MALDİVLER

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Maldiv halkının % 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

 

1.200 adanın 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.

 

Turizmin gelişmesi, ülkenin ekonomisinin de büyümesini sağlamıştır. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlamıştır. Günümüzde turizm ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelmiştir ve ülke ekonomisinin %20'sini oluşturmaktadır. 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467,154 turisti ağırlamıştır. Maldiv Adaları 2008 yılında 683.012 turisti ağırlamıştır. En fazla turistin geldiği ülkeler: İngiltere, Italya, Almanya, Rusya ve Fransa'dır.

 

Maldivler'de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort,Ayada Resort ve Sheraton Resort'tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow(Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Bir çok resortta "no news-no shoes" uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok !) Tesislerin çoğunda "buttler" (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. 

ÖZELLİKLER
Başkenti: Malé

Başkent Sıcaklık ve Saat Bilgisi:

Find more about Weather in Gan, MV

Popüler Şehirleri: Baht
Para Birimi: Rufiyaa
Resmi Dili: Malayca
Zaman Dilimi: TR + 3
Nüfusu: 227 bin
Yüzölçümü: 329.000 km2
Telefon Kodu: +960

- Otel Aktiviteleri

- Deniz

Maldivler'de Duyacağınız Tek Ses...

 

Hint Okyanusu’nun incisi Maldivler’de duyacağınız tek ses; su üzeri bungalow’unuzun denize inen merdivenlerine vuran dalgaların sesi olacaktır. 

Yıllardır dünya çapında balayı çiftlerinin gözdesi olmaya devam eden Maldivler’de; şehirlerin gürültüsünden, iş hayatınızın temposundan ve kayınvalidenizin dırdırından uzak, mükemmel bir balayı geçirmek şüphesiz her çiftin ömür boyu mutlu bir birlikteliğe adım atmak istediği yol olacaktır.

Maldivler; 26 Atol üzerine yayılmış 1,192 adacıktan oluşur. Adalar 90,000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır ve ülkenin rakım ortalaması sadece 1,5 metredir. Dolayısıyla suyla iç içe ancak birbirinden bir hayli uzak olmasıyla sessizliğin yerküredeki adresi olarak bilinir.

Maldivliler bir ada milletidir. Kendilerinin yaşadıkları adalarla 5 yıldızlı lüks resortların bulunduğu adalar farklıdır. Müslüman bir millet olan Maldivliler, geçimlerini büyük oranda turizm ve balıkçılık sektöründen kazanır.

Volkanik atollerin üzerinde bulunan mercanlar aslında canlı organizmalardır ve her zaman güneş ışıklarına yakın olacak şekilde suyun içinde genleşirler. Bu sebepten bilinenin aksine Maldivler’in suya gömülmesi o kadar yakın bir olasılık olarak görülmüyor. Her sene açılan birbirinden lüks otel serileri de bu tezin yanlışlığını kanıtlar niteliktedir. Mesela huzurlarınızda Conrad Maldives’in meşhur su altı odası:

conradmaldivesunderwatersuitenight

Maldivler, dalış turları için de gözde destinasyonlardan biridir. 1100 balık, 5 deniz kaplumbağası, 21 balina ve yunus, 187 mercan, 145 yengeç ve 48 karides türlerine ev sahipliği yapmasıyla sualtı biyoçeşitliliğin en zengin olduğu noktalardan biridir.

Balayı çiftlerine bu zorlu karar sürecinde yol göstermek amacıyla en çok sorulan soruları aşağıdaki gibi derleyelim dedik:

1-     Neden Maldivler’i seçmeliyim? (Ve neden seçmemeliyim?)

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Maldivler sakin ve romantik bir tatil için seçebileceğimiz Türkiye’ye en yakın destinasyondur. En yakın rakibi denebilecek Bora Bora takım adaları şüphesiz 24 saatin üzerinde uçuş zamanı ve Şengen vizesi + Amerikan transit vizesi gereksinimiyle Türk Pazarı için oldukça maliyetli ve güçsüz bir rakip.

Maldivler’de son yıllarda artan girişimlerle bir çok otel seçeneğiyle rekabet artmış ve bir çok otel seçeneğinde uygun paket seçenekleriyle gitgide balayı turizminin gözdesi olmuştur.

