoşgeldiniz! İşkencenizi Nasıl Alırdınız?

 

Vietnam’ın Başkenti Hanoi’deki Hoa Lo Hapishanesi; Fransız Hindiçin Yönetimi tarafından inşa ettirildiğinde içerideki Vietnamlı düşünce suçluları, 70-80 sene gibi kısa bir süre sonra Bağımsız Vietnam’ın kurulacağını ve bu sefer Amerikan askerlerinin aynı duvarlara ve parmaklıklara bakacağını düşlerinde dahi göremezlerdi.

1886 yılında inşa edilen bu yapı, Fransızlar tarafından sevimsizliği gizlenmek istercesine “Maison Centrale” yani “Merkez Ev” olarak adlandırılmıştır. Özgür Vietnam’ı savunan ve Fransızlara karşı gelen suçlular burada uzun yıllar işkence görmüş, ancak Fransızlar çok önemli bir detayı atlamıştı. Zira ülke dahilindeki bütün devrimci güruhu aynı binada toplamak; ne kadar engellenmeye çalışıldıysa da bina içinde bir yapılanmaya, fikir paylaşımına ve ileride ülkenin özgürlüğünü getirecek planların hücreler arasında geliştirilmesine sebep olmuştu.

Fransa ikinci dünya savaşıyla kendi topraklarını Nazi Almanya’sına bırakmak zorunda kalınca doğal olarak sömürgelerde de hareketlikler oldu. Önce Japonya gelerek tüm Hindiçin’i işgal etti. Genişlemesini Burma ve Malezya’daki İngiliz topraklarına doğru planlayan Japonya çok geç olmadan müttefikler tarafından bombalandı ve savaş noktalanmış oldu. Japonlar Hindiçin’den çekilirken silahlarını da yerel halka bıraktı. Yanına da küçük bir not iliştirdiler: “Fransızlar geri gelince lazım olabilir!”  Gerçekten de geri geldiler ancak artık Vietnam aynı Vietnam değildi. Bir dizi savaşın ardından Fransa bir daha dönmemek üzere Hindiçin’i terk etmek zorunda kaldı.

Yeni özgür Vietnam’da Maison Centrale büyük anlamlar, alınacak dersler ve insanların acısını taşıyordu. Ho Chi Minh önderliğindeki Marksist yönetim bu binayı devrim doktrinlerini öğretmek üzere bir eğitim merkezine çevirdi. Yeni Vietnam gerçekten güzel görünüyordu. Ancak bazı Vietnamlılar akrabalarından ayrılmak zorunda kalmıştı. Zira coğrafi olarak ince uzun olup, çok farklı düşünceler barındıran her ülkenin kaderi gibi Vietnam da Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştı.

Soğuk Savaş esnasında düşüncesel boyutta Amerika’nın en büyük kabusu şüphesiz Komünizm fikriydi. Başkan Eisenhower’ın meşhur deyimiyle “Domino Teorisi” geliştirilmiş ve ufukta gözüken “Vietnam’ın Kuzey idaresinde birleşmesi”nin engellenmesi için Amerika tarafından savaş ilan edilmişti. Yoğun bombardıman esnasında vurularak düşürülen Amerikan Pilotları nereye götürülse beğenirsiniz? Tabi ki artık manidar bir şekilde bulunduğu sokağın ismiyle anılan Hoa Lo yani “Ateş Ocağı” Hapishanesi’ne…

Teğmen Everett Alvarez ilk gelendi. Kısa sürede Kuzey Vietnam tarafından düşürülen pilotlar bir bir hapishaneye getirilmeye başladı. Popüler kültüre, argoya ve eğlenceye eğilimleriyle bilinen Amerikalılar dalga geçmek maksadıyla hapishaneye “Hanoi Hilton” adını verdiler. Hatta avlunun bir bölümü de “Küçük Vegas” olarak bilinmektedir ki Las Vegas’ın bir çok önemli binasının ismi de avludaki bölümlere verilmiştir.