Genel olarak Phuket, Samui, Bali gibi destinasyonlarla kıyaslandığında Maldivler’e balayında gidilip daha sonra eşinizle (ve belki çocuklarınızla) bu diğer destinasyonları keşfetme yoluna gidebilirsiniz. Bu açıdan daha izole ve sakin bir tatil seçeneği sunuyor.

Öte yandan hareketli, alışverişli, bol bol keşfetmeli bir tur isteyen maceraperest çiftler için maalesef çok seçenek sunmuyor.

2-     Maldivlerin en iyi sezonu ne zamandır? Maldivlerin muson dönemi ne zamandır?

Bu konuda her kafadan ses çıkmaktadır, ancak Maldivler’de sezon fark etmeksizin günde ortalama 8 saat güneş ışığından faydalanıldığı müjdesiyle raporumuza başlayabiliriz.

Maldivler’de herhangi bir yükselti olmaması nedeniyle muson tipi hızlı yağmur bulutlarının önüne hiçbir engel takılmadan çok hızlı bir şekilde geçmeleri, yağışların çok kısa sürelerde meydana gelmesine sebep olmaktadır. Maldivlerin hava durumuyla ilgili sadece 3 gün ilerisi tahmin edilebilmektedir, bunun haricinde aylar / haftalar öncesinden yapılan tahminler önceki yıllara dayandırılmaktadır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Dolayısıyla Maldivlerde doğru bir hava tahmini yapılması mümkün olmadığından tek vermeniz gereken karar gidip keyfini çıkarmak olacaktır. Yağmur da yağsa, Maldivler bir cennettir. Bir haftalık tatilinizin bir ya da iki gününden fazla kısmına yağmur denk gelmesi için biraz şanssız olmanız gerekiyor. Veya sene boyunca 30 derece olan sıcaklık hesaba katıldığında bardağın dolu kısmından bakarak yağmurun da keyfini çıkarmanız mümkün. Profesyonel fikrimize göre kimsenin hava durumu veya muson nedeniyle böylesine bir balayı planından vazgeçmemesi gerekmektedir.

3-     Maldivler’de hangi oteli seçmeliyim?

Maldivler’de otel seçerken resort’un lokasyonu, yaşı, balayı bütçeniz ve tesisin imkanları ön plana alınmalıdır. Deniz kirliliği veya uçak trafiğinden uzak durmak için yerleşimin yüksek olduğu adalara biraz mesafeli olmakta fayda var.

Aynı şekilde başkent Malé’ye çok uzak olan otellerde de iç hat uçuş zorunluluğu geliyor. 6-7 saatlik bir uçuştan sonra tekrar tarifeli bir sefere binmek yerine sürat motoru veya deniz uçağıyla ulaşılabilecek yakın adalar daha cazip olabilir.

Genel olarak bütçenize özel, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir resort seçebilmek için en doğru hareket seyahat danışmanınıza başvurmak olacaktır. Siamtur olarak bölgenin bütün otelleriyle anlaşmalıyız, en doğru yönlendirmeyi yapabilmemiz için blog’umuzun “hakkımızda” sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz.

4-     Maldivler’de yapılacak bir tur paketi pahalı mıdır?

Maldivler, hint okyanusunun ortasında en yakın komşusuna 400 – 700 kilometre uzaklıktadır. Bu durumda tahmin edilebileceği gibi; inşaat, su arıtma, insan kaynakları, geri dönüşüm, uydu tv, uydu internet, lojistik gibi konular oldukça maliyetli olmaktadır. Öte yandan Maldivler hükümeti, otellere yüksek oranda vergi uygulaması yapmaktadır.

Bu kadar zorluk içinde butik bir tatil sunan adacıklarımızın oda fiyatlarını Tayland, Endonezya gibi devletlerin adalarındaki fiyatlarla karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Yine de daha önce bahsettiğimiz artan girişimciliklerle 10 sene öncesine kıyasla çok daha makul ve fiyat/performans oranı yüksek seçeneklerle her sene daha da artan sayıda Türkiye’den turist almaktadır.

5-     Maldivler’de yeme-içme pahalı mıdır?

Yine bir önceki maddede özetlediğimiz gibi, okyanusun ortasındaki bu adacıklara bu kadar lüks tüketim ürünün ulaşımı ve bu kadar uzman aşçının çalıştırılması şüphesiz maliyetlidir. Öte yandan adanın sunduğu yeme-içme fiyatlarına mecbur kalacağınız için rekabet yoksunluğundan otellerin yüksek fiyatlar uygulaması gayet tahmin edilebilir bir durumdur. Harcamalarınız için Amerikan Doları ve kredi kartı taşımanız yeterli olacaktır. Ancak otel-adalarda ATM bulmak imkansızdır.

Maldivler’de eğer bütçenize dikkat ederek tatil yapmak istiyorsanız mümkün mertebe en azından Yarım Pansiyon seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Her şey dahil paketlerde ise paket içeriğinin detaylarını seyahat danışmanınızdan talep ediniz.

—————————————————————————————————————————-

Sular altında kalacak mı bilinmez, ancak her şeyin iki kişi için özel olarak hazırlandığı, balayı çiftlerini ağırlamakta dünyanın en uzman ekiplerini çalıştıran bu cennet köşesi belki de balayı haricinde gidilmeyecek bir yer olmasıyla bile değerlendirme listenizin üst sıralarını hak ediyor.

Not: Unutmadan ekleyelim, Maldivler’de hiçbir resort’un bulunduğu mercan kayalığında köpek balığı yoktur. Köpek balığına en yakın karşılaşabileceğiniz tablo şu olacaktır:

Resim

Bavul Hazırlarken Unutulmaması Gereken 15 Şey

 

Bu sıcaklarda ve karışık siyasi ortamda bir tatile gitsek de bir hafta kafa dinlesek diyenleriniz; biliyoruz ki bir kulağınız patrondayken diğer kulağınız saatin tıkırtısında, bir gözünüz excel'deyken diğer gözünüz takvimde olarak çalışmaktasınız.

Özellikle uçak fobisiyle birleşmiş anksiyete sahibi olanlar, liste takıntısı olanlar ve uçağın tekerlekleri yerden yükselir yükselmez "acaba ütüyü prizden çektim mi?" diye kuşkuya kapılanlar; sizlere U.D.G'den dev hizmet! Bakalım atladığınız bir yer var mı?

batman_bin_suparmans

1.Seyahat dökümanlarınız yanınızda mı?

Bunu ilk sıraya yazmamızın sebebi, günümüz şartlarında seyahate diye evden çıkıp bir iki saat sonra tekrar eve dönmenizi sağlayacak tek şey pasaportunuz/nüfus cüzdanınız olmaktadır. Hazır bunu yanınıza almışken gittiğiniz yer vize istiyor mu, pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan uzun mu, aktarma yaptığınız noktalara transit vize gereksinimi var mı gibi sizi bir şekilde New York yerine Üsküdar'a getirecek detayları kontrol etmekte fayda var.

Bunun yanı sıra problem yaşamamak adına uçak/otobüs biletiniz, varsa seyahat sigortanız, otel voucherlarınız ve karşılama yapacak olan kişilerin bilgilerini yanına almanızı tavsiye ederiz.

shutterstock_44980972_resized

2. Gümrük prosedürlerine ve aşı gereksinimlerine bir baktınız mı?

Gittiğiniz veya aktarma yapacağınız ülkede gümrük prosedürlerine aykırı davrandığınız taktirde yüklüce para cezası alabilir ve hatta ülkenize geri gönderilebilirsiniz. Genellikle içki ve tütün ürünlerine dikkat etmekte fayda var. Örneğin Maldivler'e içki sokamıyorsunuz. Dubai'den el bagajında içkiyle geçemiyorsunuz. Tayland'a karton karton sigara götürmenizi hiç tavsiye etmeyiz. Ülkemize dönerken de Türkiye için geçerli gümrük kanununu duty free'deki levhalardan iyice bir okuyun deriz.