Çok yıllar sonra başkan adayı olup George Bush’un karşısına dikilecek Senatör John McCain de dahil olmak üzere bir çok Amerikalı asker hayatlarının bir dönemini burada geçirdi. O döneme ait insanlık dışı uygulamalar ve işkence suçlamaları hala devam etmektedir. Hatta 80’li yıllarda çekilen “The Hanoi Hilton” filminde dahi hapishane koşullarının çok yumuşatılarak verildiği iddia edilmiştir.

İşkencenin asla istihbarat maksadı yoktu. Yapılmak istenen direnç kırarak propaganda yaymaktı. Askerlerin ruh sağlığı bozularak savaşın yanlış olduğu, Vietnam’ın üstün olduğu ve yenilgiyi kabul ettikleri söyletiliyor, bu söylemler kayda alınarak hoparlörler aracılığıyla diğer mahkumlara dinletiliyordu.

Ancak bu süreçte (aynı Fransız idaresi döneminde olduğu gibi) mahkumlar da kendi aralarında haberleşmenin yolunu bulmuşlardı ve filmde de gösterildiği gibi rütbe üstünlüğü hapishane şartlarında da takip edilmekteydi. Tutuklu subaylar rütbelerine göre birbirlerine selam veriyor ve saygılı konuşuyor, ancak bir yandan işkence görmeye ve sindirilmeye devam ediyorlardı.

Savaş bittikten sonra Vietnam birleşti ve günahların üstü örtülmek istercesine bina yıkıldı. Avrupalılar tarafından Vietnamlılara işkence yapılan ve Vietnamlılar tarafından Amerikalılara işkence yapılarak defter “kapatılan” binalar yeterince acı ve üzüntüye ev sahipliği yapmıştı.  Vietnam hükümeti bugün dahi suçlamaları kabul etmemektedir ve oldukça insani koşullarda tutukluluk sağlandığını öne sürmektedir.

Bugün sadece giriş kapısı ayakta olan bina kompleksinde Senatör McCain’in pilot kıyafeti de dahil olmak üzere anılar saklanmaktadır. Tabi ki mevcut sergiler koşulları çok daha iyimser göstermektedir ve Komünizm’in en önemli ayaklarından biri olan “propaganda” faktörünü ziyadesiyle kullanmaktadır.

Hilton serisi ise 1999’a kadar Hanoi’ye bir otel açmakta tereddüt etti. Açtığında da ismini Hilton Hanoi Opera Hotel olarak dikkatli bir şekilde koymuştu.

Bir kaç kilometre ötedeki hapishane müzesinde ise “Hapishanemiz o kadar rahattı ki Amerikalılar buraya Hanoi Hilton derdi!” şeklinde bir açıklamaya bile rastlamak maalesef mümkündür.

Yeniden Doğuşa İnanır Mısınız?

 

Uzak doğuda yaşayan insanların aşırı sakin, fazlasıyla hoşgörülü olduğunu gözlemleriz. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Peki ya turuncu kıyafetli Budistler neden bu kadar meşhur?

Yaşam, dünya üzerinde var olan her kültür için farklı şeyler ifade eder. Kimi kültürler için bir gün bitecek bir zaman dilimi, kimi kültürler içinse hiç bitmeyen bir döngüdür.  Buna paralel olarak ölüm de her zaman kelime anlamıyla eş tutulmaz, bir son olabileceği gibi yeni bir başlangıç da olabilir.

“Yaşamın, bütün yaşadıklarını yitirip, yeniden kazanmanın süreci olacak, hep yeniden yitirip, hep yeniden kazanmanın süreci…”

Hinduizm ve Budizm oldukça yaygın iki din ve bu  iki din de Hint kökenlidir. Her iki dinde de kişinin evrimini tamamlayıncaya kadar dünyaya gelmesi inancı, yani yeniden doğum anlayışı vardır. Ancak işleyişleri birbirinden farklılık gösterir.