Bunun yanı sıra eğer gelişmekte olan ormanlık bir ülkeye gidiyorsanız bazı aşıları olmanız gerekebilir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken Sıtma ve Sarı Humma hastalığı. Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi CDC'nin web sitesi'nden gideceğiniz bölgenin gereksinimlerini kontrol edebilirsiniz. : http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list

marilyn_monroe_diamonds_are_a_girls_best_friend

3. Değerli eşyalar, seyahat belgeleri, bir adet ceket, dergi ve kitaplar el bagajına!

Dünyanın havacılık liderliğini yapan firmalarda bile bagaj kaybı olabiliyor. Bagaj kaybolduğunda belirli bir sigorta bedelinin üstünü ödemezler, "Benim elmaslarım vardı kardeşim, bu ne rezalet?" argümanını kabul etmezler. Bunun haricinde Vietnam gibi bazı ülkelere ise valizde kamera sokmak yasak, indiğinizde kameranızın olması gereken yerde olmadığını görebilir, kayıp eşya bürosuna gidip "kameraya benzeyen ancak kamera olmayan bir şey" kaybettiğinizi anlatmak istemeyebilirsiniz.

Bunun haricinde indiğiniz gibi pasaport polisi dönüş uçak biletinizi veya sigorta poliçenizi sorabilir. Bu tip dökümanları da yanınıza alın deriz.

Son olarak Afrika'ya gidiyor olsanız dahi uçakta üşümemek için ince bir hırka ve 10 saatlik uçuş sürelerini değerlendirebileceğiniz ipad, kitap, dergi gibi oyalanmalıklarınızı da el bagajınıza koyun.

744763-0bc90ef2-0865-11e3-83dc-3d9ceca4e3ce

4. Kesici, delici eşyalar ve sıvılar check-in bagajına!

"Hadi artık çıkalım, manikürü de uçakta yaparım" Hiç tavsiye etmeyiz. Bazı havaalanları cebinizdeki çakmakları da alabilir fazla pahalı çakmak taşımamak da iyi fikir. Sıvılar da 100 ml'ye kadar (Dikkat: içinde 100 ml'den az sıvı da olsa şişe hacmine bakılır) kapalı ve mühürlenebilir poşetlerde uçağa alınabilmektedir. Deodorant, parfüm, şampuan gibi eşyalarınızı uçakaltı check-in bagajınıza koymak en mantıklısı olacaktır.

1510075_4

5. Elektrik, Gaz, Pencereler?

Evden çıkmadan pencerelerinizi, elektrikli aletlerinizi ve doğalgaz vanasını kapatmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra eğer varsa ev alarmınızı kurmayı, e-postalarınızı yönlendirmeyi, buzdolabındaki bozulabilecek gıdalarla birlikte çöpünüzü atmayı da sakın unutmayın.

hm1ds

6. Peki ya evcil hayvanlar ve bitkiler?

Köpeğinizi yalnız bırakmak iyi bir fikir değil ancak kedi, kuş, kaplumbağa gibi hayvanlarınızı ve bitkilerinizi 3-4 günde bir komşunuz/dostunuz/aileniz kontrol edebilecekse evde bırakabilirsiniz. Bu süre zarfı içinde başlarına gelecek en kötü şey kendilerini evin bir yerine hapsetmek veya pencereden çıkmak olacağından bu iki konuya dikkat edelim.

Eğer anahtar bırakabileceğiniz kimse yoksa bir çok petshop ve veterinerde hayvan oteli hizmeti oluyor. Tatile giderken evcil hayvanlarınızı güvendiğiniz veterinerinize bırakarak geceliği 10-30 tl arasında kafa rahatlığıyla tatile gidebilirsiniz.

SetWidth1920-flight-tickets-bg-large2

7. Uçak biletinize son bir kere baksanız ya? 

Uçağınız akşam 5'te değil mi? Sabah 5'te değil yani? Atatürk Havalimanı'na gidiyorsunuz ama ya Sabiha Gökçen'deyse? Gidiş dönüş tarih ve saatlerinizi, otelin check-in ve check-out tarihleriyle kıyaslayarak son bir kere kontrol etmek oldukça faydalı olacaktır.

investigation-reveals-that-most-airport-security-incidents-come-from-employees

8. Havalimanlarında çok aranacaksınız!

Maalesef ülkemizde havalimanlarına girerken de uçağa binerken de aranıyoruz. Bu süreçleri hızlandırıp rahatınızı korumak için kemer ve saat takmayabilir, tablet ve laptop'ınızı sorulduğunda kolayca çıkarabileceğiniz şekilde çantanıza yerleştirebilirsiniz.

shoe-suitcase

9. Ayakkabı ve Havludan tasarruf edin.

Hatta bu ikiliye seyyar ütü ve saç kurutma makinesini de ekleyebiliriz. Kalacağınız oteli önceden arayarak odalarda hangilerinin bulunduğunu öğrenmek yükünüzü oldukça hafifletecektir. Özellikle plaj havlusu almayarak valizde 3 t-shirt'lük yer açabilirsiniz, fena mı?

Ayakkabıya gelecek olursak... Biliyoruz, bu konu sizin için çok önemli. Ancak çok fazla yer kapladığından bir terlik, bir ayakkabı şeklinde ikiye indirirseniz (ayağınızdaki dahil!) süper olur.

First-Aid-Kit

10. İlk Yardım Çantanız hazır mı?

Tabii ki şok cihazı veya tentürdiyot'a gerek (umarız) olmayacaktır. Ancak ağrı kesici, yanık kremi, bulantı ilacı gibi sıkça lazım olabilen ilaçları yanınızda bulundurmak özellikle yabancı ülkelerde çok işe yarayacaktır. Hatta uçakta da yanınızda bulunsa olur.

leather_travel_luggage_tag_large_open_229105

11. Valiz etiketi candır.

Özellikle grupça seyahat ediyorsanız aynı renkte alacağınız valiz etiketleriyle grubunuza ait valizleri uzaktan seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra etiketin üzerine isim, adres ve telefonunuzu yazmak bagaj kaybı durumunda bulan kişinin işini oldukça kolaylaştıracaktır.

iPhone-Charger

12. Şarj aletleri!

Tüm elektronik cihazlarınız hayatta kalmak için elektriğe ihtiyaç duyacaktır. Check-list yaparken her elektronik madde için bir de şarj aleti kutucuğu açmayı unutmayın. Farklı ülkelerde farklı prizler bulunsa da özellikle turistik bir beldeye gidiyorsanız gerek otel resepsiyonlarında olsun gerek çarşı merkezlerinde olsun bir adaptör alarak bu sorunun üstesinden kolaylıkla geleceğinizi düşünüyoruz.

FragileItemsInYourLuggage

13. Kırılacak eşyalar?

Eğer tatile 32 parça tabak takımınızla gidiyorsanız her bir parçayı ayrıca sarmakta fayda var. Bunun haricinde kırılacak eşyalarınız varsa valizinizi havayoluna teslim ederken "Fragile - Kırılabilir" etiketi yapıştırılmasını talep edebilirsiniz. Senelerce kokusu burnunuzdan gitmeyecek bir sürpriz istiyorsanız aynı şekilde dönüş uçağına binmeden aldığınız içki ve parfüm şişelerini de iyice sarmayı unutmayın.

mountain-bike-fitness-phone

14. Telefonunuz yurt dışında çalışacak mı?

Uçağa binmeden önce bir ara operatörünüzün çağrı merkezini arayarak bu bilgiyi bir kontrol etmenizde fayda var. Eğer faturalı hat kullanıyorsanız, internet veya gelen aramalardan büyük bir sürprizle karşılaşmamak için telefonunuzda gerekli ayarlamaları yapın. Örneğin, uluslararası kullanım için 3G'yi kapatmanız arka planda çalışan uygulamaların haberiniz olmadan internet kullanmasını engelleyecektir.

09dfd58e88fc717cbec2cb0efdabb545

15. Kilo sınırı ve orada alacaklarınız

Özellikle "budget" klasmanındaki havayolu şirketleri ağırlık aşımı olduğu zaman gözünüzün yaşına bakmayarak para talep edecektir. Bunu engellemek için valizinizi evden çıkmadan tartabilirsiniz. Valizinize yerleştirme yaparken mutlaka tatilden alacağınız hediyelikler ve/veya diğer ürünler için hacimsel ve ağırlıksal alanlar bırakmayı unutmayın.

Finalde düzenli oluşlarıyla dünya çapında üne sahip İngilizlerden iki videoyla son rötuşları yapalım:

BONUS 1: VALİZ NASIL YAPILIR?

BONUS 2: Yanınıza alınacaklar listesi