1

Budizm’e göre karma yasası yapacağımız her eylemin sonuçlarının kaçınılmaz olduğunu söyler.  Örneğin bu yaşamımızda yapacağımız iyi veya kötü her şey bir sonraki yaşamımızda etkilerini gösterir. Uzak doğu ülkelerini benzersiz kılan şeylerden birisi de dini inançlarını modern yaşamlarına entegre etmeleri. Budizm’e inanan kültürler bir sonraki yaşamlarında daha iyi bir yaşam sürme arzusu içinde olduğu için tüm kötü düşünce ve davranışlardan uzak durur.  Bununla birlikte başlarına gelen kötü olaylarda şikayet etmek yerine, biat etme anlayışı vardır. Bir önceki hayatlarında kötü şeyler yaptıkları için bu hayatlarında cezalandırıldıklarını düşünürler bu yüzdendir ki sessiz bir kabulleniş içinde olmaları bir sonraki hayatlarında daha güzel bir yaşama sahip olacakları düşüncesini barındırır.

Uzak doğuda şüphesiz ilk dikkatinizi çekecek olan şey halkın sahip olduğu sakin ruh hali olacak. Diğer dikkatinizi çekecek olan nokta ise budaların önüne konan yiyecekler. Her sabah bu yiyecekler değiştirilerek yerlerine yenileri konur. Bazı Taylandlılar  bu ritüeli gerçekleştirirken daha önce ölmüş kişilerinin ruhlarının gelip bu yemekleri yiyeceklerini düşünerek evlerinin önünü adeta kişisel bir mabede çevirirler. Bu durum da bize sokaklar ve şehir perspektifi hakkında farklı bir görüntü sunar ve şehrin geri kalanı için daha büyük bir merak uyandırır.

2

Peki ya turuncu kıyafetler giyen keşişler? Turuncu sarı tonlar, sonbaharda yapraklar ağaçtan düşmeden hemen önceki renkleri temsil ediyor. Budist rahipler hayatta bir şeylere bağlanmamak gerektiğini hatırlamak için bu rengi giyerler.

 Herhangi bir şeye bağlanma arzusu içinde olan insanlar için kabullenmesi zor bir bakış açısı denilebilir. Fakat hiçbir şey için geç değil. Uzak doğunun bu ruhunu yakalamak, keşfetmek için hala vaktiniz var.

Yerli halkı fiziksel ve ruhsal yeni bir doğuşa inanırken, belki siz de merakınızı gidermek adına dolaştığınız sokaklarda manevi bir yeniden doğuş yaşayabilirsiniz.

Neden olmasın?

45 günde devri Vietnam

 

Moskovalı Georgy Tarasov, amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen bir üniversite öğrencisi. Geçen eylülde kardeşiyle beraber Vietnam’ı baştan aşağıya gezmeye karar verip, kendini yollara atıyor. Deneyimlerini unutulmaz kılmak için gezi boyunca kayıtta kalan Georgy, Vietnam maceralarını konu alan videosuyla kendini dünyaya tanıtıyor.

Bu 45 gün süre Vietnam turunda, iki kardeş trenden bisiklete, motordan sandala bulabildikleri her türlü ulaşım imkanını kullanıp, gerektiğinde yürüyerek, hatta şelalelerden atlayarak dur durak tanımayıp keşiflerini daha eğlenceli hale getirmişler. Vietnam’ın şehirlerinden, köylerinden, en ücra köşelerine kadar yaşadıkları renkli anları 4 dakikaya sığdırdıkları videoda Vietnam’ın kültür ve doğasına ait birçok tadı bir arada bulacaksınız.

Yüzünüzde büyük gülümsemeyle izleyeceğiniz bu videonun yaşam enerjisine kapılıp hemen gezi hazırlıklarına başlamak isteyeceğinizden eminim.

Siam Tur Vietnam Turlarımız;

Kurban Bayramı 09 Eylül 2016 Vietnam Kamboçya Tayland

Şubat Tatili 31 Ocak 2017 Vietnam Kamboçya Tayland

Şubat Tatili 30 Ocak 2017 Vietnam Kamboçya Laos